Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çoğunluk hisselerinin sahibi Etihad Airways’in, para aktarmayı durdurma kararı almasının ardından iflas başvurusunda bulunan Almanya menşeli Air Berlin son uçuşlarını gerçekleştirirken, şirketin çalışanlarının geleceği belirsiz durumda bulunuyor ve ülkenin havacılık takviminde, en azından bir süre için muhtemel bir boşluk oluşması bekleniyor.

Finansal sorunlarla boğuşmadan önceki dönemde Almanya’nın en büyük ikinci hava yolu şirketi olan Air Berlin, 38 yıllık şirket geçmişinin ardından faaliyetlerine, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştiriken Münih-Berlin uçuşuyla son verdi. Ülkenin bir numaralı hava yolu şirketi Lufthansa, şirketin uçak filosunun yarısından fazlasını devralmayı planlıyor, ancak bu anlaşma, antitröst yasaları bakımından uygunluk kontrolünü henüz geçmemiş bulunuyor. Air Berlin’in diğer kısımlarının devralınması konusunda easyJet’in de aralarında bulunduğu şirketlerle görüşmeler sürüyor.

Lufthansa’nın CEO’su Carsten Spohr, geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı açıklamada, Air Berlin’in sayısı 140’ı bulan uçaklarından 80 ile 90 adedinin Cumartesi gününden itibaren uçuş yapmayacağını ve bunun sonuçlarını kimsenin telafi edemeyeceğini belirtti.

Air Berlin’in 8,000 civarında çalışanı bulunuyor ve Lufthansa, bu çalışanların yaklaşık 3,000’ini kendi kadrosuna dahil etme beklentisini taşıyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz