Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Airbnb analiz firması AirDNA’nın verileri, ABD merkezli ev kiralama şirketi Airbnb’nin tüm dünyada büyük şehirlerdeki rezervasyonlarının, seyahat endüstrisinde yaşanan koronavirüs kaynaklı belirsizlik nedeniyle darbe aldığını gösteriyor.

Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, 2020 yılının ilk iki ayında Pekin, Seul, Roma ve Milano gibi büyük şehirlerde günlük rezervasyonlar düştü.

AirDNA’nın haberine göre, Pekin’de 5 Ocak’tan 11 Ocak’a kadar 40.508 rezervasyon yapılmışken, Mart ayının ilk haftasında sadece 1.655 rezervasyon ile % 96’lık bir düşüş gerçekleşti.

Seyahat kısıtlamaları, etkinlik iptalleri ve küresel salgın nedeniyle düşen talep, seyahat endüstrisindeki havayolları ve diğer oyuncular üzerinde baskı yarattı.

Baskıya ek olarak, ABD Başkanı Donald Trump, virüsün yayılmasını durdurmak için önümüzdeki 30 gün boyunca Avrupa’dan seyahat konusunda kapsamlı kısıtlamalar emretti.

Airbnb, bir blog yazısında “kısa vadede COVID-19’un bir etki yaratacağını; ancak seyahatin esnek olduğunu ve bu durumun seyahatte geri tepeceğini belirtmişti.

Reuters’ın Ekim ayında konuya ilişkin bilgi sahibi olan kişilere atıfta bulunarak yaptığı bir habere göre, Airbnb 2020 ortalarında halka açılmayı düşünüyor ve ABD başkanlık seçimleri için herhangi bir borsa dalgalanmasından kaçınmasına yardımcı olacak bir tarihi seçecek.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz