Atatürk’ün İstanbul’dayken Yaşadığı Yerler 0

Pera Palas Hotel

pera-palace-hotel

İstanbul’da da pek çok evde yaşayan Atatürk’ün en çok kaldığı yerse Pera Palace Hotel’in 101 numaralı odasıdır. İstanbul Beyoğlu’nda yer alan Pera Palace Hotel bundan yıllar önce önemli bir misafir ağırladı. Ulu önder Mutafa Kemal’in 1917’den itibaren pek çok kez evi gibi kullandığı 101 numaralı odası doğumunun 100’üncü yılı 1981’de Ata’nın eşyalarının da sergilendiği küçük bir müze haline getirildi.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

Hizmete açıldığı 1856’dan, halifeliğin kaldırıldığı 1924’e kadar altı padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendiye ev sahipliği yapan Dolmabahçe Sarayı 1927-1938 arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yuvası oldu. Dolmabahçe Sarayı’nda üç ay kapanarak Nutuk’u kaleme aldı. Atatürk’ün burada kalmaktan fazla hazzetmediği biliniyor ancak İstanbul’da olduğu dönemlerde yabancı devlet adamlarını ağırlayabileceği tek uygun mekan burasıdır

Polonezköy

ataturkun-evi-polenezkoy

Polenezköy, İstanbul’a yakın tatil yerleri arasında yer almasının yanı sıra Atatürk’ün bir zamanlar kaldığı ev ile de ünlüdür. Polenezköy’ü ziyareti esnasında kaldığı ev günümüze kadar hayatta kalmış

Harbiye Askeri Müzesi

Militärmuseum-Askeri-Müzesi-Istanbul

Mustafa Kemal, 1899 yılında Selanikten İstanbula geldiğinde 18 yaşındaydı ve şehirdeki ilk yuvası, bugün Harbiye Askeri Müzesi olan Harbiye Mektebinin yatakhanesiydi.

Osep Kasapyan’ın Evi

ataturk-muzesi-istanbul
Görsel: @İstanbul.com

Mustafa Kemal İstanbulda olduğu süre içinde tek başına kalabileceği bir ev arayışı içindeydi. Sonunda Şişlide, bugünkü adı Halaskargazi olan caddede üç katlı bir ev kiraladı. 1908de inşa edilen evin sahibi Osep Kasapyandı. Yeni evine yerleşen Mustafa Kemalin ilk işi annesini ve kardeşini yanına almak ve en üst katı onlara ayırmak oldu. Orta katta kendi otururken en altta yaveri kalıyordu. İstanbulun işgal altında olduğu o günlerde Şişlideki ev hareketli günler yaşadı.

Florya Deniz Köşkü

Florya Deniz Köşkü

Deniz tutkusuyla bilinen lider Atatürk’ün çokça vaktini geçirdiği Florya Deniz Köşkü günümüzde sergi haline gelen bir diğer Atatürk hatırası. İçinde ona ait eşyaların yer aldığı köşkte severek kullandığı sandalı da yer alıyor.

Salih Fansa’nın Evi

Mustafa Kemal Atatürk İstanbul ziyaretlerinde çok sevdiği dostu Salih Fansa’nın Beyoğlu’nda yer alan evinde de zaman zaman kalırdı.

Zübeyde Hanım’ın Akaretler Evi

wow211397971056938.JPG_1169567_buyuk

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, bir süre Akaretler Sıra Evleri’ndeki 76 numaralı binada kızı Makbule Atadan ile yaşamıştır. Bu sürelerde Atatürk ailesini ziyarete geldiğinde ara ara anesinde kalmıştır. Çok kısa bir sürede Şilide’de 3 katlı bir ev kiralayan Mustafa Kemal bu evi alır almaz annesi ve kız kardeşini yanına almıştır.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.