Jabiroo, Yurtdışı Seyahat Alışkanlıkları İstatistikleri 0

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlar tatil kararlarını verirken online kaynakları kullanarak araştırmaya başlama ama nihai kararlarında ise tanıdık veya bir uzmanın tavsiyesine göre karar verme eğilimi gösteriyor. Seyahate çıkacak kişiler için en önemli konu, yapacakları seyahatin mümkün olduğunca keyifli bir tecrübe olarak hafızalarda kalması. Bu genel seyahat planlama eğilimini ve beklentiyi karşılayabilmek amacıyla Kişiye Özel Seyahat Tasarım Hizmetini hayata geçiren Jabiroo.com, yeni iş modelinin oluşturduğu ilk istatistikleri paylaştı.

Kim Seyahat Tasarımı Alıyor?

info3-kesit-5

İstatistikler gösteriyor ki Seyahat Tasarımı alanların %68’ini kadınlar oluşturuyor. Seyahate çıkanların %35’i seyahate eşi veya sevgilisi ile giderken, aile olarak gidenler %32. Kişisel seyahat tasarımını tercih etmede kadınların ağırlıkta olması tatilin unutulmaz bir deneyime dönüştürme amacının kadınlar arasında daha yaygın olmasıyla açıklanabilir. %68’lik payı kendilerine ayıran kadınlar belli ki kişiye özel olan her şeye bayılıyorlar. Erkekler ise %32 ile kadınları takip ediyorlar.

Hangi ülkeler tercih ediliyor?

info3-kesit-4

Yurtdışına seyahat eden yerli turistin ilk üç ülke tercihi yıllardır değişmiyor. Bu araştırma da gösteriyor ki İtalya, Fransa ve İspanya Türkiyeli turistin en çok tercih ettiği ülkeler. %31’lik bir dilimi kaplayan İtalya’yı ile Fransa takip ediyor. Akdeniz ülkelerini çok seviyoruz bu çok açık. Üçüncü sırada ise İspanya var. ABD ve Japonya’nın %6’lık bir orana ulaştığı destinasyon tercihinde Almanya %3’te kalıyor. Endonezya, Küba ve Yunanistan’nın tercih oranı ise %3. İlginç olan istatistik ise Küba’yı tercih eden yerli turist sayısındaki önemli artış. Küba’nın ABD ile yakınlaşmasının yakın zamanda Küba’nın bakir özelliklerini kaybedecek kaygısı oluşturduğu için ilginin artmış olabileceği düşünülmekte. Enteresan bir bilgi de Türkiye’den Yunanistan’a ziyaretin geçen sene oldukça fazla olmasına karşı, Türk turistin Yunanistan için otel konaklama, restoran, turistik aktivite, transfer vs. seyahat önerileri içeren Seyahat Tasarım paketini alma eğilimi yüksek değil. Seyahat tasarımı alanların sadece %3’ü Yunanistan’a seyahat edenler. Bu da Türk insanının gözünde Yunanistan’ın ne kadar Türkiye’ye benzer bir ülke olduğuna dair inanışla açıklanabilir.

Seyahat tasarımı güven veriyor!

info3-kesit-6

Günler öncesinden seyahat edeceği destinasyona ait seyahat programınızın cebinizde olması seyahat öncesi büyük bir güven duygusu yaşatıyor. Seyahat programı satın alanların %29’lık büyük bir kısmı kendilerine özel seyahat programlarını 1-2 ay öncesinden yaptırmayı tercih ediyor. %26’sı ise 2 aydan daha önce seyahat tasarımı elinde olsun istiyor. Seyahat tasarımı satın alanların % 15’i seyahatine 2-4 hafta programını talep ederken, seyahatten 1-2 hafta önce seyahat tasarımı yaptıranların orası ise % 6’ya düşüyor. Son dakika tatil programı yapanlar, acil iş seyahatlerine çıkan %24 ‘lük bir kesim ise seyahatine bir hafta kala ‘’kişiye özel seyahat tasarımım olsa’’ diyor.

Ne kadar uzun süre seyahat ediyoruz?

info3-kesit-7

Çıkacağınız seyahatin en önemli noktalarından biri de ne kadar sürelik bir seyahate çıkıyor olduğunuz. Seyahat tasarımınızın bütününü etkileyen tatil süreniz  seyahat tasarımınızın belirleyici özelliklerinden biri sayılıyor. Seyahat tasarımı satın alanların % 51’i 3-4 günlük bir seyahat tasarımı için bize başvurmuş. %26’ı 5-6 günlük bir seyahate çıkacağını belirtirken, %23’ü ise 7-8 ve üzeri seyahatleri tercih etmiş. Bir destinasyona ilk kez gidiyorsanız kendinizi seyahat konusunda uzman ellere teslim etmek e doğrusu olabilir. Seyahat tasarımı satın alanların %77’si gideceği seyahat tasarımı istediği destinasyonu ilk kez ziyaret edecek kişiler. %23’ü ise ilk kez gitmese de seyahat deneyimlerinden faydalanmak isteyenler.

Peki ya kaç şehir geziyoruz?

Seyahatiniz sırasında tek bir şehir ya da birden fazla şehir gezmeyi tercih ediyorsanız seyahat tasarımınız da bu detaya göre özenle hazırlanıyor. Sseyahat tasarımı satın alanların %59’luk büyük bir bölümü sadece tek şehir gezmeyi tercih ediyor. Gitmişken görmediğim bölge, şehir kalmasın diyen gezginlerin oranı ise; %41.

Erkek erkeğe seyahat sınıfta kaldı!

info3-kesit-3

Seyahate kimlerle çıkacağınız da seyahat tasarımınızı etkileyen detaylardan biri.  Seyahat tasarımı satın alanların %35’i eşi ile gezmeyi seviyor. Onları %32 ile ailesi ile gezmeyi tercih edenler takip ediyor. Kalabalık gruplarla gezmeyi çok seviyoruz. Seyahat tasarımı deneyimcisi arkadaş grubu ile gezmeyi tercih etmiş. Kız kıza gezmek, erkek erkeğe gezmekten daha keyifli olmalı. Zira kız kıza gezmek %7 iken erkek erkeğe gezmek sadece %2’de kalmış. Çocuklu aileler seyahat ederken yine çocuklu aileleri tercih ediyor olsa gerek. %6’lık bir dilimde çocuklu birkaç ailenin seyahat tasarımı ile seyahate çıktığını gösteriyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.