İş Seyahati Gerçekleştirenler Yapay Zekayı Güvenli Bulurken Veri Paylaşma Konusunda İsteksiz 0

SAP Concur tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık’ta iş seyahati gerçekleştirenlerin % 52’si, yapay zeka kullanımının daha güvenli bir seyahat ile sağlayabileceğine inanıyor.

Katılımcılar, teknolojinin doğal afetlere ilişkin risk uyarılarını öngörmede faydalı olacağını söylerken % 75’i ise daha kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, belirli türde veri sağlama konusunda ise isteksizler. İş seyahati gerçekleştirenler, e-posta adreslerini (% 54), seyahat tercihlerini (% 52) ve cinsiyetleri (% 46) paylaşacaklarını; ancak ikametlerini (% 25), biyometrik bilgileri (% 27) ve telefon numaralarını (% 33) paylaşmaya daha az istekli olacağını belirtiyorlar.

EMEA North’un SAP Concur’daki Kıdemli Başkan Yardımcısı ve yöneticisi Chris Baker “Güvenlikten tercihlere, yapay zeka seyahat deneyimini en temelden daha iyi bir deneyim için değiştirecek. Yine de sonuçlar, bu tür vizyonların gerçekliğe dönüşmesine neden olabilecek bir güven sorununu ortaya koyuyor.

Yapay zeka sistemlerinin öğrenebilmesi için veriye ihtiyacı var. Veriler olmadan gelişemezler ve şu anda insanların, haftanın her günü internette sosyal platformlar aracılığıyla mutlu bir şekilde takas ettikleri özellikle biyometrik verileri paylaşmak istemedikleri görülüyor.

“Yapay zeka sistemleri geliştiren şirketler, veri gizliliği, koruma ve yönetişimin tekliflerinin merkezlerinde yer aldığını göstermelidir. Güvenilir olabileceğini göstermek onların sorumluluğundadır, çünkü tüketicileri kazanmadıkça, kullanıcı beklentilerini karşılayacak yapay zeka kapsamı temelde engellenecektir” dedi.

Yapay zeka destekli geleceğin iş seyahatinin nasıl göründüğü sorulduğunda, katılımcılar, seyahat harcamalarını otomatik olarak gösterme (% 23), iptal edilen uçuşlar (% 19) ve kişiselleştirilmiş restoran önerileri (% 18) gibi olaylara dayanan otomatik önerilen eylemler için avantajlar gördüklerini söylediler.

Katılımcıların sadece% 12’si sohbet robotlarını yararlı olarak görüyorlar; ancak% 64’ü sesli asistanlar ve% 50’si ise dil özellikli robotları yararlı olarak görüyor.

Baker; “Yanıt verenlerin% 92’si zaten bir çeşit yapay zeka ile etkileşime girdiklerini belirttiler. Bu da teknolojinin günlük yaşama nasıl yerleştiğini gösteriyor. Şu andaki zorluk ise gezginlere somut faydalar sağlamak için bu platformları kullanmak ” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe