Müşteri Memnuniyeti Noktasında En İyi ve En Kötü Havayolu Firmaları

 

Kısa mesafeli havayolları üzerine yapılan müşteri memnuniyeti anketinde British Airways sondan üçüncü oldu.

Which? tarafından yapılan anket 11,625 yolcunun cevaplarına dayanıyor.

British Airways’sin bir önceki yıla oranla (%52)  %67 oy aldığı görüldü.

Bu düşük sıralama İngiliz havayolunun kısa mesafeli uçuşlarda ekonomi sınıfı yolculuğundan ücretsiz yeme-içme hizmetini kaldırdığı yılın ardından geldi.

Havayolu firması yeme içme konusunda sadece 2 yıldız aldı. Koltuk konforu ve parasal değeri noktasında da aynı zayıf oylama görüldü.

Channel Island’ın Aurigny Havayolu %80 oyla birinci sırada yer aldı. Müşteriler taşıyıcıya biniş süreci, kabin ortamı ve müşteri hizmetleri için 4 yıl verdi.

British Airways’in ana şirketi IAG’a ait Ryanair ve Vueling %45 oyla oylamada sonuncu oldular.

Uzun menzilli tarafında ise Singapur Havayolları ikinci yılında bir numara oldu ve çeşitli kategorilerde tam puan aldı.

Uzun menzilli havayolları içinde United Airlines %39 oyla sonuncu oldu. Onun bir üstünde ise %46 oy alan American Airlines yer aldı.

Which? Seyahat editörü Rory Boland “Yolcular bize harika bir havayolu firması olmanın çeşitli yolları olduğunu söylüyor fakat makul bir fiyata çok iyi bir hizmet sağlamak olmazsa olmazlardan” diye belirtti.

British Airways’in zayıf müşteri memnuniyeti, sorunlarla dolu olan bir yılda oyunun hızını arttırması gerektiğini gösteriyor. Ücretli yeme-içme seçeneğinden ödenen paranın karşılığının zayıf olmasına kadar, havayolunun müşterinin kendisiyle olan deneyimini iyileştirmek için yapması gereken çok iş var.”

Buna karşılık British Airways sözcüsü Sky News’e “British Airways müşteri seçimine kendini adamış birinci sınıf bir havayoludur. Müşterilerimize Londra’nın en merkezi havaalanlarından geniş bir ağ, fırsatlar sunan bağlılık programı sunuyoruz. Başkentten kısa menzilli üç büyük havayolu operatörü arasında en dakik olanıyız” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!