Lüks Ürün Markası, Turizm Harcamaları Ekonomik Krizin Göstergesi

Fransız lüks ürün yapımcısı Kering SA’nın raporuna göre tahminler turizmin yavaşlayacağı ve doların güçlenmesi ile Gucci’nin ayakkabı sektöründe ve Bottega Veneta’nın el çantası sektöründe beklenenin üzerinde gelir sağlayacağı yönünde.

Turistler aptal değil, paraları az olduğu zaman gezi yapmak, gerçekten ihtiyaçları olmayan lüks tüketim ürünlerini satın almaktan daha mantıklı Jason Clampet

Paris merkezli Kering’e göre Avrupa piyasaları Perşembe gününü kapattıktan sonra 2.72 milyar avro (3,07 milyar Dolar) ile yüzde 2,7 artış gösterdi. Bloomberg tarafından derlenen tahminlere göre analistler bu rakamı 2.78 milyar avro olarak öngördü.  Yüzde 4 olan bu büyüme döviz değişimleri, alım-satımlar ve tasarruflar hariç tutulduğunda analistler tarafından 5,6 olarak tahmin ediliyor.

Kering, Gucci’nin CEO’su Marco Bizzarri ve yaratım yönetmeni Alessandro Michele katkısı ile, ilk yılının sonunda yılın en büyük markası oldu. Onlar için bir sonraki plan terörist atak altında çanta ve giysilere talep azalan Avrupa’da ve Çin’de doların yavaşlayan bir ivmeyle yoluna devam etmesi. Bu durum aynı zamanda ilk çeyrekte satışları bekleneni karşılamayan LVMH içinde geçerli.

Gucci’nin karşılaştırılabilir satışları 4,8 kazanç gösteren önceki çeyreğe göre, yüzde 3,1 oranında yükseldi. Analist Exane BNP Paribas’dan Luca Solca’ya göre, Michele’nin tasarım satışları, dönem satışlarının yaklaşık yarısına denk geliyor ve bu arka arkaya ikinci kez büyümedeki yükselişi artırıyor. Bu yavaş parçalarda gösteriyor ki ‘’Roma bir günde inşa edilmedi’’

Geliştirilmiş Trendler

Şirket bir konferansta Gucci’nin satış durumunun mart sonundan beri artışta olduğunu belirtti. En büyük hayal kırıklığı ise çanta yapımcısı Bottega Veneta’nın bu çeyrekte satışlarının düşmesi oldu. 8,3 oranında gelirle firma, analistlerin beklentilerinin yarısında kalarak düşüş yaşandı. Marka, Avrupa ve Asya arasındaki fiyat uçurumları ve turizmdeki yavaşlamadan kaynaklanan sıkıntılara maruz kalmış durumda. Solca’nın söylediğine göre Bogetta’ya daha fazla yaratıcılık ve yenilik gerekecek gibi görünüyor çünkü bu eksik markayı tüketicilere sıkıcı gösteriyor olabilir.

Bu ay yaratıcı yönetmenin yerini devralan Yves Saint Laurent yüzde 27lik satış artışı ile yine en iyi performansı yakaladı.

Kering CEO’su Francois-Henri Pinault yaptığı açıklamada ‘’büyüme yörüngemizi bir tam yıl boyunca uzatabileceğimizden eminiz’’ dedi.

Kering hisseleri Paris kapanışında 160.10 avro ile yüzde 0,8 düştü.

Kaynak: Andrew Roberts ©2016 Bloomberg L.P.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!