İş Seyahati Gerçekleştirenler Neden Kişiselleştirilmiş Hava Yolculuğuna Önem Veriyor?

İş seyahatleri COVID krizi ile sarsıldı. Uzmanlar, hiçbir zaman 2019 seviyelerine ulaşamayacağını bildiriyor ve genellikle Zoom’un iş seyahatlerini öldürdüğü söyleniyor. Kişisel olarak iş seyahatinin toparlanacağına inanıyorum ama önceliklerin farklı olması gerekiyor.

Video konferans, çoğu şirket içi toplantının yerini alabilse de, insan etkileşimlerinin değil, esas olarak telefon görüşmelerinin yerini alacaktır. Yüksek hızlı trenler veya kurumsal onay süreçleri gibi diğer faktörler pandemilerden önce vardı ve iş seyahati modellerini çoktan etkiledi. Ayrıca, sürdürülebilirlik COVID’den önce hava yolculuğu gündeminin en tepesindeydi ve orada kalacak. Pandemi sonrası iş seyahatinde gelecekteki değişiklikleri başka yerlerde aramalıyız.

Yolcular Önemsenmek İstiyor

Eskiden iş seyahatinde olanlar için hava yolculuğu için en önemli şey program ve fiyattı, oteller için ise konum ve fiyattı. Tüm arama sistemleri başlangıçta bu varsayıma göre tasarlanmıştır.

Sağlık ve sürdürülebilirlik artık gündemin üst sıralarında yer aldığından, müşterilerin havayollarının kendilerini önemsediğini bilmek isteyeceklerini varsayabiliriz. Ancak onları sorumlu tutacaklar ve her uçuşta önemsenme gerekecek mi?

Kurumsal müşterilerin yolcular adına havayollarının dikkatini üç aşamada talep etmelerini bekliyorum: tercih edilen tedarikçiyi seçerken, seyahat planlarken ve seyahat sırasında. İlk olarak, tercih edilen bir tedarikçi, şirketle ilgili tüm anlamlarda sağlık ve sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerini gösterebilmelidir. Sürdürülebilirlik için bu, örneğin, daha düşük CO2 emisyonlu veya tek kullanımlık plastikleri yasaklayan filodaki yeni uçakları içerir.

İkincisi, bir gezgin bir seyahat planladığında, havayolunun ilgili tüm bilgileri ve hizmetleri sağlaması gerekecektir, ör. sağlıkla ilgili seyahat kısıtlamaları veya uçuş için CO2 emisyonları veya sigorta gibi.

Erişilebilirliği de dahil edersek, ekran, bağlantılar dahil olmak üzere her uçuş için tekerlekli sandalye erişimini içermelidir. Üçüncüsü, yolculuk sırasında müşteri güvenli, temassız bir deneyim yaşamayı bekleyecektir.

Zihniyet Değişimi

Sağlığa ve sürdürülebilirliğe gösterilen bu ilgi, bir zihniyet değişimini temsil ediyor. Hava yolculuğunu yüksek verimli ve sanayileşmiş bir meta olarak düşündük. Ancak bundan daha fazlası var ve mevcut kriz bunu kanıtladı. Hava yolculuğu, taşıyıcıların dikkat veya özen göstermesini gerektiren bir hizmettir.

İnsanlar hava yolculuğunun “Uber” benzeri bir hale gelmesinin pilotların kendi özel uçaklarını uçuracağı anlamına geldiğini düşündüler. Aslında Uber benzeri hale gelmek, varlıklara sahip olmadan sadece bir ağ etkisi yaratmakla ilgili değildir.

Aynı zamanda bir zihniyet değişimiyle de ilgili: İnsanlar internette tanıştığı ve tanımakdıkları sürücülerin onları güvenli bir şekilde eve götüreceklerine güvenebilir mi? Uber, şehir genelinde bir yol bulma konusunda yetenekli profesyonel bir taksiyle yolculuk yapmaya kıyasla, beş yıldızlı bir sürücüyle buluştuğunda doğru konuk deneyimiyle güvenilir bir ilişki kurmayı başardı.

Hava yolculuğunun Überleşmesi ikincisinden geliyor, bu zihniyet sadece A’dan B’ye güvenli bir şekilde gitmekle kalmıyor, aynı zamanda deneyim, sağlık ve çevreyi de önemsiyor.

Havayolları Önemsenme İhtiyacını Karşılayabilir mi?

Bir sonraki soru, havayollarının teslimat yapma kabiliyeti ile ilgili. Doğal olarak atalet olacak, bazı havayolları geleneksel operasyonlarına odaklanmaya devam edecek, umursamayacaklar ve muhtemelen bazı müşteriler için sorun olmayacak.

Ancak çoğu havayolunun önemseyeceğine ve bazılarının her müşterinin beklentilerini anlayabilmek ve buna göre teslim edebilmek için “müşteri odaklı” ve dijital dönüşümlerine şimdiden başlamış olduğuna inanıyorum. Milyonlarca gezgini taşırken ve önemserken bu bir zorluk olsa da ele almaya değer.

Müşterileri önemseyen havayollarının zihniyeti, onları perakendeci gibi davranmaya itiyor. Doğru zamanda doğru teklifi sunma yeteneğine odaklanırlar. Örneğin, müşterinin gereksinimlerini karşılayan alternatif bir ulaşım şekli varsa, havayolunun buna bağlanması gerektiği anlamına gelir.

Bu tür havayolları, tüm satıcıların ve aracıların aynı düzeyde bilgi vermesini sağlayacak, ücret ve deneyim hakkında ayrıntılı ve şeffaf bilgi sağlayacaktır. Müşteri odaklılık, bir karar verilmesi gerektiğinde test edilir: Bir havayolu, müşteriye ilgili bilgileri sağlayamayan bir satıcıyla çalışmaya devam etmeli mi? Müşterilerin havayolu tarafından kendileri için yapılan teklifi görmedikleri “önbelleğe alma”yı düşünün.

Yeni Seyahat Pazarları

Ya şirket ve havayolu, sağlık, sürdürülebilirlik ve bakım şartları üzerinde anlaşırsa ancak aracılarla ilgili teknik ve ticari nedenlerle uygulayamazsa?

Bugün, şirketleri seyahat tedarikçileriyle buluşturmak için sıfırdan bir pazar yeri icat edip inşa etseydik, neye benzerdi? Bildiğiniz her şeyi unutun, mirası unutun, sadece işe yaraması için gerçekten neyin gerekli olduğunu hayal edin.

Bu pazar yeri herkese açıktır ve tamamen şeffaftır, gizli ücretler veya başka bir şey yoktur. Buna “açık kaynaklı yazılım” denir.

Şirketler ve seyahat tedarikçileri arasındaki anlaşmalar, her rezervasyon veya sipariş, güvenli ve paylaşılan veri tabanlarına kodlanır ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan otomatik olarak yürütülebilir. Buna “akıllı sözleşmeler” denir.

Bu yeni pazar yeri kurulduğunda, çevresinde birçok hizmet geliştirilebilir. En önemli faydası, bir şirketin herhangi bir seyahat tedarikçisinden gelen herhangi bir içeriğe erişmesini ve bunun tersini hiçbir şeyin engellememesidir.

İş Seyahatinin Geleceği

Bu bilim kurgu mu? Artık değil. Birkaç şirket, seyahat dağıtımı için blok zincirinin potansiyelini araştırdı.

Ödeme tarafında, Travala gibi Çevrimiçi Seyahat Acenteleri (OTA’lar) kripto para birimlerinde ödeme kabul ediyor ve hatta UATP bile kripto ödemeyi etkinleştirmek için bir ortaklık duyurdu. Ancak kredi kartlarını daha ucuz ve daha güvenli ödeme yöntemleriyle değiştirmek buzdağının sadece görünen kısmı.

Winding Tree adlı bir şirket böyle bir seyahat pazarı sunuyor. Şirketler ve seyahat tedarikçileri arasında eşler arası bağlantı sağlar. İlgili seyahat bilgilerine erişim doğrudandır, alışveriş şeffaftır, yalnızca iki varlık arasında doğrudan veri alışverişi yapılır ve ödeme anında gerçekleşebilir.

Diğer şirketler de tek bir açık kaynaklı platformda kimlik yönetimi, bağlantı, ödeme ve ödeme seçenekleri sağlayarak seyahat dağıtımını değiştirmek için çalışıyor.

İş için seyahat eden biri için deneyim, seyahat planlaması sırasında, sağlık protokolleri, CO2 emisyonları, tekerlekli sandalye erişimi veya şirkete verilen özel ödenek hakkında ilgili bilgilere sahip olarak değişecektir. OTA’lar veya GDS’ler ilgili bilgilerin görüntülenmesinden yararlanmadığı için bu bilgilerin kullanılabilirliği artık sınırlı değildir.

Teknoloji, bu bilgilerin tüm tedarikçilerden tüm müşterilere ölçekte görüntülenmesini sağlar.

Gerçekten de, hiçbir şey değişmezse iş seyahati 2019 seviyelerine geri dönmeyebilir. COVID, evden çalışma ve video konferansın seyahat talebi üzerinde bir miktar etkisi olacaktır. Aynı zamanda sağlık, çevre ve kişiselleştirilmiş seyahat deneyimi gibi diğer trendler de iş başında.

Bilgi, özen ve kişiselleştirme, yolcuların güvenini yeniden kazanacaktır. Yeni seyahat pazaryerleri, bu seyahat kişiselleştirmesinin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

İş seyahatlerinin toparlanması düşündüğümüzden daha erken olabilir. Bu sefer sürdürülebilir ve kişiselleştirilmiş olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!