Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

eDreams Odigeo, müşterilerin çevrimiçi hareket etmeye devam etmesini ve gittikçe daha güvenilir markalar aramasını beklerken, koronavirüs pandemisinden sonra gelişebileceğinden emin.

Dördüncü çeyrek ve tam yıl 2020 sonuçlarını açıklayan grup, 4. çeyrek FAVÖK’ü yaklaşık 30 milyon €, net geliri ise yaklaşık 70 milyon € zarar olarak açıkladı.

Tüm yıl boyunca, GoVoyages, Lilligo ve Opodo gibi markaların bulunduğu eDreams Odigeo, 2019 için 119,6 milyon € ‘ya kıyasla 115 milyon €’ nun biraz üzerinde düzeltilmiş FAVÖK bildirdi.

Şirketin gelir marjı% 1 düşerek 528,7 milyon € seviyesine geriledi ve net gelir 34,7 milyon € olarak gerçekleşti.

2020 mali yılının sonunda, eDreams Odigeo rezervasyonları yılın son beş haftasında % 53 oranında azalmasına rağmen 2019’da % 4 düştü.

PhocusWire ile sonuçlar hakkında konuşan CEO Dana Dunne; “Krizden iyi bir şekilde çıkabilmek için yeterli likidite ile finansal olarak güçlüyüz. daha da önemlisi, çalışanlarımızı gözettik ve motive, deneyimli ekiplerimizle en iyi şekilde yeni dünyaya liderlik etmeye hazırız” dedi.

Şirket, likidite pozisyonunun yaklaşık 140 milyon € olduğunu söyleyerek Nisan ayında maliyet tasarruf tedbirlerini açıkladı.

Çevrimiçi seyahat acentesi grubu, sonuç açıklamasında maliyet yönetimi, devlet desteği ve kredi tahsislerinden bazı fonları kullanarak krizi atlattığını açıkladı.

eDreams Odigeo, herhangi bir işten çıkarma işlemi yapmak zorunda olmadığını ve bu aşamada herhangi bir işten çıkarma öngörmediğini söylüyor.

Şirket, 2019’da % 44’lük orana kıyasla, toplam gelirin % 53’ünü temsil eden gelir çeşitlendirme stratejisini sürdürmeye devam ediyor.
Her ikisi de çeşitlendirme geliri içinde yer alan dinamik paketleme ve yan gelirler yıllık % 20 arttı.

Baş Finans Sorumlusu David Elizaga bu durumu, uçuşlara olan bağımlılığı azaltma stratejisinin işe yaradığı “iyi bir tezahür” olarak nitelendiriyor.

Dunne, satılan her 100 uçak bileti için 85 ek ürün ve hizmetin satıldığını ve “çok sağlam, çok çeşitliği olan bir işletme” olduğunu ekliyor.

Pandeminin seyahat endüstrisi üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, eDreams rehberlik sağlamamaktadır.

Dunne, faaliyet gösterdiği pazarların yeniden açıldığını ve talebin düşük bir bazda da olsa geri geldiğini söylüyor.

Kendisi; “Biz bir eğlence şirketiyiz. Fark olarak gördüğümüz şey budur, bir konferans görüşmesi yapabilirsiniz; ancak bir eğlence şirketinin yapmak istediklerini yapması için Zoom’u bunun yerine koyamazsınız” dedi.

Kendisi ayrıca, üç ila altı ay içinde neler olacağını tahmin etmenin çok zor olduğunu ve bunun yerine şirketin neyi kontrol edebileceğine odaklandığını ekledi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz