Maxser DMC Yurtdışı Turlar Müdürü Umutcan Sarıgül Röportajı 0

Balkanlar ve Ukrayna ağırlıklı olarak çalışan ve çevre bölgelerdeki Uzakrota etkinliklerinin de organizatörü olan tur operatörü Maxser DMC’nin Yurtdışı Turlar Müdürü Umutcan Sarıgül ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Merhaba, 1982 Gaziantep dogumluyum, ilkokul, ortaokul ve liseyi Türkiye’de okuduktan sonra üniversite eğitimimi yurtdışında almaya karar verdim.

2004 yılında yurtdışı eğitimimi almak için Ukrayna’ya taşındım ve Rus Dili Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra Rusça dili üzerine master yaptım.

Ukrayna’da yaşadığım yıllarda Turizm sektörü ile tanıştım ve her gün biraz daha tecrübe kazanarak çalışmaya devam ediyorum, Bugünkü noktada ürün geliştirme, pazarlama, müşteri ağı kurma ve yönetme konusunda Maxser DMC’de çalışıyorum.

Bize biraz Maxser DMC hakkında bilgi verebilir misiniz?

Maxserdmc 2016 yılında kurulmuş olup tecrübesi uzun yıllara dayanan ekibi ile Balkan ülkeleri (Sırbistan, Bosnahersek, Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Karadağ) ve Ukrayna’da (Kiev-Lviv-Kharkıv-Odessa-Zaporijya-Dnipro)sejour, incentive ve mice gruplar için sadece acentalara hizmet veren bir dmc firmasıdır.

Satış ve pazarlama stratejisi B2B olan firmamızın bahsetmiş olduğumuz destinasyonlardaki havayolu firmaları, oteller, restaurantlar ve transfer firmaları ile yapmış olduğu yıllık kontratlar sayesinde en iyi koşullarda ve en iyi kalitede hizmet vermeyi kendisine ilke edinmiştir.

2014 yılından günümüze destinasyonlarda yerel ekibi ve Istanbul’daki ana ofisimiz ile acentalara hızlı ve güvenilir hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Maxserdmc “Maximum service Maximum happiness – Maximum servis Maximum Mutluluk” sloganı ile yola çıkmış ve bu zamana kadar sahip olduğu referanslarla bu hizmet kalitesini kanıtlamış bir dmc firmasıdır.

Maxserdmc olarak Türkiye’nin her bölgesindeki meslektaşlarımıza hizmet vermekten dolayı mutluluk duyarız.

Maxser DMC  olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Maxserdmc olarak sektördeki hedefimiz, tecrübeli, çalıştığı destinsayonları ve misafir beklentilerini iyi analiz eden ve bilen, eksiksiz müşteri memnuniyeti odaklı ve herzaman sloganını “Maximum service Maximum happiness – Maximum servis Maximum Mutluluk” olarak  kendisine ilke edinmiş bir firma olarak Türkiye’de bölge farkı gözetmeksizin bütün acentalarımıza ve meslektaşlarımıza hızlı ve sorunsuz hizmet vermektir.

Genellikle hangi bölgelerde hizmet sağlıyorsunuz? 

Maxserdmc bütün Balkan ülkeleri yanı sıra Rusya, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Mosdova ve bunun gibi bir çok destinasyonda hizmet vermektedir.

Paket oluşturmayı planladığınız bir bölgenin tanıtımı için ne gibi faaliyetler gösteriyorsunuz?

Paket oluşturduğumuz destinasyonlarımızda, sosyal medya ağı, mailing, turizm fuarları, turizm etkinliklerini kullanarak çalıştığımız bölgeleri tanıtmaya çalışıyoruz, aynı zamanda bu bölgeler için yapmış olduğumuz profesyonel kataloglarla acentalarımıza kısa ve anlaşılır bir dille bölgelerimizi tanıtıyoruz.

Türk turistin seyahat şekli son yıllarda değişmeye başladı bu tur paketlerinize de yansımaya başladı mı?

Türk turistlerin seyahat şekli son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile birlikte değişmeye başladı. Bunu sadece Türk turistler diye ayırmak ne kadar doğru olur bilemem ama global turizmde sosyal medyanın paylaşım hızı ve gücü sayesinde insanlar gidecekleri yerler hakkında bilgilere hemen ulaşabilmekte ve geniş online hizmet ağınıda kullanarak kendi programlarını kendileri yapabilmektedirler. Geniş online hizmet ağı derken, online uçak bileti almak, online booking sitelerinden kalınacak yerleri ayarlamak, bir çok online transfer şirketlerinden transfleri ayarlamak günümüzde o kadarda zor değil. Bu tarz online hizmetler tabiki acentaların ve tur operatörlerinin satışlarını olumsuz etkilenmekdir. Tabiki bunun yanında bu online hizmetlerin eleştirilecek bir çok tarafı olduğunuda belirtmek isterim. Online olarak alınmak istenilen hizmetin kalitesi, güvenilirliği ve memnuniyeti nasıl olur diye soracak olursanız bu tamamen gitmek istediğiniz bölgeye göre bir şans oyunu gibidir derim. Paket tur satan acentalar ve tur operatörlerinin ortak hedefi güvenli, misafir memnuniyeti odaklı, en önemlisi gidilecek olan bölgenin bir rehber eşliğinde olması ve son olarak alınacak olan hizmetin standartlarının sözleşme içeriğinde olması nedeni ile turizm sektöründe acenta ağının hiç bir zaman bitmeyeceği kanaatindeyim.

Önümüzdeki yaz döneminde sizce hangi destinasyonlar ön plana çıkacak?

Önümüzdeki yaz döneminde balkan destinasyonlarının ön plana çıkacağını düşünüyorum, bunun yanında Karadağ, Yunanistan ve Hırvatistan gibi denize kıyısı olan destinasyonlar Türkiye’de Antalya’ya alternatif olacaktır. Aynı zamanda Gürcistan, Azerbeycan gibi destinasyonlarda Türk turizm piyasasında yaz için alternatif destinasyonlar olmaya başladı. Gelecek için alternatif destinasyonlar ise Rusya – Türkiye arasındaki vize muhafiyetinin kalkması ile birlikte Soçi, Krasnodar olabilir.

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.