Mintel’in Raporuna Göre Mobil Rezervasyonlar Hala Popüler Değil

Tatil piyasası analisti Mintel’in Birleşik Krallık tatil piyasasında ulaştığı en güncel sonuca göre; tüketiciler tatil rezervasyonlarını akıllı telefon üzerinden yapmaktan hoşlanmıyorlar.

Sektördeki en son trendleri belirleyen Mintel’in Birleşik Krallık Tatil İncelemesi Raporunda ortaya çıkan sonuca göre; akıllı telefonlardan tatil rezervasyonu gerçekleştirmek diğer yöntemlere nazaran alışılmamış ve hala tüketiciler arasında popüler değil.

Mintel’in Kasım ayında gerçekleştirdiği bu araştırmaya göre; bir çok rezervasyon online yapılmasına rağmen insanların %3’ünden daha azı rezervasyonlarını akıllı telefonlar aracılığıyla gerçekleştirdi.

Tatilcilerin çoğu rezervasyonlarını dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlardan gerçekleştiriyor. Tabletlerden ve akıllı telefonlardan yapılan rezervasyonlar ise diğerlerine göre halen düşük seviyede. Bu gerçeğe rağmen; Birleşik Krallık’ta yaşayanların %76’sının akılı telefonları var ve ayrıca hanelerin %56’sında da tablet mevcut”

Mintel’in anketini yanıtlayan 2.000 online internet kullancısının %27’si dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan rezervasyon yapmaktan mutlu oldukları kadar akıllı telefonlardan da rezervasyon yapmaktan mutlu olabileceklerini belirtirken anketi yanıtlayanların neredeyse yarısı (%46) ise; akıllı telefonlardan rezervasyon yapmaktan memnun olmayacaklarını söyledi. Geriye kalan %27’lik kısım ise emin olmadıklarını belirtti.

Ancak; Mintel hala bu kanal aracılığıyla rezervasyonun yükselişe geçebileceğini gözönünde bulunduruyor; 16-35 yaş arası kullanıcıların %40’ının akıllı telefonlar aracılığıyla rezervasyon yapmaktan memnun olacağı tespitinde bulunuyor ve mobil rezervasyonun şu an 16 yaşın altında bulunanlar için rezervasyonlarını kendi yapabilecekleri yaşa geldiklerinde norm haline gelebileceğini de öne sürüyor.

Mintel; markaların, akılı telefonlar aracığıyla sağlanan erişimlerde rezervasyon süreçleri için gizlilik koşullarının anlaşılır olduğuna emin olmaları gerektiğini belirtiyor.

Anahtar olan; müşterilere rezervasyon yaparken cihazlarını değiştirmeleri gerektiğini hissettirmek değil, kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak. Markalar tek tıklamayla ekranın işlevsel olup olmadığına emin olmak zorunda, böylece müşterilerin takip etmek zorunda oldukları adım sayısı da azalır.

Şirketlerin mobil rezervasyonu geliştirmek için çareler aramaları gerektiği halen savunuluyor. Çünkü veri izini sürmeleri, müşteri profili oluşturmaları ve stratejiler geliştirmeleri gerekiyor.

Ayrıca, Mintel araştırmalarında yapılan her beş rezervasyondan birinin (%19) dizüstü bilgisayardan ve doğrudan tur operatörlerinin websitelerinden yapıldığını da tespit etti. Yine, tatilcilerin yalnızca %9 ‘unun yapmış olduğu en son tatillerini seyahat acentaları aracılığıyla gerçekleştirdiği de ortaya konuluyor; ancak yapılan bu araştırma online yürütülen iç hat rezervasyonlarının dahil olduğu rezervasyonları da kapsıyor.

Rapor sosyal medyadaki etkinin şaşırtıcı olarak eksikliği de ortaya koyuyor; geçen yıl tatil satın alan insanlara destinasyon seçimlerinde en etkili faktörün hangisi olduğu sorulduğunda; ankete katılanların %25 i aile ya da arkadaşlar cevabını verirken; %5 i seyahat acentaları yanıtını verdi. Mintel yalnızca katılımcıların %4’ünün sosyal medyadan etkilendiğini belirledi.

Elde edilen bu bulgularla birlikte aynı zamanda Dünya Seyahat Gözlemcisi olan Alman seyahat araştırma firması IPK tarafından yapılan araştırmada 60 ülkeden 500.000 den fazla tüketicinin katıldığı ankete göre; gezginlerin %78’i için internet, tatil bilgileri ile ilgili olarak yapılan araştırmaların ana kaynağını oluşturuyor ve az da olsa sosyal medya da online bilgi için kullanılıyor.

IPK CEO’su Rolf Freitag; Alman Ticaret fuari IBT’ de yaptığı konuşmada “seyahat alanına bütçelerini sosyal ağlar üzerine yoğunlaştıran kuruluşların çoğunun bu mecralarda çok fazla satış gerçekleştiremediklerini” söyledi.

Mintel tarafından hazırlanan Birleşik Krallık 2016 Tatil incelemesi Raporu 1.750 Pound’a mintel.com üzerinde satışta.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!