Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünyanın en büyük 20 turizm şirketi arasında olan Japonya merkezli H.I.S Travel bünyesindeki SKYHUB’ın Outbound Group departmanı müdürü Orhan Durmuş ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Teşekkürler, ben Orhan DURMUŞ, Skyhub Outbound Group departmanı müdürüyüm. Uzun yıllardır sektörün içinde bulunan, işini büyük keyifle yapan, en büyük hobisi de yeni ülkeler keşfetmek ve mutfaklarını deneyimlemek diyebilirim.

Bize biraz SkyHub hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyanın en büyük 20 turizm şirketi arasında olan, Japonya merkezli H.I.S Travel bünyesindeki SKYHUB, Türkiye de dahil olmak üzere dünya çapında 65 ülke, 275 şehir ve 520 ofisleri aracılığıyla sadece acentelere kaliteli ve güvenilir hizmet sunuyoruz.

SkyHub olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Skyhub olarak sadece acentelere hizmet veriyoruz. Tüm çalıştığımız partner acentlerimizin operasyon yükünü hafifletiyoruz. Türkiye’de ki partner acentelerimizin dünyanın birçok noktasındaki ofislerimiz ile toptancı konumundayız.

Genellikle hangi bölgelerde hizmet sağlıyorsunuz? 

 Tüm Asya, Japonya, Kore, Vietnam, Avustralya, Yeni Zellanda, Laos, Kamboçya, Sri Lanka,Tayland, Malezya, Ortadoğu Dubai, Ürdün, Mısır, Lübnan, Fas Malezya, Filipinler, Küba, Güney Amerika gibi aklınıza gelebilecek her yerde kendi ofisimiz var. Sadece Amerika’da 13 tane ofisimiz var. İtalya ve İspanya başta olmak Avrupa’da da çok ciddi bir yapılanmamız var. İran, Azerbaycan, Yunanistan ve Dubai gibi yeni açılan ofislerimiz var ki bunların bazıları Türkiye ofisimiz tarafından yönetiliyor.

Paket oluşturmayı planladığınız bir bölgenin tanıtımı için ne gibi faaliyetler gösteriyorsunuz?

Paket oluşturmayı düşündüğümüz bölgeler için Info gezileri başta organize ediyoruz. Bölgenin görülmesi satışının da daha bilinçli ve kolay yapılmasını sağlıyor. Sürekli emailingler ile bilgilendirmeler, bölge ile detaylı bilgiler göndererek partnerlerimizin bölgeyi daha tanıyarak satış yapmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Türk turistin seyahat şekli son yıllarda değişmeye başladı bu tur paketlerinize de yansımaya başladı mı?

 Açıkcası klasik yapılan turların dışına çıkılması ile birlikte farklı deneyimler ile organize edilen turların daha hızlı satıldığını gördük. Başta deneyim turları olmak üzere, kimsenin yapmadığı farklı şeyleri düşünüp programlarına ekleyen acentelerimiz daha hızlı yol almaya başladı. Ünlüler ile gurme turları, tadım turları, çeşitli macera turları gibi daha özellikli turlar üreten acentelerimiz çok hızlı şekilde gelişerek büyümeye devam ediyorlar. Bunu net olarak gözlemleyebiliyoruz.

Yurtdışında “Duygusal turizm” deyimi ortaya çıkmaya başladı, paketlerinizde bunu ön plana çıkarmaya başladınız mı?

Açıkcası biz toptancı konumunda olduğumuz için daha uygun fiyatlı turlar organize ediyoruz diyebilirim. 2019 planlamalarımızda daha fazla içi dolu, farklı deneyimlerin olduğu paketlerimizi ön plana çıkaracağız. Bu arada bir çok partnerimizin kapalı gruplarına da hizmet veriyoruz.  Macera turları, Deneyim turları yapan partnerlerimizin satışlarını kolaylıkla yaparken aynı şeyleri tekrarlayan acentelerimizin satışlarının azaldığını gördük. Örneğin; Hindistan turunda programa bir Hint düğünü ekleyip, lokal bir hint evinde ağırlanıp akşam yemeği alınması, Japonya’da misafirlerine lokal kıyafetler giydirerek belli bir bölgeyi bu şekilde gezip resimler çekilmesi gibi tur programa  eklenen deneyimler çok ilgi çekici hale geldi. Ve bu tip paketlerin hızlıca satıldığını insanlar tarafından tercih edildiğini gördük.

Önümüzdeki yaz döneminde sizce hangi destinasyonlar ön plana çıkacak?

Önümüzdeki yaz döneminde ön plana çıkacak destinasyonlar; Dubrovnik, Beyrut, Zagreb, Bakü, Bali, Budva, Marakeş, Malta, Yunan adaları, Atina, Bled Gölü diyebilirim.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Hani derler ya;  keşfetmekle geçen günler, gerçek mutluluk günleridir diye.  Daha fazla mutluluk için günlerimizi yeni keşifler ile geçirelim.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz