Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Webintravel.com 12/11/2020, Yeoh Siew Hoon tarafından

Seyahat ve konferanslardan Tokyo Olimpiyatları ve Expo2020 Dubai’ye, ekonomileri canlandırmak için yavaş ve istikrarlı adımlar atılıyor.

2020 yılında bunu söylediğime inanamıyorum ama bu hafta kruvaziyer gemisinde seyahat gerçekleştiren biri ile Zoom toplantım vardı.
Kendisinin bir pasaporta ihtiyacı olduğu ve yaklaşık 1000 kişiyle açık denizde seyir halinde olduğu gerçeği, insanların yola geri dönme yeteneği ve kararlılığı hakkında çok şey anlatıyor ya da bu durumda, yine denize dönme isteği diyelim!

Nitekim, Northstar Travel Group’un Asya, Travel Weekly Asia ve M&C Asia’daki tanıtımlarının yayıncısı ve meslektaşım Irene Chua’nın bir hafta içindeki ikinci yolculuğuydu. 6 Kasım’da Genting Cruise Lines (GLC) tarafından işletilen ve iki gecelik gemi seyahati için rezervasyon yaptıran 1400 konuk ile World Dream’in ilk seyahatine katıldı.

Bu gemi, hükümetin kruvaziyer gemi seyahatlerini askıya almasından yaklaşık sekiz ay sonra, Singapur Turizm Kurulu’nun (STB) pilot planının bir parçası olarak, kısa seferlere devam etmesi için yeşil ışık yakılan iki gemiden biriydi.

GCL’ye göre, açılış seferlerini başlattığında, ilk beş gün içinde 6.000 kişi rezervasyon yaptırdı; bu, denizle çevrili ancak sınırları hala kapalı olan bir ülkede bastırılmış talebin bir göstergesi.

Irene’in söylediği gibi, gemiye binmeden önce check-in sırasında kruvazörlerin Antijen Hızlı Testi (ART) yapması ile “süper organize” idi. Daha sonra sonuçları mobil olarak gönderilir ve olumsuz bir testin sonucu kişilerin gemiye binmeden önce zamanında gönderildiği anlamına gelir.

Irene ayrıca, gemide anında Covid testlerine izin veren kendi PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) laboratuvarı ve geminin geri kalanından tamamen izole edilmiş özel izolasyon koğuşları ile gemideki tıbbi tesisten “çok etkilendi” ve bu ilk yolculukta her şeyin düzgün bir şekilde ilerlediğini bildirdi. Yarım kapasitede çalışan gemide bol miktarda alan vardı ve büyük ölçekli eğlence olmasa da dans dersleri ve sunulan diğer aktiviteler mevcuttu.

Hızlı Antijen Testi (ART), Singapur’un yavaş yavaş açılmasının bir yolu. 250 katılımcı için ilk hibrit konferans olan 26 Ekim’de düzenlenen Singapur Uluslararası Enerji Haftası da etkinlik öncesinde testler yaptı ve hiç kimse pozitif çıkmadı.

Salı günü, Sidney’deki ICC’de fiziksel olarak katılımcıların ve sanal bir izleyicinin katıldığı PCMA (Profesyonel Kongre Yönetim Derneği) tarafından düzenlenen ilk hibrit konferansta konuştum. ICC ayrıca Yeni Güney Galler Sağlık Bakanlığı’ndan Aware Super Theatre’da 2.400’e kadar insanı ağırlamak için izin aldı.

Yalnızca bu hafta, Singapur’daki fiziksel etkinliklere katılmam için birkaç davetiye aldım ve ART prosedürü konusunda tavsiye aldım.

Geçen hafta WiT Japan & North Asia Sanal etkinliğinde, Japon konuşmacılar, 2020’den itibaren ertelenen Olimpiyatların önümüzdeki yaz devam edeceğinden oldukça emindi. Geçtiğimiz hafta sonu Tokyo, Japonya, Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sporcuların katıldığı ilk deneme etkinliğini düzenledi ve M&C Asya’daki bu rapora göre, sorunsuz geçti. Sporcular ve personel Japonya’da geçirdikleri süre boyunca günlük PCR testleri yaptılar ve hareketleri büyük ölçüde kısıtlandı.

25 Kasım’da WiT Ortadoğu etkinliğimiz için hazırlanırken, Ekim 2020’den bir yıl sonrasına ertelenen Expo2020 Dubai’nin strateji ve satış direktörü Sumathi Ramanathan’ı da yakaladım.

Salgına rağmen mega olayı planlamaya devam ettikleri hız beni yüreklendirdi ve pandeminin onlara sitenin tasarımını ve kamusal alanlarda ve sahada güvenli bir ziyaretçi deneyimi sağlamak için teknolojinin nasıl kullanılacağı ve sanal dünyaya artık hepimizin sahip olduğu aşinalık göz önüne alındığında daha geniş bir sanal erişimin nasıl sağlanacağı gibi ziyaretçi deneyimini yeniden düşünmeleri için zaman verdiğini söyledi.

Elbette fiziksel ziyaretçi trafiği de aynı derecede önemli olacak – günlük 125.000 ziyaretçi hedefi revize edilmedi – ve önümüzdeki Ekim ayında dünyanın nasıl olacağını kim bilebilir. (Sumathi Ramanathan WiT Ortadoğu’da konuşacak (buradan ücretsiz katılabilirsiniz).

Dubai halihazırda fiziksel etkinlikler düzenliyor ve uluslararası ziyaretçilere açık ve HSMAI Ortadoğu, ROC2020’yi Intercontinental Dubai Festival City’de hibrit bir konferans olarak gerçekleştirecek.

Bu hafta da Singapur ve Hong Kong, her yönden 200 koltukla dünyanın ilk “seyahat balonunun” 22 Kasım’da faaliyete geçeceğini duyurdu. PCR testi ve ön onay ile ilgili gereksinimler, ortalama bir gezgin için hala biraz zahmetli geliyor, sanıyorum, ancak hey, ekonomik servetleri için gelen turizme bağlı olan bu iki varış noktası arasında hareket etmeye başlamak için bir başlangıç.

Son olarak, bu haftanın en iyi haberiyle bitiriyoruz – Pfizer’in 9 Kasım’da seyahat stoklarını yükselten% 90 etkili aşı duyurusu. İşte o gün bir an için seyahat stoklarına ne olduğunun bir özetini aşağıda bulabilirsiniz:

• Carnival Cruises: +39%
• Royal Caribbean: +29%
• Wynn Resorts: +28%
• Expedia: +25%
• TripAdvisor: +22%
• Marriott: +14%

Evet, aşının nasıl dağıtılacağına dair hala pek çok soru var, ancak Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın Pazartesi sabahı açıkladığı gibi, dünyanın son yüz yılındaki “en büyük tıbbi ilerleme” olduğunu göz önünde bulundurmak gerek ve “% 90’lık oran oyunun kurallarını değiştiriyor” dedi. (Röportajı buradan izleyin)

Elbette, bir aşının bizi uçurumdan çıkarması için tüm umutlarımızı buna bağlamamalıyız veya beklerken hiçbir şey yapmama gibi bir surum söz kous olamaz – bu yüzden Singapur, Japonya gibi ülkeler tarafından atılan tüm yavaş ama kararlı adımları ve Dubai, Hong Kong ve Avustralya seyahatleri ve etkinlikleri tekrar başlatmak için atılan adımları destekliyorum.

Gerçekten güzel bir hafta!

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz