Kayak, Momondo Grup’tan Elliye Yakın Çalışanı İşten Çıkaracak

Kayak’tan, bazıları yıllarca Cheapflights markasında çalışıp Grup’ta çeşitli pozisyonlara geçen 47 çalışana gönderilen e-postada işten çıkarma duyurusu ile sürecin başlatılacağı haber verildi.

Priceline Group, Momondo Grubu’u yaklaşık olarak 550 milyon dolara satın alarak Temmuz ayında satış işlemini tamamlamıştı. Priceline Kayak’ın planı ise muhtemelen Momondo ve Cheapflight seyahat arama markalarını koruyarak ipleri ele almak ve firmaları absorbe etmekti.

İngiltere’nin (Taahhüt Altında İstihdamın Korunması Yönetmeliği) düzenlemelerine göre, işten çıkarma gerçekleştirmeyi düşünen işveren, çalışanları 2 hafta öncesinden işten çıkarma danışma dönemine girecekleri konusunda bilgilendirmek zorunda. Etkilenen personelin büyük çoğunluğu, birkaçı için yeni pozisyonlar olmasına rağmen işlerini kaybedeceğini düşünüyor.

Satın alma gerçekleştiğinde, satın alan maliyetlerden kısmak ister bu da beklenen bir şeydir. Kayak, Momondo ve Cheapflights bir çok yönden benzer iş yerleri olduğundan bu şirketlerde birçok benzer pozisyon da mevcuttu.

Momondo Grubunun satın alma işleminden önce yaklaşık 370 çalışanı olduğu düşünülüyor. Eğer, Kayak 47 kişinin veya bunların büyük çoğunluğunun işine son verirse bu, Momondo Grup’un iş gücünün yaklaşık yüzde 12 ila 13’üne denk gelecek.

Momondo Grup CEO’su Hugo Burge, Temmuz ayında anlaşma tamamlandığında şirketten ayrıldı ve Cheapflights’ın Genel Müdürü Andy Shelton ve Küresel İnsan Kaynakları Sorumlusu Suzi Rigden’inin de aralarında bulunduğu birkaç kilit isim geçen hafta şirketten ayrıldı.

Kayak‘ın kurucu ortağı ve CEO’su Steve Hafner ise çalışanlarla Kayak e-postasıyla ilgili olarak temasa geçildiğini ve şirketin sadece İngiltere’deki çalışanlar için danışma ve koruma hükümlerini izlediğini söyledi.

Birleşik Krallık yasaları uyarınca yeniden düzenlenmenin bir parçası olarak rolleri değiştirmek için bile danışma sürecini takip etmek gerekiyor.

Hafner, “Markalarımızın birlikte en verimli şekilde çalışmasının yöntemlerini keşfederken ana çerçeveyi takip ediyoruz. Bu kesinlikle bir formalite değil; hâlâ yeni yöntemler keşfediyoruz” dedi.

Etkilenen Momondo ve Cheapflights çalışanları ise uzun süre çeklerinin tahsilini gerçekleştirmeyi beklemiyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!