Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tatil kiralama sektöründen büyük haber. OYO Rooms, @Leisure Group’u 360 milyon Euro’ya satın aldı.

Alım, Hindistan merkezli OYO’nun ilk büyük uluslararası yatırımına işaret ederken özel konaklama için Avrupa pazarına da ilk adım.

@Leisure Grup, Belvilla, DanCenter ve Danland dahil dokuz markayı işleten, Avrupa’da 30.000’den fazla tam olarak yönetilen kiralık mülke sahip.

50 ülkede 85.000 eve sahip Traum-Ferienwohnungen markası altında aboneliğe dayalı bir ev yönetimi hizmeti de anlaşmanın bir parçası.

Anlaşma, Alman medya ve internet devi Axel Springer’ın % 51 hissesini 180 milyon avroya sattığı ve diğer hissedarların da satış yaptığı iki bölümden oluşuyor. Axel Springer beş yıl önce @Leisure’a yatırım yapmıştı.

OYO, anlaşmanın özel konaklama yerlerinde 2 trilyon dolarlık bir piyasadan yararlanmak için “büyük bir fırsat” olduğunu ve bunun Avrupa’da bazı bölgelerde % 30 ila % 40 arasında bir bölgeyi oluşturduğunu belirtti.

OYO geçen yıl Eylül ayında 1 milyar dolarlık bir yatırım aldı – daha sonra ortaya çıktığı üzere, Airbnb’nin katılımıyla gerçekleşti.

OYO Global Baş Stratejisi Sorumlusu Maninder Gulati; “Avrupa ile genel olarak tatil ve kentsel ev kiralama trendini dünya çapında ön plana çıkaran @Leisure Group, OYO’nun dünyanın en büyük küresel tatil kiralama işini inşa etme konusundaki tam kapsamlı yaklaşımı ile edindiği deneyimlerden ve öngörülerden faydalanmak için benzersiz bir konumda bulunuyor.

“Yalnızca Avrupa’ya bakıldığında, tüm ev için rezervasyon yapma eğiliminin artmasıyla birlikte tatil için mülklere için giderek artan bir talep var” dedi.

@Leisure’ın mevcut CEO’su Tobias Wann, OYO Global’de tatil evleri için CEO olacak.

Kendisi; “@Leisure Group, hem ev sahiplerine hem de misafirlere sorunsuz bir deneyim sunmaya odaklanarak, her türlü tatil ve kentsel ev kiralama türünü belirlemek ve hizmet vermek için benzer bir misyonla başladı. Bunu son birkaç yıl içinde başarıyla gerçekleştirdiğimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum, Şimdi ise Avrupa’daki varlığımızı derinleştirmek ve küresel olarak genişlemek için sinerjilerimizden yararlanmayı hedefliyoruz” dedi.

Alım, @Leisure’ın Casamundo markasını Alman tatil kiralama metasearch hizmeti olan HomeToGo’ya devretmesinden altı ay sonra gerçekleşti.

Satış, EuroRelais markasını da içeriyordu ve @Leisure şemsiyesi altında kalan dokuz markaya odaklanılmasına imkan sağladı.

Airbnb ve HomeAway güçlü markaları ve çevrimiçi varlıklarıyla birlikte hareket ettikçe, Avrupa sektörü son yıllarda bir dizi stratejik hareket gördü.

2010 yılında kurulan Wimdu, Kinnevik ve Rocket Internet gibi yatırımcıların 90 milyon dolar ile ilk günlerinde dikkatini çekti ve “Avrupa İçin Airbnb” adını aldı.

9Flat’larla birleştirildikten sonra Wimdu, neredeyse iki yıl önce Wyndham markası Novasol’a satıldı.

Wyndham, Novasol ve diğer Avrupalı tatil kiralama şirketlerini Şubat 2018’de Platinum Equity’ye sattı ancak 2018’in sonlarında kapandı.

OYO anlaşmasının Haziran 2019’da tamamlanması bekleniyor.

Spotlight Röportajı: Milyar Dolarlık Bebek – OYO

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz