Otobüs Bankası’nın Kurucusu Adnan Değirmenci, “300’e Yakın Firma ve 1000’den Fazla Araç Şu anda Sistemde.”

Girişiminizi tek bir cümleyle tanımlar mısınız?

Tüm Türkiye’deki Vip araç minibüs midibüs ve Lux Otobüsleri Kiralamanın en kolay yolu…’’The easy way to Charter a Vip Minibus or Lux Bus..anywhere in TURKEY’’

Kimler tarafından, ne zaman kuruldu?

Turizm Taşımacılık Sektörüne 1993 yılında MEGATRANS Es Turizm şirketini kurarak başlayan Adnan DEĞİRMENCİ bu tecrübesini 2010 yılında ismini aldığı otobusbankasi.com ‘un 2015 yılında yazılımını yaptırarak Haziran ayında Türkiye’de Turizm Taşımacılığında bir ilk olan Online platforma taşımıştır.Şu an 3 kişilik bir yazılım ekibiyle çalışmaktayız.Toplamda 10 kişilik bir ekiple operasyonumuzu yapmaktayız.

Ne kadar sürede geliştirdiniz? Hazır bir altyapı kullandınız mı?

2010 yılında otobusbankasi.com ismini aldıktan sonra 5 yıllık bir kurgudan sonra 2014  yılının sonunda  yazılım ekibini oluşturarak 2015 haziran ayında web servis olarak hizmet vermeye başlamıştır.Mobil uygulamamız ilk olarak Android telefonlarda 10 aralık 2015 den itibaren kullanılmaya başlanmıştır.İOS uygulaması ise 2016 Ocak ayının ilk haftası kullanılmaya başlandı.Hazır bir alt yapı kullanılmamıştır.Tamamen kendi özel yazılımımızdır.

Girişiminize dair bir kaç veri paylaşır mısınız? (Ziyaretçi/üye, satış/ürün, içerik sayısı vb..)

Otobusbankasi.com da şu an tamamı Ulaştırma Bakanlığından yurtiçi ve yurtdışı Turizm taşıma belgesine (D2 ve B2) sahip 300 e yakın Firma ve 1000 den fazla  vip araç (0-6 kişilik) minibüs (7-16 kişilik) Midibüs(27-31kişilik), Lux Otobüs (31-46-54 kişilik) bulunmaktadır. Web üzerinden şuan 300 e yakın müşteri olarak üyemiz bulunmaktadır.Üyelerimiz seyahat acentaları,üniversiteler ve kulüpleri,şirketler,dernekler,spor kulüpleri,taraftarlar,sivil toplum kuruluşları ve bireysel anlamda düğün için arkadaş eş dost birlikte seyahat planlayanlar ve vip havaalanı transfer hizmetleri için kullanan oteller ,şirketler bulunmaktadır.

Hedefleriniz neler?

2016 yıl sonuna kadar sisteme kayıtlı araç sayısını yüzde 40, 2017 yıl sonuna kadar da yüzde 70 artırmak istiyoruz. 2018-2019 yıllarında da kalan araçları sisteme kazandırmak arzusundayız.

Rakipleriniz var mı? Varsa rakiplerden farkınız nedir?

Otobusbankasi.com platformu olarak Türkiyede rakibimiz yok.Farkımız ise bu platformda kesinlikle korsan dediğimiz belgesiz ve sigortasız araç bulunmaz.Bizler araçları üye kabul etmeden önce bu işi yapmaya uygunmu değilmi yani kliması varmı microfonu varmı Bakanlıktan gerekli D2 veya B2 belgesi varmı,Taşımacılık ve trafik koltuk gibi zorunlu sigortaları varmı,sürücülerin sabıka kayıtları varmı bunları ekibimiz kontrol ediyor ve hepsi tamamsa sisteme üyeliğini onaylıyoruz. Ondan sonra müşteriye teklif verebiliyor.Otobusbankasi.com platformunda herşey belgeli ve faturalıdır. Kısacası vatandaşlarımız  buradan gönül rahatlığıyla araç kiralayabilirler.

Girişim sermayeniz ne kadar? Gelir modeliniz nedir?

Bir startup projeyiz ve yatırım almak istiyoruz.Bu yatırımı tamamen projenin gelişimi ve tanıtımı reklamı için istiyoruz.Sisteme üyelik Ücretsizdir. Şu an gelir sadece Sistemde kayıtlı araçlardan  iş yaptıkları takdirde yüzde 10 hizmet bedeli alıyoruz.Araç kiralayanlar hiçbir şekilde sisteme üyelik ücreti ödememektedir. Daha sonra araçların iş hacmi arttığında araçlara gold veya silver üyelik gibi seçenekler sunacağız.Bunun dışında bir çok sektörle çapraz satış modellerimiz var onları devreye sokacağız.

Daha önce başarılı/başarısız bir girişiminiz oldu mu?

Daha önce 1993 yılında kurduğum Megatrans Es Turizm şirketiyle hala otogarlarda işletmecilik yapmaktayım.Otobusbankasi.com platformu Megatrans ın bir markası olarak doğmuştur.

Girişiminize dair diğer eklemek istedikleriniz…

otobus-bankasi-3

OTOBUSBANKASİ.COM VIP taşımacılıktan  turizme, festival etkinliklerinden öğrenci ve personel taşımacılığına, düğün organizasyonlarından spor aktivitelerine uzanan geniş bir yelpazede ve tüm Türkiye çapında hizmet kalitesi yüksek olan bireysel ve kurumsal araç sahiplerine tek bir adresten, hızlı ve kolayca ulaşabilmeniz için ve seçimlerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlayan her türlü ayrıntının yer aldığı Türkiye’nin ilk Online vip Otobüs Midibüs ve Minibüs kiralama platformudur.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!