Google, Dünya Harikalarını Korumaya Yardımcı Olmak için Sanal Gerçekliği Kullanıyor 0

Sanal gerçeklik, sanatı ve kültürü daha erişilebilir kılan projeler için zaten uygulanıyor. Şimdi ise Google, sanal gerçekliği dünyada tehlike altında bulunan tarihi yerleri ve harikaları korumak için kullanıyor.

Taliban ve IŞİD’in son dönemde birçok ülkede önemli kültürel kalıntıları ve merkezleri tahrip ettiği haberlerde yer aldı. Bu yerler, çatışmalar dolayısıyla yok edilmese bile; birçok tarihi yer, hava koşulları ve doğal afetler nedeniyle tehdit altında. Zamanın etkisinden bahsetmiyoruz bile.

Bu merkezlerin, özellikle ziyaret etme şansına sahip olmayan gezginler için sonsuza dek kaybolmayacağından emin olmak amacıyla kar amacı gütmeyen CyArk kuruluşu ile bir sanal Gerçeklik (VR) ortamında tarihsel olarak önemli merkezleri yeniden oluşturmak üzere Açık Kültürel Miras Projesi oluşturuldu.

Google, projeye destek verdi ve zaten etkileyici arşivini Google Arts & Culture uygulamasıyla kullanıma açtı. Arts & Culture uygulaması kullanıcıları, 18 ülkeden 25 farklı konumu keşfedebilir, dahası da eklenmeye devam ediliyor.

Görüntüleyenler, dijital koruma projeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve Google’ın Open Heritage sayfasındaki 3D modelleri ve 360 derecelik fotoğrafları inceleyebilirler.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.