Nereden Nereye Kurucusu Erol Demirtaş Röportajı

Neredennereye.com kurucusu Erol Demirtaş ile online tüketiciler üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Yaklaşık 20 yıldan bu yana kurumsal şirketler için internette projeler ve danışmanlıklar yaptım. Hurriyetemlak, Hurriyetoto, Yenibiriş gerçekleştirdiğim projelerden bazıları.

Aslında internet işlerinin başlangıcı 1999 yılında nerdennereye ile oldu. 2014 yılından itibaren de sadece Neredennereye ile ilgileniyorum.

Bize biraz Nereden Nereye hakkında bilgi verebilir misiniz?

Nereden Nereye 1999 yılında, Türkiye’nin ilk tatil ve seyahat rehberi  olarak kuruldu. İnternet kullanımın artması ile büyüyen Nereden Nereye online olarak otobüs ve uçak bileti satışı yapmaya başladı. 2015 yılında bir Rocket Internet girişimi olan  Clickbus Türkiye ile güçlerini birleştirdi. Nereden Nereye, bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere taşımacılık hizmeti veren firmaları listeleyip, yolcuya en uygun fiyat seçeneğini  ve zaman aralığını sunar. Bunun yanı sıra otobüs firmalarının tek bir portföy altında toplayıp karayolu yolcu taşımacılık hizmetinin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. Nereden Nereye’nin verdiği  hizmet sayesinde  yolcular, gitmek istediği noktaya hizmet veren kaliteli firmaları; yolculuk süresi, hizmet kalitesi ve fiyat açısından karşılaştırma, seçme  ve online olarak bilet satın alma imkanına kavuşmuşlardır..

Nereden Nereye  olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Nereden Nereye online ulaşım alanında gerek Türkiye’de bir ilk olması gerekse de aldığı yatırımlardan dolayı önemli bir yere sahiptir. Ziyaretçilerimiz Nereden Nereye üzerinden 180’den fazla otobüs firmasının otobüs biletlerini online satın alabilmektedir. Rakiplerimiz arasında bünyesinde bu kadar fazla otobüs firmasının biletini online satın alabileceğiniz başka bir platform yoktur.  Bunun yanı sıra ziyaretçilerimiz 700’den fazla  havayolu’na ait uçak biletine de kolayca ulaşabilmektedir. Nereden Nereye’nin hizmetlerinden ayda ortalama 2 milyonun üzerinde ziyaretçi faydalanmaktadır.  Bu ziyaretçiler sadece Türkiye’den değil, dünyanın pek çok ülkesinden bilet satın alıyor.

Online uçak ve otobüs bileti dikeyine odaklanan bir firma olarak son yılların en gözde teknolojilerinden mobilin Nereden Nereye ’deki yeri nasıl? Toplam trafik ve dönüşümler içinde mobil kanalın payı ne durumda?

2017 yılı için konuşursak  toplam trafiğimizin %80’e yakın mobil  cihazlardan geldi. Dönüşüm oranı olarak bakarsak mobil cihazların dönüşüm oranın masa üstü cihazlara göre daha yüksek olduğunu ifade edebilirim. Nereden Nereye kullanıcıları  mobil app’den daha çok mobil web üzerinden satın alma yapmayı tercih ediyorlar.

Türkiye özelinde seyahat söz konusu olduğunda tüketicilerin satın alma davranışlarını hangi faktörlerin daha çok etkilediğini düşünüyorsunuz?

Türkiye’de otobüs bileti satışları, özellikle dini bayramların olduğu  dönemlerde ve yarı yıl tatillerinde artış göstermekte olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar  bilet satın alırken bilet fiyatının yanı sıra, yolculukta kullanılan otobüsün  özelliklerine de çok dikkat ediyor,  internet bağlantısı, multimedya ekranı, ikramlar, koltuk düzeninin 2+1 olması gibi etkenler otobüs bileti tercihinde belirleyici ve satın alma kararını direkt olarak etkiliyor.

Seyahat alışkanlıkları hem Türkiye’de hem de dünyada farklı eğilimler odağında şekillenmeye devam ediyor. Siz Nereden Nereye olarak sürekli değişiklik gösteren tüketici beklentilerine nasıl karşılık vermeye çalışıyorsunuz? 

Nereden Nereye  olarak  kullandığımız yazılımlar ve yaptığımız testler ile kullanıcının site içindeki  davranışları gözlemliyor ve elde ettiğimiz verileri analiz ederek yazılım ekibimiz ile birlikte kullanıcı deneyimini artırmak için kullanıyoruz. Yaptığımız geliştirmeler sayesinden Nereden Nereye üzerinden 2dk içinde biletinizi satın alabilir 30 sn’de iptal edebilirsiniz. NeredenNereye.com üzerinden bilet satın alırken dilerseniz  yolculuğunuzu sigortalayabilir ve  biletinizi ücretsiz sms olarak alabilirsiniz. Yola çıkmadan önce gideceğiniz yerdeki hava durumunu öğrenebilir, yolculuk saatinden önce hatırlatma sms’i alırsınız.

Sizce 2018 yaz dönemi Türkiye e-ticareti açısından nasıl geçecek?

Hareketli geçeceği çok açık, Türkiye’de online otobüs bileti payı %15’ler civarında, online uçak bileti satışları bir önceki yıla göre %27 arttı,  sektör  sürekli bir büyüme eğiliminde. 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri nedeniyle tatil planların ertelenmesi seçimler tamamlandıktan sonra bir hareket getirecektir inancındayım.

Her sosyal ağın seslendiği kitle farklı ve bu sitelerin birbirinden net olarak ayrışan dinamikleri var. Nereden Nereye olarak bu durumu nasıl bir stratejiye dönüştürüyorsunuz?

Nereden nereye olarak  sosyal mecralarda ki paylaşımlarımızda temel de bir farklılık yok. Facebook, pek çok markanın sosyal medya iletişiminde ilk sırada olmasına rağmen, yeni açılan iletişim kanalları sosyal medya  stratejimizi değiştirmemize, yeniden şekillendirmemize neden oluyor. Facebook sayfamızda günde 1 içerik paylaşarak takipçilerimize ulaşırken Twitter hesabımızda  yine aynı şekilde 1 tweet ile takipçilerimize kendimizi hatırlatıyoruz. Sosyal medya kanallarının kullanıcı profili son yıllarda belirgin değişiklikler göstermeye başladı. Facebook’un yaş ortalaması yükselirken Instagram ve Twitter daha genç bir kullanıcı profiline sahip. Bu belirgin farklılıklar bizim paylaştığımız görselin, içeriğin kullanılan platforma göre farklılık göstermesine neden oluyor.

Geri dönüş bakımından hangi sosyal ağ ve faktörleri önemsiyorsunuz?

Geri  dönüş açısından bakarsak etkileşim ve geri dönüşüm açısından Facebook ve Instagram önemi oldukça büyük. Geçtiğimiz yıllarda değişen Facebook reklam stratejisi sayfaların etkileşim oranlarını önemli  oranda düşürdü. Nereden Nereye için  Facebook geri dönüşümü oldukça verimli bir kanal olmaya devam ediyor. Takipçilerimize  dokunmak, farklı görseller ve farklı bilgiler ile seyahat kültürü sağlamak için en iyi yol Facebook ve Instagram’dan geçiyor denilebilir.

Sosyal medya ve dijital PR stratejinizde öne çıkan ilkeler ve uygulamalar nelerdir?

PR  çalışmalarının çoğu güçlü bir itibar algısı için yapılmaktadır . Nereden Nereye markasının itibarına zarar verebilecek, sosyal medyada herhangi bir “kriz” yaratması olası durumların önüne geçmek için hızlı, etkin müşteri ilişkileri stratejisi izlemeye özen  gösteriyoruz. Sosyal medya kanalları üzerinden gelen yorum, eleştiri, şikayet en fazla 10 dakika içerisinde cevaplanıyor  ve çözüm üretiliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Yolcular için  firma seçimi, bilet satın alma, otobüse ulaşma, yolculuk esnasında oluşabilecek sorunlar gibi tüm adımlarda otobüs yolculuğunu  daha keyifli hale getirme arzusundayız. Bu nedenle yolcularımızdan aldığımız geri bildirimlerle çalışmalar yapıyor ve bunları firmalarda paylaşıyoruz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!