Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rezervasyon trendleriyle ilgili bir raporda kadınların erkeklerden daha fazla online rezervasyon sitelerinde bulunduğuna dair bir haber yayınlandı.

Toplamda 12.8 milyon otelin internet sitelerinden toplanan dataları inceleyen NetAffinity çalışması, Google’la ortak bir şekilde yaş ve cinsiyeti de göz önünde bulundurarak data topluyor ve bu dataları analiz ediyor. Raporun buluntularına göre online rezervasyon sitelerinin çok büyük bir çoğunluğu kadınlar tarafından kullanılıyor.Kadınların erkeklere kullanım oranı 2:1 gibi yüksek bir rakam. Toplamda kullanıcıların %69’u kadınken sadece %31’i erkek. Genele baktığımız zaman, kadınlar sadece ziyarette değil rezervasyonda da erkeklerden yüksek bir role sahip. Yine aynı raporda erkeklerin kadınlara oranla daha fazla anonim olarak siteleri inceliyor, maddi katkıları ve alımları da kadınlara oranla az.

25-34 yaş aralığında olanlar ziyaretçilerin büyük bir kısmını oluşturuyor (%28.8), ancak en büyük kesim %56.6 ile 25-44 yaş aralığında. 45-54 yaş aralığında veya 64 yaş ve üzeri olan müşteriler daha çok dönüştüren kesim.

Demografik bilgilerde en genç kesim 18-24 yaş aralığı, ve bu kesim birçk sitede araştırma yaparak daha sonra karar veren kesim. Yani her zaman da satın almadıkları görünüyor.

Rezervasyon sitelerinin hangi araç üzerinden kullanıldığı,  rezervasyon şekillerini ve alışkanıklarını da etkiliyor.

Mobil kullanan kullanıcıların %63’ü 25-44  yaş aralığında. Tablet üzerinden inceleyenlerin %40’ından fazlası 55 veya üzeri yaş grubunu oluşturuyor. Ancak, mobil kullanan 55 ve üzeri kesime baktığımız zaman bu oran önemli bir derecede azalıyor. 55 yaş ve üzeri kesimin sadece %11’i mobil araçları kullanmayı tercih ediyor.

Kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla mobil uygulamaları ve 2 kat daha fazla tablet ve bilgisayar  kullanmayı tercih ediyor.

NetAffinity’nin diğer bir buluşuna göre uygulamaların %56’sı elde taşınabilir aletler üzerinden kullanılırken sadece %11’i tabletlerden kullanılıyor.

Genel ziyaret havuzunda, masaüstü ziyaretleri sadece %33lük bir dilime sahip. Ancak genel satışlara baktığımız zaman satışların %60’ı masaüstünden gerçekleştirilmiş. Bu da bize insanların mobil üzerinden kontrol ettiğini ancak satın alımları masaüstünden yaptığını gösteriyor. Masaüstü satımlarının hakimiyeti mobil alışverişin güvenliği artırıldığında ve kullanılabilirliği yükseltildiğinde değişebilir. Raporda bulunan bir diğer bulguya göre de, rezervasyonların %27’si varış tarihinden bir hafta önce gibi kısa bir sürede, %53’ü varış tarihinden yaklaşık bir ay önce ve  %29u da varmadan önceki iki aylık süreçte gerçekleşiyor. Bu rakamlar, lokasyona göre değişiklik gösteriyor. Ancak genelde uzak destinasyonlara seyahat eden insanlar önceden rezervasyon yapmayı tercih ediyor. Diğer önemli bir konu olan rezervasyon iptallerinde durum biraz daha farklı, iptaller genelde varış tarihinden bir hafta önce gibi kısa bir sürede gerçekleştiriliyor.

Çok önceden yapılmış olan rezervasyonların, iptal edilme oranı diğerlerine göre daha yüksek. İptal edilen rezevasyonlardan %57si bir ay veya daha uzun bir süre öncesinden yapılanlar. Ancak sadece %15i bir hafta veya daha kısa bir zaman kala yapılan rezervasyonlar.

Rezervasyonların yapıldığı günlere bakacak olursak, pazartesi rezervasyonların en çok yapıldığı günken (%17), cumartesi de rezervasyonların en az yapıldığı gün. Bu verinin sebebi insanların işlerinden bunaldıkları sırada kendilerine rahatlama yolları aramaları olabilir.

Rezervasyonların yarısı pazartesi ve çarşamba günleri arasında yapılıyor. Rezervasyon saatlerine geldiğimizdeyse, %22’lik oranla akşam 7 ve 10 arası en yoğun olan saatler. Ancak, rezervasyonlar sabah 11’den akşam 6’ya kadar saat başı %6 olacak bir şekilde sabit bir orana sahip.

Rezervasyonların çoğu kısa süreli konaklamalar için yapılıyor, ilk sırada %62 ile tek gecelik konaklamalar yer alırken, ikinci sırada %25 ile iki gecelik konaklamalar yer alıyor.

Raporda yer alan diğer veriler; mobil arayüz tasarım trendlerini, marka farkındalığını artırmaya yönelik aktiviteleri, rezervasyonda Brexit etkisi gibi çeşitli konulardır.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz