Google Arama ve Oteller Raporu, Kullanıcılar Üzerinde Büyük Etki Yaratın.

Google’ın arama motoru sonuç sayfalarındaki gayrimenkuller son on yılda önemli ölçüde değişti. Kısa zaman önce AdWords, arama motoru sonuç sayfalarının sol üst köşesinde maksimum görünürlük elde etmişti.

Bununla birlikte şu andan itibaren bu durum en azından otel aramaları için değişebilir; çünkü arama devi, Google Otel Reklamları’nın (GHA’nın) AdWords’ün üzerine konulmasını, kullanıcıların (görsel olarak olmasa da), reklamverenlerin ve Google’ın kendisini önemli ölçüde değiştirmesini test etmekte.

Görünüşe göre, en azından şimdilik, değişiklik esasen masaüstü kullanıcıları etkiliyor. Çünkü Google Otel Reklamları, hâlâ AdWords’ün altında olmasına rağmen mobil cihazlarda yapılan aramalarda önemli bir yere sahip.

Şimdi

Sonraki 

Aracılık masraflarınız artacak mı? Aşağı inecekler mi? AdWords tüketimini nasıl etkiler? Cannibalization olacak mı yoksa tamamlayıcı mı olacak?

Google Otel Reklamlarının sahip olduğu daha fazla görünürlük, daha az AdWords’e sahip olacaktır.

Kullanıcılarda bir değişiklik olacağını bekliyoruz. Bu nedenle, GHA lehine yapılan tıklamalar ve rezervasyonlarda %10,%20 veya %50 oranında değişimler olacaktır. Bunu zamanla göreceğiz. Hala bişey söylemek için çok erken.

Her durumda, üç senaryo açıldı…

Yalnızca AdWords’te iseniz.

Google Otel Reklamları‘nda değilseniz ve AdWords’te iseniz, bu değişiklik sarı renkle belirtilecektir.

AdWords’ünüz daha az görünürlüğe sahip olacak ve otelinizde tüm OTA tekliflerine sahip olacaksınız. Bu, muhtemelen daha önce web sitenizde sona eren görüşlerinizi ve satışlarınızı yeniden yönlendirecektir.

Bu nedenle, toplam dağıtım maliyetleriniz artacaktır. İşte bunun bir örneği:

Yalnızca Google Otel Reklamlarında ise 

Bu senaryoda da tam tersi olur.

Otel Reklamlarında iseniz ve AdWords’te bulunmamanız görünürlük kazanmanıza olanak tanır. Bu önemlidir, çünkü çoğu kez, AdWords’e yatırım yapsanız bile, ülke veya bütçe sınırlamalarınız olur.

Google Otel Reklamları, özellikle de komisyon modu ile normal durum, hiçbir zaman sınırlaması olmaksızın tüm pazarlarda kampanyaların açık olmasını sağlamaktır. Bu durumlarda, OTA AdWords pahasına görünürlük elde edeceğinizden, değişiklik size fayda sağlayacaktır. Bu yatırımlardan OTA’lardan daha düşük bir maliyetle para kazanabiliyorsanız dağıtım maliyetleriniz düşecektir. İşte bir örnek:

AdWords ve Google Otel Reklamları Birlikte Kullanıldığında

Bu, anlaşılması en zor durumdur:

Web sitenizdeki görüntüleme sayısı ve satışlar arasındaki değişiklik, Otel Reklamlarında kazanıp AdWords’te kaybedeceğinize göre sizi çok fazla etkilememektedir.

Bunu yaparken, olumlu olmalı ve bir kez daha, Otel Reklamlarının komisyon moduna izin verdiğini, dolayısıyla otellerin genellikle bütçe sınırlarını koymadığını ve sürekli olarak etkin kampanyalara sahip olduğunu belirtmek isteriz. Bu durum AdWords’de her zaman böyle olmaz.

Bununla birlikte, bunun yatırımın toplam getirisini nasıl etkilediğine dikkat etmelisiniz.

AdWords yatırımı, Otel Reklamlarından daha kârlıysa, kârlarınızın düşmesi muhtemeldir. Otel Reklamları size daha iyi sonuçlar verdiyse, karlarınız artacaktır.

Sonuç Olarak

Google Otel Reklamları, doluluk filtresinin son eklenmesi gibi sürekli ayarlamalarına ve iyileştirmelerine paralel olarak yadsınamaz bir yükseliş trendinin tadını çıkarmaktadır .

Yeni düzenlemeyle, Google bir kez daha harekete geçti. Bu vesileyle sonuç sayfasında önemli bir değişiklik ile herkesi şaşırtıyor, bu sayede yıllar boyunca bu tür değişiklikler yaşanmamış ana gelir kaynağı olan bir sayfa.

Google için, AdWords ve Otel Reklamlarını entegre etmek, aynı ürüne ve aynı hedef müşterilere sahip aynı reklamveren olduklarından, atılması gereken doğal bir adım gibi görünüyor.

Görünüşe göre bu hareket bu olasılığı (Google’ın uzun zamandır konuştuğu) biraz daha yakınlaştırıyor. Google, kurumsal bir bakış açısından, Otel Reklamlarının Google Reklamlarına katılacağını zaten duyurmuştu.

Büyük OTA’lar genellikle kendi faydaları için değişikliklere adapte olmak için çok hızlıdır – bu yüzden uyarılmalıdır. Metasearch motorlarında doğrudan satış pazarlaması açısından, bu sizin kararınızdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!