Lüks Seyahat Gerçekleştirenlerin Yaşattığı Zorluklar

Amadeus ve ortakları 200’den fazla yönetici ile yuvarlak masa atölyeleri düzenleyerek” lüks seyahatin geleceğini şekillendirmek” raporu için lüks seyahat pazarına odaklandı. Rapor bulgularına göre; lüks seyahat gerçekleştiren gezginlerin profilinde bazı şeyler değişti bazıları ise aynı kaldı.

Amerikalı ve Avrupalı ultra zengin gezginler ekonomik krizden çok fazla etkilenmedi ve sektörün bütünü de darbe almadı, aynı zamanda lüks seyahat yeni bölgelere de taşındı. Dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkan yeni orta sınıflar var ve yapılan tahminlere göre önümüzdeki 15 yıl içinde lüks dış turizmde en hızlı büyüyen ülke Hindistan olacak.

Bu önemli noktaları akılda tutarak, lüks turizm tedarikçileri lüks seyahatte değişen ihtiyaçları karşılamak üzere yöntemlerini değiştiriyorlar. Bugünlerde lüks turizmde en son trend; artık ultra zengin gezginler kimsenin gidemeyeceği yerlere gitme isteği içerisindeler. İleriye dönük olarak ise seyahat acentaları bunun farkına vardı ve şu anda bu yönde ilerlemeye çalışıyorlar.

Lüks gezginler sezgisel bir hizmet beklentisi içerisindeler, hatta bazıları seyahat acentalarının derhal o noktada olmasını istiyorlar; ama bunlar sadece “bire bir temas” müşterileri. “Lüks seyahatin geleceğini şekillendirmek” raporu ayrıca gösterdi ki “düşük temaslı” lüks gezginler yani daha az iletişimi tercih edenler yine de kusursuz bir hizmet beklentisi içerisindeler. Bu tür gezginler için, teknolojik uygulamaların geliştirilmesi ve otellerde kullanılan, misafirlerin hareketlerini gözlemleyen ve bir sonraki adımlarının ne olacağını tahmin eden teknolojinin de gelişmiş olması önemli bir rol oynuyor.

Gezginlere lüksün kendilerine ne anlam ifade ettiğini sorduğumuzda gittikçe artan bir şekilde birçoğu aynı cevabı verdi ki bu cevap “ zaman” dı. Lüks turizm endüstrisinden yapılması en olanaksız şey nedir, insanlara nasıl daha fazla zaman verebilirsiniz? Şunu iddia edebiliriz ki nakit zenginlerinin birçoğu zamandan yoksunlar. Örneğin çocuklarınızla harcadığınız zaman sizin için kesinlikle önemlidir ve bu anların özel olduğundan emin olmak için elinizden geleni yaparsınız. Eminiz ki diğer gezginler de aynı hassasiyet içindedir. Seyahat endüstrisi için en büyük zorluk istisnai deneyimlerle zaman kısıtlamalarını nasıl dengede tutulabileceği ile ilgili.

Gelecekteki lüks gezginlerle ilgili daha fazla bilgi için raporun bir kopyasını buradan edinebilirsiniz  Ayrıca, lüks seyahat endüstrisinde ortak iş yapmak, trendleri ve zorlukları tartışmak üzere özenle seçilmiş olan rapor ortaklarıyla ilgili bilgi almak için http://weareconnections.com/ ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Görseli: The Arab Weekly

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!