Karayiplerde Bir Cennet Willemstad 0

Hollanda’ya bağlı Curacao adasının yerel başkentidir. Ayrıca Hollanda Antilleri’ne de bölgesel başkentlik yapar.

Kent ortası ile yakın çevresi, yaklaşık 125 000 yaşayanıyla Curacao  adasındaki insanların çoğunluğunu barındırır. Kentin ortası “Punda” ve “Otrabanda” olarak bir deniz kulağı ağzının iki yakasına yayılmıştır. “Punda”, adanın Hollandalılarca İspanyollardan ele geçirildiği 1634 yılında kurulmuştur. Adı Felemenkçe “de Punt” (nokta) sözcüğünden gelir. 1707 yılında kurulan “Otrabanda” (“öteki yaka”) ile arasında bir köprü vardır.

Kentin ortası eski yapılarıyla, UNESCO Dünya Mirası Listesi arasına alınmıştır.

Curacao Adası

Hollanda Antillerinden birisi olan Curaçao, karayiplerde yer alır ve Antillerin başkenti olan ve nüfusu 150,000 olan güzel Willemstad şehrine ev sahipliği yapar. Antilleri oluşturan diğer adalar Aruba, Bonaire, Saba, St. Eustasius ve St. Maartin’in Hollanda bölümüdür.

Sömürge döneminin etkisiyle hollanda mimarisinden izler taşıyan curacao ‘tropiklerin amsterdamı’ olarak anılıyor.Ada yüzölçümü açısından küçük olsa da imkanlar oldukça fazla.38 harika plajı bulunan adada şnorkelle dalıştan tüplü dalışa kadar birçok aktivite mevcut.

Dünyanın en uzun yüzer yaya köprüsü curacaoda bulunuyor.Başkent willemstad ise kentin mimari yapısı ile büyüleyici ve 1988 yılında dünya kültür mirası listesine alınmış.Curacao hollanda ya bağlı ,ancak özerk bir statüye sahip ve hollanda antilleri olarak da anılıyor.

40 ülkeden farklı insanlar dolayısı ile farklı kültürler ortaya çıkıyor.Kristal berraklığındaki denizinde şnorkelle veya tüplü dalış yapabilirsiniz.En gözde plajları ,cas abao,jeremi ve kalki plajları.

Gece kulüpleri ışıklarını yaktığında ve biralar tükenmeye başladığında ,gece yüzünü başkente çeviriyor. Curacao birasının dünyada başka bir eşi yok .Çünkü bira arıtılmış deniz suyundan yapılıyor.Ada çok hijyenik olduğundan güven içinde yiyecek ve içecek tüketebilirsiniz.

Curacao da gezilecek yerlerden bir tanesi CURACAO SEA AQUARİUM. 400 farklı tür deniz canlısı görebileceğiniz bu dev akvaryumda ,dilerseniz dalış yapmanız ,dilerseniz yunuslarla ve deniz aslanları ile yapılan özel programlara katılmanız mümkün.

Sadece 171 km2 kare olan adada, Hollandaca, Papiamento dili, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır. Çoğu Karayip adalarında da olduğu gibi, yüksek sezon Kasım’dan Nisan’a kadardır. Diğer dönemlerde yarı yarıya ucuz konaklama bulabilrsiniz.

Bonaire’de de olduğu gibi adanın hemen hemen her yerinden kıyıdan dalış yapmanız mümkündür. 64 km’lik batı sahilindeki beyaz taşlar size yol gösterecektir. Aynı zamanda 20 km’lik Curaçao Sualtı Marin Parkı ve güney doğu sahil şeridinde bulunan 1500 hektarlık resifler size unutlumaz dalış maceraları sunacaktır.

Daha uzakta bulunan dalış noktalarına ise, birkaç günlük charrter dalış tekne turları ile ulaşabilirsiniz.

Ortalama su sıcaklığı 25-28 derece olup, 1.5 mm’lik shortie veya 3 mm’lik full elbise ile rahatlıkla dalış yapabilirsiniz. Tüm yıl boyunca dalış yapabileceğiniz bu adada, sualtı görünürlüğü 30 metrenin üzerindedir.

Curaçao’nun sualtı güzellikleri 20 öncesine kadar uzanır ve artık burada birçok 5 yıldızlı PADI Dalış merkezleri sizleri beklemektedir.

Adada her seviye dalgıça hitap edebilecek yerler vardır. Resifler kıyıdan başlar ve yavaşça, yaklaşık bir 20-30 metre sonra, 10-15 metrelere kadar derinleşir. Sonra da dik bir şekilde 40 metrelere kadar bir duvar şeklinde düşer.

Curaçao mercanları, Karayiplerin en sağlıklı mercanları olup, yumuşak ve sert olmak üzere çok değişik tiplerde bulunmaktadır. Renkli sünger oluşumları, büyük turuncu fil kulağı süngerleri, mor organ-tüp-şekilli süngerlere sıkça rastlamak mümkündür.

Curaçao’nun ekonomisi yıllardır gemiciliğe bağlı olduğu için, sualtının gemi batıklarıyla dolu olmasına şaşmamak gerekir. Adanın en meşhur batığı Superior Producer isimli bir kargo gemisidir. Gemi 1977 yılında Willemstad’da batmıştır.

Şu an dik bir pozisyonda 33 metre derinlikte oturan batık mercanlarla kaplanmış ve birçok resif balığına ev sahipliği yapmaktadır.

Curaçao’nun deniz akvaryumu ise, yunus ve foklarla dalış imkanı bulabileceğini muhteşem imkanlar sunmaktadır.

Curaçao’daki en iyi 5 dalış noktası

  • Mushroom Forest
  • The Superior Producer
  • Hell’s Corner
  • House Reef at Habitat Curaçao
  • Tugboat at Caracasbaii

Ayrıca Klein Curaçao‘ya günlük bir tur ile gidip, dalıp, şnorkel yaparak kumsalda dinlenmenizi, doyasıya BBQ yemenizi ve dönüş yolculuğunda da bir güzel kestirmenizi tavsiye ederiz.

Curacao’ya Amsterdam aktarmalı ulaşabilirsiniz.

Kaynak: VipScuba

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.