Hırvatistan Turizmi Daha Önce Hiç Görülmemiş Bir Şekilde Büyüyor 0

İlgili Bakanlığa göre, 2016 yılında Hırvatistan turizm sektörü cirosu 10 milyar Euro’yu aştı. Bu rakam bir rekor ve her zamankinden çok daha fazla.

Bu işlemin büyük bir bölümünden yabancı turistler sorumlu, toplam cironun 8.64 milyar Euro’luk kısmına yabancı turistler katkıda bulundu. Hırvat Ulusal Bankası verilerine göre; 2015 yılı ile bir karşılaştırma yapıldığında %8.5’lik bir artış söz konusu.

Turistlerin Büyük Bir Kısmı Yurtdışından

Hırvatistan’ı geçen yıl 15.6 milyona yakın turist ziyaret etti. Bu da 2015 yılına göre %8.7’lik bir artışı ifade ediyor. Turistlerin %88’i, yani 13.8 milyonu yurtdışından geldi.

Yurtdışı ülkelerden gelen turistlerin çoğu Almanya’dan (%16.5’luk bir oranla tüm turistlerin 2.8 milyonunu oluşturuyorlar) geldi, Slovenya ise ikinci sırada (%9.4’lük bir oran ve 1.3 milyon ile) yer alıyor.

Sektördeki Muazzam Yatırımlar

Hırvatistan turizminin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) içindeki payı bir önceki yıl %18.9 olurken, bu yıl turizm Bakanlığı’nın belirttiğine göre 0.7’lik bir artış söz konusu.

Turizm Bakanı Gari Cappeli; “ bir önceki yılın sonuçları, Hırvatistan ekonomisinin doğru bir yönde gelişmekte olduğunu gösteriyor” dedi. Hırvatistan, turizm gelirlerini 2020 yılına kadar 14 ya da 15 milyar Euro’ya çıkarmayı hedefliyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe