Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Airbnb televizyon işine giriyor. Otel ve kiralama platformu orijinal bir video stüdyosu kurmaya çalışıyor.

Reuters’e göre, otel ve kiralama platformu, kısa filmler, belgeseller üretmek ve seyahatin tanıtımını yapabileceğini ve bunun yanı sıra platformunu kullanabileceğini göstermek üzere kendi TV stüdyosunu kurmayı hedefliyor.

Fikir göründüğü kadar uzak değil. Reuters, Airbnb’nin birkaç yıldır, mevcut prodüksiyon stüdyoları ve eğlence şirketleriyle ortaklık kurmak ya da Airbnb misafirlerini ve ev sahiplerini tanıtan, yerel seyahatleri tanıtacak şovlar ve video içerikleri üretmek için kendi iç stüdyosunu kurmakta olduğunu, diğer bir şekilde imajını seyahat yaşam tarzı markasına dönüştüreceğini belirtti. Seyahat ve ev dekorasyonuna özel dergi, web sitesi ve video kanallarının sayısını hem çevrimiçi hem de kablolu olarak göz önünde bulundurursak, Airbnb’nin dünyaya ulaşması için büyük bir fırsat var.

Bir rapora göre, Airbnb hali hazırda çabalarını CEO Brian Chesky tarafından yönlendirilen şekilde sürdürüyor. Airbnb’ de yeni bir TV Plus abonelik hizmetinde Home for Apple adında bir televizyon programı üzerinde çalıştığını doğruladı; Şov dünyadaki eşsiz yaşam alanlarını ve orada yaşayan insanları ortaya çıkarmaya odaklanıyor. Airbnb ayrıca, bu ayın sonunda Tribeca Film Festivali’nde gösterilecek olan Güneydoğu ABD gezisine odaklanan Gay Chorus Deep South adlı bir belgesel hazırladı.

AIRBNB, ORİJİNAL İÇERİK ÜRETİMİ İÇEREN HOLİSTİK BİR SEYAHAT ŞİRKETİ OLMAK İSTİYOR

Airbnb’nin önde gelen politika ve iletişim sorumlusu Chris Lehane Reuters’e verdiği demeçte, “Burada Ar-Ge aşamasındayız. Sadece video ile de sınırlı değil. Sesli olabilir. Fiziksel olabilir. İçeriğe ne kadar fazla içerik eklersek, o kadar fazla insanı platforma getirecek” dedi.

Birkaç yıl önce başlayan Airbnb, geleneksel otel endüstrisini ve sadece konaklama yerine daha fazlasını içerecek şekilde büyüyen kendisi için yeni bir imaj yaratmaya başladı. 2016 yılında, şirket serbest çalışanlara ve Airbnb ev sahiplerine tur rehberleri ve yemek pişirme dersleri gibi deneyimler sunnmaları için “Trip” girişimini başlattı. Bu da bir tatilde ya da evden uzakta bir seyahat geçirmek için kullanılabilecek deneyimler sunabilir.

İki yıl sonra Airbnb, geleneksel bir otel gibi tasarlanan daha pahalı ve yaratıcı bir rezervasyon şekli olan Plus katmanını piyasaya sürdü. Bu lansmanın bir kısmı, Airbnb’nin oda kahvaltı işletmeleri ve daha küçük bağımsız otel işletmeleriyle çalışmaya başlayacağı anlamına geliyordu. Daha yakın bir zamanda, Airbnb, geleneksel ağırlama endüstrisine daha da ileri giderek, üst düzey kiralama şirketi Luxury Retreats’ı ve bu yılın başlarında, son dakika rezervasyon sitesi HotelTonight’ı satın aldı.

Airbnb‘nin ilk kez sunmak üzere tasarladığı kısa süreli kiralamalar hakkındaki daha zorlayıcı düzenleme ortamı göz önüne alındığında, şirketin sonuçta bozmak istediği geleneksel endüstrinin bir parçası olacak kadar büyüyeceği anlaşılıyor. 30 milyar dolardan fazla bir değere sahip olan ve bu yıl veya daha sonra halka açılmaya hazır olan şirket, seyahat acentası, rezervasyon platformu ve turizm rehberi gibi birbiri ile bağlantılı uzun zamandır bütünsel, uçtan uca bir seyahat şirketi olma hedeflerini benimsemiştir.

Netflix‘in eğlence için oyun değiştiren bir dağıtım mekanizması olarak başladığı ve Hollywood’da bir hibrit bir oyuncuya dönüştüğü gibi, Airbnb de Expedia ve büyük otel zincirleri gibi rakiplerin taktiklerini, benzer hizmetler sunarak ve kendisini konumlandırarak izliyor. Standart kiralama ve otel platformlarına tanıdık bir alternatif. Bu çabanın bir kısmı, Chesky’nin orijinal video tutkunları için tasarlanmış gibi görünen sıçratan pazarlama kampanyalarını içeriyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz