Gruppal Kurucu Ortağı Mehmet Can Koruyan “Türsab Tatil Meleği Uygulaması Olan Web Sitelerini Tercih Edin” 0

Uzakrota Travel Summit kurumsal sponsorlarından Gruppal’ın kurucu ortağı Mehmet Can Koruyan ile “Türk kullanıcıların online satışa bakışı” konusunda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Mehmet Can Koruyan. Gruppal kurucu ortaklarındanım. Uzun yıllar teknoloji sektöründe profesyonel olarak çalıştıktan sonra ortağım İlker Atalay ile beraber Gruppal’ı kurduk.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Ayrıca Pazarlama üzerine Amerika’da MBA yaptım.

Bize biraz Gruppal hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gruppal, 2010 yılında fırsat sitesi olarak kuruldu. Kahvaltıdan, epilasyona aklınıza gelebilecek tüm fırsat kategorisi hizmet ve ürünlerini sattık. Ancak zaman içinde turizm kategorisinin diğerlerine göre daha fazla müşteri memnuniyeti yarattığını gördük. Buna istinaden 2012 yılında daha kurumsal çalışmak adına TÜRSAB acenta belgemizi aldık ve sadece turizm alanına konsantre olmaya karar verdik. 2 yıl içinde diğer tüm fırsat kategorilerinden çıktık. Sitemizi ve arka planını baştan aşağıya yenileyerek 2014 yılında Gruppal‘ı sadece seyahat hizmetleri satan bir online turizm platformu olarak lanse ettik.

Şu anda en geniş ürün yelpazesine sahip turizm portalı olduğumuzu söyleyebilirim. Sattığımız ürünlerinin içinde en yoğun olarak yurtdışı turlar kategorisi var. Dünyanın hemen hemen her yerine turlarımız mevcut. Bu turları Gruppal güvencesi ile alıyorsunuz. Turların operasyonu için değişik operatörlerle çalışıyoruz ama müşterilerimiz Gruppal’ ı tanıyorlar.  Ayrıca yurtiçi kültür turlarımız, booking.com işbirliği ile 750.000 civarında otelimiz, gemi turlarımız, vize ve sigorta hizmetlerimiz mevcut. Çok yakında uçak bileti ve araç kiralama hizmetlerimiz de devreye alınacak. Bir de yeni açtığımız Gezbegen.com adında blogumuz var. Blog çok iddialı geliyor, Türkiye’de seyahat eden kitlenin bakmadan geçemeyeceği bir blog oluyor.

Bir süre önce elime bir bülten ulaştı “Gruppal, Türkiye’nin Expediası Olacak” diye, gerçekten ülkemizde böyle bir potansiyel görebiliyor musunuz yani bu potansiyel sizi Expedia yapabilir mi?

Türk halkının seyahat etmeye, yeni yerler görmeye karşı inanılmaz bir istek ve arzusu var.  Bu zamana kadar maddi imkansızlıklar, uygun ürün ve bilgi eksikliği gibi sebeplerden dolayı potansiyel çok fazla açığa çıkmadı. Ancak özellikle gelişen orta sınıfın gezme potansiyelinin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bunu zaten her sene artan yurtdışı tur satışlarımızdan gözlemek mümkün.

Geçtiğimiz günlerde Turizm Güncel sitesinde Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy’un bir değerlendirmesini okudum, “Türk kullanıcısı henüz online satışa hazır değil, internete sadece bilgi almak için giriyorlar” diye bir açıklama yapmış. Sizce gerçekten profil böyle mi, Gruppal’in internet satışlarında böyle bir sıkıntısı oldu mu?

Turizm, sıcak paranın döndüğü ve hayal sattığınız bir sektör. Parayı önden toplayıp, hizmeti gelecekte veriyorsunuz. Bu anlamda çok cazip bir sektör ancak yıllar içinde bu sektörün cazibesine kapılarak giren pek çok acentanın şu veya bu sebepten kapandığını görüyoruz.Bu da tüketici tarafında sektöre olan güveni oldukça aşağıya çekmiş durumda. Hal böyle olunca üzerine bir de “internet üzerinden online satışı” eklediğinizde kullanıcı sayılarının azaldığını görmekteyiz. Buna rağmen uzun vadede işini düzgün yapan acentalar arttıkça ve online satın almanın kolaylığı yaşandıkça bu trend tam ters istikamete doğru dönecektir.

Şu anda Gruppal olarak satışlarımızın çoğu için müşterilerimizle telefonda en az bir defa görüşüyoruz.  Veya canlı chat uygulamamız üzerinden sorular soruyorlar. Hatta ofise kadar gelerek bizi yerimizde görmek isteyenler, yüzyüze tanışmak isteyenler bile oluyor. Ancak bunun bir oranı var ve toplam satışlarımız içindeki oranı azalıyor. Yani insanlar zaman içinde markanıza güven duydukça  ve web sitenizin kullanım kolaylığını yaşayarak aradıkları tüm soruların cevaplarını online ortamda buldukça, daha az arayacak ve daha fazla online ortamda satış yapacağız diyebilirim.

Biraz da eğlenceli konulara geçelim. Başka bir acentada 999 euro’ya bulduğum Bangkok turunu Gruppal nasıl oluyor da 699 euro’ya verebiliyor?

Bizim diğer turizm acentalarından farklı olarak web sitemizdeki tüm satışlarımız TL üzerindendir. Ancak fiyatlarımızı TL üzerinden Euro’ya çevirseniz bile Euro bazında diğerlerinden ucuz olduğumuzu görebilirisiniz. Bunun sebebi bizim sadece online satış yapan bir acenta olmamız ve alt acentamız olmamasıdır. Yani satışlarımızı tek bir lokasyondan ve web sitemiz üzerinden yapıyoruz. Dolayısı ile maliyet açısından diğer klasik acentalara göre bir avantajımız söz konusu. Diğer acentalar gibi çok fazla gazete reklamı vermiyoruz, bütçemizi daha ölçülebilir online mecralarda kullanıyoruz.

Ayrıca çok sayıda kullanıcıya satış  yaptığımız için operatörler karşısında pazarlık gücümüz çok yüksek. Tüm bu maliyet avantajlarımızı da olduğu gibi tüketiciye daha ekonomik fiyatlar olarak yansıtıyoruz.

Önümüzde yılbaşı ve sömester dönemi var, ziyaretçilerimize önerebileceğiniz destinasyonlar var mı?

Elbette en popüler yılbaşı turlarımız arasında Avrupa için çoklu şehirlerde Benelüks-Paris ve Orta Avrupa turlarını, tekli şehirlerde ise St.Petersburg, Roma, Prag ve Amsterdam turlarımızı sayabilirim.

Yılbaşında biraz daha uzaklar düşünüldüğünde ise Bangkok, Pattaya ve Dubai turları öne çıkmakta.

Sömestre’de ise daha uzun bir tatil olduğu ve vizesiz olduğu için Kuala Lumpur, Singapur, Phuket, Bangkok, Hong Kong’lu Uzakoğu turumuzu veya çocuklar için muhteşem bir fırsat olan Miami, Orlando ve Bahamaları kapsayan 5* Disney Dream gemi turunu önerebilirim.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Türk kullanıcıları online turizmi çok sevdi, ancak  internette turizm ürünü satan pek çok acenta var. Bunların büyük bir kısmı yasal olmayan kaçak acentalar olarak faaliyet göstermekte. Dolayısı ile bunlardan bir tur aldığınızda hiçbir güvenceniz yok, aksi bir durumda paranızı iade almanız çok zor.  İnternetten herhangi bir turizm ürünü alırken muhakkak Türsab acenta belgesi var mı yok mu, bakmak lazım. Hatta şu anda en son teknolojik gelişme olan Türsab Tatil Meleği uygulaması olan web sitelerini  tercih ederek kullanıcılar kendilerini tamamen güvene alabilirler.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.