Meta Search Siteleri Tur Operatörleri ve OTA’ları Sonuca Ulaştırıyor. 1

Skyscanner, Momondo, Kayak ve Wego global markalarla birlikte neredekal.com gibi yerli meta search siteleri otelleri listeleyen ve fiyat karşılaştırmasına olanak sunmakta son kullanıcılar kadar tur operatörlerine de büyük avantajlar sağlıyor.

Sağladığı kolaylıklar ise meta searchleri son dönemlerin favorisi haline getiriyor. Peki bu sitelerinin sağladığı avantajlar neler ve bir tur operatörü veya OTA neden meta search sistemine dahil olmalı?

Bir Meta Search sitesi olan otel arama motoru neredekal.com’un detaylı incelemesi ile işte Tur Operatörleri ve OTA’lara değer katmanın yolları:

1 – Son Kullanıcının Eğiliminin Değişmesi
Artık teknoloji çağındayız ve bankacılık işlemlerine kadar her şeyi tek tıkla yapar hale geldik. Birçok kullanıcı da öncelikli olarak kullandığı sitenin günlük yaşamını ne kadar kolaylaştırdığına dikkat ediyor. Bu nedenle tatil planı yapan bir son kullanıcı, kendine en uygun oteli bulabilmek için meta search sitelerine yöneliyor. Çünkü bu sayede tur operatörlerinin sitesine girip tek tek fiyat karşılaştırması yapmak yerine, tüm operatörlerin fiyatlarına tek bir yerden ulaşabiliyor. Kısacası hem zamandan kazandıran hem de bilgiye tek bir yerden ulaşmayı sağlayan meta search siteleri tatilcilerin favorisi olmayı başarıyor.

2 – Marka Bilinirliği ve Ziyaretçi Sayısı
Marka bilinirliği her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de oldukça önemli. Çünkü kullanıcılar her daim bildikleri ve güvendikleri bir markadan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Bir meta search sitesinin de marka bilinirliği ve ziyaretçi sayısı, tur operatörlerine oranla çok daha yüksek olabiliyor. Bu nedenle tur operatörlerinin göz ardı etmemesi gereken şeylerden biri de hiç şüphesiz meta search sitesinde yer almalarının, marka bilinirliğine ve dolayısıyla ziyaretçi sayılarına olumlu bir etkisinin olacağıdır.

3 – Yorumların Şeffaflığı
Bir hizmet satın almayı düşünen kullanıcının bir sonraki adımı, ürünü daha önce deneyimlemiş kişilerin bilgisine başvurmak olur. Gideceği oteli belirleyen kullanıcı için bu nedenle otel yorumları oldukça önemlidir. Son dönemlerde ise kullanıcılar, tur operatörlerinin olumsuz yorumlara yer vermediğini, bununla birlikte meta search sitelerinde yorumların çok daha adil ve şeffaf olduğunu düşünüyorlar. Bu da yine kullanıcıları meta search sitelerine yönelten etmenlerden biri olarak göze çarpıyor.

4 – Rakip Takibi
Yalnızca kullanıcılar değil, tur operatörlerinin de meta search sitelerine olan ilgisinin her geçen artması nedeniyle, pek çok tur operatörü bu sitelerde yer almayı tercih ediyor. Bu da meta searchleri rakiplerin yer aldığı bir kanal haline getiriyor. Bu nedenle daha çok tanınmak ve satış yapmak isteyen bir tur operatörünün pastadan pay alabilmesi için, rakiplerin bulunduğu bir mecrada yer alması onlar için oldukça önem arz ediyor.

5 – Mevcut Trafiği Arttırmak
Site trafiği ile daha çok gelir elde etmek isteyen kanallar için oldukça önemli olan kriterlerden biridir. Kendi kullanıcı kitlesine sahip olan meta searchlerin tur operatörlerine sağladığı avantajlardan biri de trafik artışıdır. Tur operatörleri meta searchler sayesinde çok daha geniş bir kitleye ulaşabiliyor, dolayısıyla satışlarını arttırabiliyorlar. Bu nedenle bir tur operatörü mevcut trafiğini arttırmak için ayrı bir reklam çalışması yapmak yerine, öncelikli olarak bir meta search sitesinde yer alarak daha çok fayda sağlayabiliyor.

6 – Alternatif Satış Kanalları
Sitelerden online alışveriş yapmayı tercih eden bir kitle olduğu gibi tercih etmeyen bir kitle de mevcut. İşte bazı meta search sistemleri, tur operatörlerine tam da bu kitleye ulaşma imkanı sunuyor. Nasıl mı? Çağrı merkezine trafik sağlayarak. Online olarak değil, kişiyle birebir görüşüp bilgi almak isteyen bu kitle, bazı meta search sistemleri sayesinde offline olarak satın alma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu da tur operatörleri için alternatif bir satış kanalı oluşturuyor.

Meta Search sitesi neredekal.com sistemine tur operatörünüzü veya OTA’nızı dahil ederek, daha fazla trafik ve çağrı merkezinize çağrı yönlendirme alabilmeniz mümkün. Üstelik böylelikle ulaşmaya çalışılan farklı bir hedef kitlenin de markanızı tanıma imkanı olurken, rezervasyonlarınızı arttırma şansı da yakalabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

  1. Neredekal sektörde pazar payını yükselten profosyenel deneyimli bir site En yakın zamanda çalışmaya başlamayı düşünüyoruz. Egede hatırı sayılır konaklama ilanları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.