Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu amaçla, Hotels.ng sanal gerçeklik (VR) teknolojisini analiz etmeye çalıştı, bu teknolojinin ağırlama sektöründeki değerini ve insanların kafasında sahte bir cihaz olmaktan daha fazlası olma şansı var mı bunu inceledi.

Peki, VR ağırlama sektörüyle yıllarca bağlantılı kalabilecek mi yoksa sadece parlak bir heves mi?

1930’ların ortalarından beri çok çeşitli teknolojiler şimdilerde sanal gerçeklik olarak bildiğimiz teknolojiyi yaratmak için geliştirildi.

Facebook ve Samsung gibi şirketlerin yatırımları VR teknolojisinin popülaritesini arttırdı. Google’ın ucuz paket çözümleri de bu teknolojiyi daha erişebilir bir hale getirdi.

Tarihsel olarak ağırlama sektörü birçok yeni teknolojiyi test etmiş ve erken benimsemiştir. Ağırlama markaları pazarlamanın ve müşteri memnuniyetinin sınırlarını teknoloji ile zorlamaya devam ediyor ve VR da bundan farklı değil.

Seyahatte Mevcut VR uygulamaları

VR teknolojisinin sektör tarafından benimsenmesinin 3 önemli sebebi; rekabet, yüksek müşteri beklentileri ve pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinden kaynaklanıyor.

Ağılama sektörünün büyük markaları; uçak firmalarından otellere, müşterilerine egzotik mutfak deneyimi sunan lüks restoranlara kadar VR teknolojisini sektöre adapte etmiş durumda.

Bu uygulamalardan birkaç tanesinin altını çizmek gerekirse:

Seyahat Deneyim Paylaşımı: Marriot International, birkaç otelinde seyahat deneyim paylaşımı için beta testi gerçekleştirdi. Kullanıcılar VR’ı denediler ve bir gezginin kayda alınmış seyahatlerini ve yorumlarını 3D ve 360 derecelik görünümde seyrettiler.

Daha yaygınlaştırıldığında, bu uygulama başkalarının seyahat deneyimlerini görüntüleme ve onlara güvenli bir ortamdan katılma potansiyelini göstermeye yardımcı olacaktır.

Gelecekte, hemen herkes kanepelerinin rahatlığında kanyonlarda sıçrayabilir ya da Oahu’nun tehlikeli dalgalarında sörf yapabilir.

Sanal Seyahat Rezervasyonları: Amadeus sanal gerçeklik seyahat deneyimi rezervasyonu geliştirdi.
Bu yenilik, sanal gerçeklik cihazları aracılığıyla kullanıcılara uçuş seçeneklerini arama, kabinleri inceleme, seçenekleri karşılaştırma ve rezervasyon yapma olanağı sağlıyor.

Bu yeniliğin otel ve rezervasyon sitelerine nasıl genişletilebileceğini öngörmek oldukça kolay.

Seyahatte Öngörülen VR Uygulamaları

Bir bütün olarak otelcilik sektörü ne kadar iddialıysa, VR uygulamaları da öyle ve henüz derinlere inilmedi.

Bu nedenle gelecekte daha yaratıcı ve etkili VR uygulamalarının ortaya çıkmasını öngören güvenilir ve mantıklı bir varsayım mevcut.

Birkaç deneysel ya da öngörülen VR uygulaması incelenecek olursa:

Simule Edilen Seyahat Deneyimleri: Kısa sürede kullanıcıların tek başına veya rehberli sanal seyahat deneyimlerine abone olacağı tahmin ediliyor.

Seçenekler, adrenalin içeren maceralardan olağan şehir turlarına kadar değişiklik gösterebilir. Örneğin; Fas’ın Mt Toubkal dağında bisiklet sürmek ya da Barcelona’da Park Güell’de yürüyüş gibi…

Bu hizmet, tüm dünyadan şu anda var olmayan, yok olmuş ya da hasar görmüş tarihi yerleri ya da eserleri de sanal ortamda yeniden yapılandırarak kapsayabilir. Buna örnek olarak hasar görmemiş bir kolezyum turuna katılmak verilebilir.

Ücretli simüle geziler, geleneksel seyahatlere kıyasla maliyet, zaman ve güvenlik avantajı sağlayarak popüler hale gelebilir.

Gerçek Zamanlı Navigasyon: Nijerya’da Lagos’u ilk kez ziyaret ettiğinizi hayal edin ve kentin nabzını özgürce, bir rehbereihtiyacınız olmadan tutmak istediğinizi düşünün.

Bu yüzden, yalnızca bir gözlük takmadığınızı, tercih ettiğiniz destinasyonun girişini yaptığınızı ve gerçek zamanlı olarak yön talimatları bildirimi aldığınızı düşünün.

Bu uygulama teknolojiyi arka plana sürükleyerek neredeyse unutmamamızı sağlayabilir ve teknolojinin müdahalesini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yerine şu ana odaklanmamızı sağlayabilir.

Ağırlama Markaları İçin Pazarlama Olanakları: Ağırlama markaları karakteristik olarak pazarlamaya çok harcama yaparlar. Çok fazla rekabet söz konusu olduğu için rakiplerinden daha iyi performans gösterme ihtiyacı duyarlar.

Sanal gerçeklik deneyimi, hedeflenen reklam yerleşimleri için ağırlama markalarının yararlanabileceği mükemmel bir platform yaratıyor.

Yakında gerçekleşmesi beklenen VR oyunlarının ve genel deneyimlerin markaların ödeme yapacağı reklamları barındırmaları olacak. Bununla birlikte VR pazarlamasının karşı karşıya kalabileceği bir tavuk ve yumurta sorunu var; ancak düşük aktif içeriğin bir sonucu olarak fonlama da düşük olacaktır. Düşük içeriğin bir sonucu olarak ise daha az pazarlama harcaması yapılacaktır.

Sonuç

Sanal gerçeklik teknolojisi çok fazla pratik olası uygulamaya sahip, büyük şirketlerden yapılan yatırımlar ve popüler kültürde böylesine büyük bir varlığa sahip olması nedeniyle ortalama ömründen daha uzun süre hayatta kalması ve ağırlama alanında gerçek anlamda dikkat çekici pratik bir teknolojiye dönüşmesi bekleniyor.

Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik için ortaya atılan iddialardan biri de bizi gerçek keşiflerden ve sevinçlerde alıkoyması şeklinde; fakat birçok teknoloji gibi gerçeklik ve rahatlık mı yoksa kolaylık veya aciliyet mi pazar ne istediğine karar verecek.

Not: Bu yazı, Hotels.ng İçerik Sorumlusu Abdulrahman Jogbojogbo’nun bakış açısını yansıtmaktadır.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz