MüvTravel, Seyahat Planlaması için Tek Olduğunu İddia Ediyor

Ev ya da iş ortamı stresinden uzaklaşmak ve günlük rutinimize bir ara vermek için seyahate çıkıyoruz; ancak seyahat planlaması ve seyahatin kendisi oldukça stresli olabilir. Nitekim seyahat karşılaştırma aracı Liligo tarafından yapılan bir araştırma, 11 Amerikalıdan birinin seyahat planlamasının bir düğün planlamaktan daha stresli bir çaba olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

Nereye gitmeliyim? Oraya vardığımda ne yapacağım? Hangi havayolu ile uçmalıyım? Hangi otel ucuz ama iyi? Ne getirmeliyim? Ne kadar harcama yapmalıyım? Herhangi bir promosyon var mı? Bunlar, seyahat planlamaya başladığımızda aklımızdan geçen birkaç soru. Turistik cazibe merkezlerine biletler tükendiği için girememek veya ulaşım gecikmeleri gibi potansiyel aksiliklerden bahsetmiyoruz bile.

Seyahat stresi

Tourism Analysis isimli bir araştırma dergisinde yayımlanan bir makaleye göre herhangi bir seyahatin en stresli kısmının planlama aşaması olduğu, bunu destinasyona gerçekleştirilen yolculuğun takip ettiğini ve ardından ise gerçek kalış süresi olduğu iddia ediliyor. Planlama aşamasına ilişkin en büyük stres noktalar ise finansal kaygılar, toplanma, düzenlemeler yapma ve güzergahın geliştirilmesi ile ilgili.

“Mevcut seyahat planlama süreci uzun ve sıkıcı”

MüvTravel Kurucusu ve CEO’su Michel Karam, seyahat planlamasının gerçekten stresli olduğu konusunda hemfikir. Kendisi; “Uçuş ve konaklama haricinde, mevcut seyahat planlama süreci uzun ve sıkıcı bir süreçtir, insanların ne yapacağını ve neleri göreceğini planlaması için birkaç çevrimiçi rehber ve yerel siteyi ziyaret etmeyi içerir. Her sayfadaki bilgiler genellikle sınırlıdır, bu da hedefimize vardığımızda hayal kırıklığına yol açar.

“Kişisel olarak en çok stresi planlama aşamasında hissediyorum, çünkü her zaman yapmak istediğim her şeyi yapmak için yeterli zaman veya param yok. Uçuş ve otellerin yanı sıra seyahat planlaması gibi diğer işlere ilişkin endişe duymadan önce gitmek istediğim yerlerin listesini daraltırken zor bir evreden geçiyorum” dedi.

Karam, çeşitli faktörlerden dolayı insanların seyahat planlarını genellikle daha kolay bir şey için eksilttiğini de sözlerine ekledi. “Genel olarak seyahat – özellikle bağımsız seyahat – tecrübeli gezginler de dahil olmak üzere herkesi konfor bölgelerinin dışına itiyor: “Ne bulacağım, yerlilerle nasıl iletişim kuracağım, ne yiyeceğim, yerliler bana karşı iyi davranacak mı, yoksa beni yanıltacaklar mı?

“Buna herhangi bir cüzdanı etkileyecek seyahat masraflarını da ekleyin ve herhangi bir seyahat planını eksiltmek ve bir kruvaziyerin, bir ülkede veya Disneyland‘da her şey dahil bir gezintinin “güvenliğini” tercih etmek için çok neden var.

müvTravel‘in devreye girdiği yer tam da burası. MüvTravel, uçuş, konaklama ve tur etkinliklerinin geniş bir listesiyle bu stresi hafifletmeye çalışıyor. Onlarca şirketin seyahatleri için en iyi tek durak noktası olmak üzere tek bir platform fikri yeni bir fikir değil. MüvTravel‘ı başkalarından ayıran şey, şirketin her bir destinasyona ait sonuçları nasıl belirlediği.

Karam’ın yapay zeka alanındaki arka planı, katı standartlara uyan ve sürekli eleştiriler alan şirketleri göstermek için milyonlarca seçeneği analiz eden bir platform oluşturmasına olanak tanıyor. Bu nedenle, gezginler en iyi şekilde rezervasyon yapmaları ve yüksek kaliteli hizmet almaları sağlanıyor.

Karam, buna olan ihtiyaca rağmen, tek bir platformun henüz neden başarı sağlayamadığına ilişkin düşüncesini de paylaştı. Kitle orada, çünkü Y Kuşağı “herkese uygun” paket turlarının hayranı değil. Üstelik, lüksten ziyade deneyime büyük önem veriyorlar ve bire bir deneyimler için daha fazla ödeme yapmaya istekli oluyorlar.

“Ya az yaratıcılık ile çok yaygın… ya da çok az destinasyon sunarak çok sığ”

Ancak, Karam’ın dediği gibi: “Girişimlerin hiçbiri ya yeterince yaygın değil ya da yeterince derin değildi. Ya çok yaygındı ve dünya çapında çok az yaratıcığa sahip Sarı Sayfalar oldular ya da sadece birkaç destinasyon ve çok az aktivite ve cazibe seçeneği sunarak çok sığ kaldılar. Diğerleri, fiyat karşılaştırması gibi, kullanıcıların başka bir siteye gitmelerini zorunlu kılarak seyahat planlaması deneyiminin bir kısmını ya da diğerlerini ihmal etti. ”

Kendi deneyimini yarat

müvTravel, tüm seyahatinizi tek bir web sitesini kullanarak planlamanızı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmaya göre, insanlar seyahat planlaması yaparken 7 ilâ 26 web sitesini ziyaret ediyorlar, bu ortalama olarak 15, ve konu başına ortalama 124 web sayfasıyla 60 ile 312 arasında web sayfasını ziyaret ediyorlar. Bazı insanlar tüm bilgiler yüzünden bunalmış hissediyor.

Karam şöyle devam etti; “Kendinden emin bir bağımsız gezgin olarak, endüstride uzun yıllardan beri, hala çok sayıda kişiye rağmen, kişiselleştirilmiş kaçışları keni başlarına planlamak ve rezervasyonunu gerçekleştirmek isteyen gezginler için her gün patlayan seyahat start-up’larına rağmen kapsamlı bir entegre kaynağın bulunmamasına şaşırdım. Basitçe söylemek gerekirse, bir gezi planlamak için çok uzun zaman alır ve ilgisiz ziyaretler ve aktiviteler üzerinde değerli zaman ve para harcamama ve iyi olanları kaçırma şansı hala çok yüksek. Gezginlerin aradıkları her şeyi bulabileceği tek duraklı bir alışveriş noktası yaratmak istedim ” dedi.

Seyahat planlamasının ilk adımı şehir veya ülke hakkında bilgi edinmektir. müvTravel, şehir tarihi, iklim, kültür ve ulaşım hakkında önemli bilgiler sunar. Web sitesinde, kullanıcıların otellerini ve seyahat planlarını yapmaları için kal, gör, alışveriş yap, izle ve etkinlikler sekmeleri bulunur.

“Destinasyonlarımızın her birinde yapılacak ve görülecek en iyi şeyleri seçtik, filtrelenebilecek kategoriler halinde düzenledik ve kullanıcıların bu yerin veya etkinliğin ziyarete değer olup olmadığı konusunda öğrenilmiş bir karar almaları için mümkün olduğunca fazla bilgi koyduk (açıklama, metin, konum vb.). Yine bu aktiviteler ve cazibe merkezleri için sıralama yapmak için yapay zeka kullanıyoruz. Böylece, sadece Paris’teki en iyi sanat müzelerinin nereler olduğunu öğrenmekle kalmayıp, aynı zamanda Fransa’da, Avrupa’da ya da Dünyada olanları da öğrenebilirsiniz ”diye konuştu Karam.

“Arama motorlarımız dünya çapında 700’den fazla web sitesinde arama yapıyor”

“Sonunda en büyük stres kaynağı ise en iyi fiyatı bulmak. Bir otel odası ya da uçuş için çok fazla para ödendiğini gördüğünüzde hayal kırıklığı büyük olabilir. Arama motorlarımız dünyanın en iyi fiyatları için 700’den fazla web sitesi aramaktadır ”diye ekledi.

Bu nedenle, kendi zevklerinizi bilmeyen yerel konsiyerjlere körü körüne güvenmenize veya sizi hoşunuza gitmeyecek bir yere göndermesine gerek kalmıyor. Kendi seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Hayaller gerçek oluyor

CEO Michel Karamm, müvTravel’in seyahat için tek bir platformun ötesine geçmesini istiyor. Pek çok kişinin gittiği ve başarısız olduğu bir bölge için plan yapmanın kolay bir görev olmadığını biliyor. müvTravel, siteyi hem basit hem de sezgisel, aynı zamanda zengin ve sofistike hale getirmeyi amaçlıyor.

“Önümüzdeki altı ay içinde gezginlerin müvTravel’ı kullanarak yeni ve tanıdık yerler keşfetmelerini ve mümkün olduğunca fazla seyahat etmelerini istiyoruz. MüvTravel’in hayallerini planlamaları, bunları kullanıcı için kişiselleştirmesini, maliyetleri belirlemesini ve hatta en iyi seyahat için en zamana yardımcı olmasını istiyoruz. Karam, kullanıcıları, geçmiş ve şimdiki ve gelecekteki güzergahları arkadaşlarıyla ve takipçileriyle paylaşmaya teşvik ederek o noktaya ulaşmayı planlıyoruz ”dedi.

“Kendi seyahat deneyimlerini inşa etmelerine yardımcı olun”

“İki yılda platformun Avrupa’da yaygın olarak kullanılmasını, dünyanın en aktif seyahat pazarı olan ve en hızlı büyüyen Asya’yı arzu ediyoruz. Biz insanların sadece turist olmaları yerine gezginler olmalarını istiyoruz ve önceden paket haline getirilmiş toplu turlara gitmeleri yerine kendi seyahat deneyimlerini oluşturmalarına yardımcı olmak istiyoruz” diye belirtti.

Karam’ın müvTravel için vizyonu, insanların ölmeden önce yapılacaklar listelerinde yer alan öğeleri işaretlemelerine ve sevdikleri yerlere gittiklerinde istedikleri şeyleri yaparken kendi deneyimlerini yaratmalarına yardımcı olan bir araç haline gelmesi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!