Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da hizmet veren Master DMC‘nin kurucusu Bahadır Dal ile ülke turizmi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bize biraz Master DMC hakkında bilgi verebilir misiniz?

Master DMC 2008 yılında Türkiye’de kurulan bir outgoing firmasıdır. 2008 – 2009 yıllarında Türkiye’de faaliyet gösteren firmamız, 2009-2011 yıllarında Ukrayna’da daha sonrasında  2012 yılında da Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna şehrinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Balkan ülkeleri ve Orta Avrupa destinasyonunda uzmanlaşan firmamız sektördeki Türk – İspanyol ve Arap Incentive ve Outgoing tur operatörü firmalara hizmet vermektedir.

Master DMC olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Master DMC kendi alanında Markalaşmış bir firmadır. Hedefimiz kontrollü bir şekilde büyüyerek hizmet verdiğimiz tüm destinasyonlarda kendi ofislerimizi açarak müşterilerimize daha güvenilir bir hizmet sağlamak bizim en büyük hedeflerimizden biridir.

Geleneksel turizm, deneyim turizmine doğru evrildiğini gözlemliyoruz. Master DMC bu gelişme karşısında nasıl konum alıyor?

Bunun  bizim için çok sağlıklı bir gelişme olduğunu düşünüyoruz, kişiler hizmet aldıkları servis sağlayıcılarından daha çok beklenti içerisinde oluyorlar bu durumda deneyimin bizler için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

Firmamızı daha detaycı ve tecrübe sahibi yapıyor, çalışan ekip kendini yeniliyor ve pazara daha hakim olmamızı sağlıyor.

Master DMC’yi rakiplerinden ayıran en büyük özellik nedir?

Uluslararası bilgi ve tecrübeyi, lokal destek ile birleştiriyoruz, bizi ayıran en büyük özelliğimizdir!

İçinde bulunduğumuz yıl özellikle turist sayısının azalmasından dolayı acentalar ayakta kalmakta zorlanıyor, peki sizce bu durum nasıl çözülebilir?

Bu durumu tek bir sezona bağlamak bizi daha çok geriye götürür, Türkiye turizm açısından çok geniş pazar payı olan bir ülke bakanlığının büyük incoming firmalarına destekte bulunması gerektiğini düşünüyorum, gerçek profesyonel firmalar bu kaybın %50 kadarını kesinlikle geriye kazandırır, doğru hamlenin ülkedeki destinasyon degişikliği ile yapılabileceği kanaatindeyim! Yani sadece güneye işi bağlamasınlar.

Master DMC’ye başvuran Türk turistler en çok hangi bölgelere ilgi gösteriyorlar? 

Sırbistan, Hırvatistan, Çek Cum ve Macaristan ardından Karadağ 2016 yılındaki son durum bu şekilde ilerliyor.

Türk turistler Bosna Hersek’e geldiklerinde nelerle karşılacaklar?

Gülümseme ve sevgi ile karşılasacakları tek yurtdışı destinasyonu BosnaHersek’tir diyebiliriz.

Önümüzdeki Ramazan bayramı tatil dönemi için takipçilerimize önerileriniz olacak mı?

Tarih olarak yaz sezonu oldugu icin tüm gezginlere tavsiyemiz uçak rezervasyonlarını erkenden yapmaları kendileri için maddi ve manevi rahatlık olacaktır. Bayram dönemleri gibi resmi tatil zamanlarında tavsiyemiz bilindik destinasyonları tercih etmeden önce biraz daha küçük ve farklı bir destinasyondan seyahatlerine başlamalarıdır. Zaman ve para kaybından kendilerini korumuş olacaklardır.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Uzak Rota, son yıllarda bizlere ve sektördeki çoğu firmaya unutulan birçok iş geliştirme yöntemini geri kazandırdığını düşünüyorum, eminim yakında daha çok etkinlik göreceğiz. Emeğiniz için sizlere teşekkür ederiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz