Malezya Turizm Vergileri, Ağustos Yerine Temmuz Ayında Uygulanmaya Başlayacak 0

Malezya Kültür ve Turizm Bakanı Mohamed Nazri Abdul Aziz yeni bir açıklamayla, turizm vergisinin hükümetin daha önce belirttiği gibi Ağustos ayında değil Temmuz ayında uygulamaya başlayacağını söyledi.

Malezya Kraliyet Gümrük Departmanı web sitesinde yapılan önceki duyuru turizm vergisinin 1 Ağustos’ta başlatılacağını belirtiyordu. Ancak vergi detaylarının bulunduğu sayfa kaldırıldı.

Bakan Nazri aynı zamanda verginin uygulanmasının erteleneceği ile ilgili bir haber raporunu da durdurdu.

“Ülkenin usullerine göre parlamento tarafından onaylandığında, turizm vergisiyle ilgili Resmi Gazete yazısı otomatik olarak yayınlanır.  Resmi gazeteye konmamış olduğunu söylemek istiyorsak, bu doğrudur. Ancak bu durum oy birliği ile bu vergiyi uygulamayı onaylayan milletvekillerinin iradesini engelleyemez ve bu uygulanacaktır.”

Gazetelere verdiği demeçte NazriHedefimiz 1 Temmuzdur” diye belirtti ve verginin kayıtlı oteller ve misafirhaneler gibi turistler için konaklama yeri olarak kullanılan her tür tesisten alınacağını da sözlerine ekledi.

Fiyatlar, her oda için bir gecelik 2.50 Malezya Ringiti ($ 0.80) ve beş yıldızlı konaklama yerlerinde odabaşı her gece için 20 Malezya Ringitinden başlayacak.

Parlamentonun son oturumunda Sn. Nazri tarafından hazırlanan Turizm Vergisi Tasarısı çoğunluk oylamasıyla onaylandı.

Tasarı hakkında tartışma tamamlanırken Bakan Nazri, Malezya’daki 11 milyon otel odası %60’lık doluluk oranına ulaştığı takdirde verginin 654.63 Milyon Malezya Ringiti gelir getireceğini söyledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.