İzmir’de Herkesin Tatması Gereken 8 Lezzet 0

Karşıyaka, Alsancak ve Bornova gibi birbirinden güzel semtleriyle ünlü Ege’nin incisi İzmir’e yolu düşenler için şehirde hepsi birbirinden lezzetli yeme içme seçenekleri var. Üstelik bunların birçoğu kente has isimleriyle biliniyor. İzmir’de mutlaka tadına bakmanız gereken bu leziz alternatifler neler dersiniz?  Türkiye’nin önde gelen uçak bileti sitesi Enuygun’un seyahat analisti Murat Ekinay’ın hazırladığı listeye bir göz atalım.

Sabah kahvaltısında boyoz

İzmir ve lezzet sözcükleri yan yana geldiğinde ilk akla gelen alternatiflerden biri boyoz. Şehirde sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan boyozu daha da efsanevi kılan şeylerden biri her daim çıtır çıtır ve taze olarak bulabilmeniz. Yanında ister çayınızla isterseniz de kahvenizle birlikte boyoz keyfi yapmak için Alsancak’ta bulunan Dostlar Fırını’nı tercih edebilirsiniz. Kentte bu konuda birçok ünlü yer olsa da Dostlar Fırını çok sayıda İzmirlinin favorisi.

Günün her saatinde kumru

Sabah boyoz ve taze Ege otlarıyla kahvaltınızı yaptıktan sonra öğle yemeğine şehrin bir diğer ünlü lezzeti kumruyla devam edebilirsiniz. İzmir’de kumru konusunda da seçeneklerin sayısı oldukça fazla. Tüm bu yerler arasında seçim yapmakta zorlanırsanız tercihinizi şehrin farklı noktalarında ve Çeşme gibi tatil yörelerinde şubesi olan Kumrucu Şevki’den yana kullanabilirsiniz.

Akşam olunca midye

İzmir sokak lezzetleri konusunda da Türkiye’nin en iyi adreslerinden biri. Eğer midye dolma seviyorsanız çevrede bulunan farklı şehirlerden bile midye tutkunlarını çeken Midyeli’ye uğramadan buradan ayrılmayın. Midye dolmanın dışında midye ile hazırlanan farklı lezzetleri de burada tadabilirsiniz.

Bambaşka bir tat için sübye

Sübye adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Kavun çekirdeği kullanılarak yapılan bir çeşit şerbet olan sübye de İzmir yöresi ve çevresinde çok seviliyor. Su, şeker ve kavun çekirdeği ile hazılranan bu farklı lezzeti Kemeraltı’nda gezinirken tadabilirsiniz.

Damla sakızı ile tatlanan kahve 

Türk kahvesi sadece İzmir’de değil,  tüm Türkiye’de en sevilen lezzetlerden biri. İzmir’in farkı ise şehirde damla sakıı aroması ile hazırlanana kahvelerin son derece popüler olması. Kızlarağası Hanı İzmir’de kahve için en iyi adreslerden biri. Burada kahveler köz üzerinde pişiyor ve yanında uzun süren muhabbetle birlikte tadına doyulmuyor.

Bedava sıcak sıcak lokma

İzmir’de belki de dünyanın en lezzetli lokmalarını tadabilirsiniz. Hem de hiç para ödemeden. Bunun için tek yapmanız gereken herhangi bir yerde lokma dağıtıldığını görürseniz hemen sıranın arkasına geçmek ve dağıtılan lokmalardan bir tabak almak. Şehirde hayır yapmak isteyenler tarafından ücretsiz olarak dağıtılan lokma her mevsim en leziz tatlılardan biri.

İçi dışı lezzetle dolu torpil

İzmir’e has tatlılardan biri olan torpilin tadı ise en az adı kadar farklı ve dayanılmaz. Milföy hamuru içine yerleştirilen fıstık veya Hindistan cevizi ile hazırlanan torpil için kentte gelmezeniz gereken en iyi yerlerden biri Karşıyaka’da bulunan Evim Pastanesi. Yaz aylarında yanında limonata ile kışınsa çay veya kahveyle denediğinizde bir tabak genellikle yetmiyor. En önemlisi de böyle bir lezzeti neden daha önce keşfetmediğinizi düşündürüyor.

Şehrin vazgeçilmezi sakızlı dondurma

İzmir’in merkezinde dolaşıp şehrin en güzel lezzetlerini tek tek denedikten sonra rotanızı Çeşme’ye çevirmek isterseniz Tarihi Rumeli Pastanesi’ne mutlaka yolunuzu düşürün. Bölgenin en lezzetli dondurmalarını yapan bu yerde özellikle damla sakızlı ve çeşit çeşit meyvelerle hazırlanan dondurmalar sırf burada dondurma yemek için bile gelinecek türden.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe