Trainline Tren Bileti Fiyatlarını Önceden Tahmin Etmek İçin Makine Öğrenimini Kullanıyor 0

Tren bileti satıcısı Trainline, İngiltere’de bir ilk olduğunu belirttiği fiyat tahmin aracını duyurdu.

Şirket, kendi uygulamasında mevcut olan bu online aracın müşterilere seyahat başına ortalama  %49 oranında tasarruf etme imkanı sağlayacağını belirtti.

Bu fiyat tahmin aracı, bilet fiyatları arasındaki farkın bir bakışta anlık görüntüsünü sağlamak için makine öğrenimini kullanarak milyarlarca veri noktasını analiz ederek çalışıyor. Böylece müşterilere bilet fiyatlarının ne zaman artacağını önceden görmek için “geleceğe bakma” imkânı veriyor.

Trainline, “erken demiryolu bilet fiyatlaması karmaşık ve müşteriler tasarruf imkânlarını kaçırıyor” diyor ve fiyat tahmin aracının müşterilere “şeffaflık” sağladığına inanıyor.

Çoğu tren şirketi, seyahat gününden yaklaşık 12 hafta öncesinden erken satış için bilet yayınlar ve seyahat günleri yaklaştıkça bilet fiyatlarında hemen hemen her zaman artış yaşanır.

Trainline’ın ürün müdürü Jon Moore, “Veri uzmanlarımız, bir erken satış bilet fiyatının ne zaman tükeneceğini önceden tahmin etmek için milyarlarca müşteri seyahat aramalarından elde edilen geçmiş fiyat eğilimlerini kullanıyor. Müşterilerimizin yolculukları için mümkün olan en iyi fiyattan yararlanmalarını sağlamak için bu bilgiyi uygulamamızda paylaşıyoruz” dedi.

“Her gün daha gelişmiş bir makine öğrenimi başlatıyoruz, doğal olarak tahminlerimiz giderek daha doğru hale gelecektir. Misyonumuz tren seyahatini olabildiğince basit hale getirmek ve fiyat tahmini, müşterilerin zaman ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olmak için planladığımız özelliklerin ilki.”

Yeni fiyat tahmin aracı, müşterilerin trenin en sessiz kısımlarını tanımasına ve buna göre yerlerini seçmesine olanak tanıyan Trainline uygulamasında bulunan BusyBot’un tanıtımını takip ediyor.

Trainline, seyahat tarihinden 80 gün önce Londra Euston’dan Manchester Piccadilly’ye bir bilet ayırması durumunda müşterilerin 88 pound tasarruf edebileceğini söylüyor. Yolculuk gününden 80 gün önce 32 pounda mal olan biletler, seyahatten 41 gün önce 38 pounda, 13 gün önce 42 pounda, 2 gün önce 87 pounda, seyahat günü ise 126 pounda yükseliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.