Münih Havaalanı 2017’nin İlk Yarısında 20 Milyon Yolcu Gördü 0

2017’nin ilk altı ayında Münih havaalanı, 21 milyon yolcu ile 20 milyonluk rekorunun üzerine çıkarak tarihindeki en iyi rakama imza attı.

Bu rakam 1999’un tüm yıl rakamıyla eşleşiyor ve Bavyera’nın uluslararası aktarma merkezi olarak başardığı güçlü büyüme dinamiğini ikna edici bir şekilde gösteriyor.

Göreceli olarak, yolcu trafiği 2016’nın aynı dönemine göre %6 oranında artış gösterdi. Bir önceki yıl olduğu gibi havaalanı yine yaklaşık 200.000 bin toplam kalkış ve inişle yüzde 4 artış yaşadı. Aynı zamanda kargo segmenti de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve geçen yılın aynı dönemine oranla yük cirosunda %9 bir artışla 180 bin tona erişti.

Münih havaalanı önemli trafik artışı ile beraber bir bütün olarak Almanya sektörünü geride bıraktı. Bu sırada, uluslararası segmentte ve iç hatlardaki yolcu trafiği %6 ve %4 oranında arttı. Havaalanının başkanı ve CEO’su Dr. Michael Kerkloh “Bugün, açılışından 25 yıl sonra Münih havaalanı her zamankinden daha güçlü gözüküyor” dedi ve havalanından olan beklentilerin daha da gelişeceğini söyledi.

Gelecek planlamasında Luthansa grubun 3 stratejik hamlesinden faydalanıldı. Birincisi kuyruğunda ayırt edici bir vinç logosu bulunan havayolu firması, 25 yeni Airbus A350 geniş gövdeli jetlerinin ilk 15’ini Münihe yerleştirecek. Bu, ekonomik fayda getirecektir ve çevre için de iyi olacaktır olacaktır. Çünkü önceki 4-motorlu A340’a kıyasla A350 % 25 yakıt tasarrufu sağlıyor ve buna ek olarak kalkıştı gürültü sesinin yayıldığı alan %50 daha az. İkinci olarak; 2018 çizelgesi başladığında, Lufthansa 14 A380 uçağın beş tanesi ilk kez Münih’e konuşlandıracak. Münih, Londra, Paris ve Frankfurt’a katılarak A380 flosuna ev sahipliği yapan 4. Avrupa havalimanı olacak. Devasa Airbus Hong Kong, Pekin ve Los Angeles hatlarında kullanılacak. 3. olarak Münih’in rekabet gücünü daha da arttıracak olan Eurowings’in uçaklarını buraya yerleştirme kararı. Bu yılın yaz uygulamasından itibaren havaalanı Avrupa’da yaklaşık 30 destinasyona hizmet veren birkaç Eurowings uçaklarına ev sahipliği yapacak.

Dr. Michael Kerkloh “Kıtalararası trafikte öngörülebilir artışlarla, yüksek kaliteli havalimanımız önümüzdeki yıllarda yeni bir kalite standardına kavuşacaktır. Ardından tüm trafik segmentlerinde bir merkez olarak eşit derecede iyi konumlandırılmış olacağız” diye belirtti. Son değerlendirmesinde ise “Bavyera ve burada yaşayan insanların çıkarları için önümüzdeki 25 yıl boyunca başarı öykümüze yenilerini ekleme noktasında imrenilecek durumdayız” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.