Golden Bay Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğdu Röportajı

Uzakrota’nın Londra ve İstanbul etkinliklerinin konuşmacısı ve Golden Bay Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğdu ile sektör üzerine keyifli sohbetimiz.

Türkiye’de hali hazırda zaten bir seyahat acentesi ağı mevcut. Sizin sunduğunuz katma değer nedir ve nasıl öne çıkmayı düşünüyorsunuz ?

Rakiplerimizin tamamı aynı çözümü sunmaktalar, müşterilerimiz ise daha farklı bir şey sunulmasını talep ediyorlar. Golden Bay Tour olarak biz kendimizi “işleri kolaylaştıran partner” olarak konumlamaktayız. Turkiye kendine has özel bir pazara sahip çünkü ekonomik yapısının % 92,4’ünü mikro işletmeler oluşturmakta. Bu nedenle, yalnızca birkaç şirket kişiye özel hizmet verilebilecek seyahat yapısına sahip olabilmekte. İş seyahatine çıkanların çoğu rezervasyon araçlarına erişememekteler ve üstelik ya yerel seyahat acenteleri ya da hizmet sağlayıcılarının web siteleri üzerinden işlem yapmaları gerekmekte. Bu nedenle müşteriler seyahatlerinin yönetiminde proaktif olmaktan ziyade reaktif hareket etmek durumunda kalıyorlar ve bu da asıl problemi yaratıyor. Bu kişiler genellikle seyahat masraflarını azaltacak  doğru uygulamaları işleme koyamamaktalar. Bunu yapmak istemediklerinden değil tabi fakat pazarın püf noktalarını bilmemekte veya uygulayamamaktadırlar . Golden Bay Tour olarak, dinamik, iş seyahati pazarının karmaşıklığını basite indirgeyen ve kişiye özel bir hizmet sunmaktayız.

Şirketlere  « open booking »  ile karşı karşıya kaldıklarında nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Günümüzde, seyahat edecek olanlar ,  sayıları oldukça fazla olan hizmet sağlayıcıların sunduğu yine haddinden fazla sayıda teklif alabiliyorlar. Ancak asıl önemli olan bu tekliflerden hangisinin en iyi kalite / fiyat oranını sunduğu. Golden Bay Tour insan katma değerine büyük saygı duymakta. Müşterilerimizin birçoğu, seyahat pazarının detayları ve karmaşıklığı hakkında hiçbir şey bilmiyor. Kendileri bizlerden ihtiyaçları tam olarak ifade edilmemiş olsa bile, bu ihtiyaçlarının anlaşıldığı kişiselleştirilmiş bir hizmet bekliyorlar. Biz aslında seyahat satmıyoruz, biz katma değer satıyoruz. Müşterilerimizin kendilerine sağladığımız çözümle kendilerini rahat, güvende ve korumada hissetmelerini sağlamak için acentelerimizin eğitimlerini, kullanılan araçları ve süreçlerimizi sürekli güncellenmekteyiz.

İnsan katma değerinden ziyade otomasyon gerektiren tüm seyahatler için ise, kalifiye uzmanlarımız tarafından yapılandırılan, izlenen ve güncellenen çevrimiçi rezervasyon aracımıza erişim sunuyoruz.

Tabi ki, kendi sirket ici yazilimina sahip şirketleri memnuniyetle kabul ediyoruz ama tüm müşterilerimize hiçbir eksiği olmayan bir online seyahat platformuna erişim vermek suretiyle, müşterilerimize özellikli bir yapıya sahip büyük gruplarla kıyaslandığında, verimlilik ve etkinlik açısından hiçbir farkı olmayan, aynı performans kapasitesini sunmak istiyoruz.

Turkiye’deki NDC standardından beklentiniz nedir ?

Golden Bay Tour GDS’lere ve birçok API’ye bağlıdır (servis sağlayıcılar ve şebekemiz arasındaki doğrudan bağlantılar). Tabi ki, daha iyi hizmet vermemize yardımcı olacak tüm gelişmeler de hayata geçirilecektir. NDC de bu gelişmelerden biridir. Lufthansa , Emirates havayollari veya GDS ler gibi, NDC dağıtımı konusunda önde gelen taşıyıcı ve dagiticilarla konusmalarimiza zaten başladık. Gelişmelere rağmen, tüm bu süreçler ve protokoller nihai müşteriler için şeffaf olmalılardır. Yalnızca sonuç ve çözümün kalıcılığı önemlidir.

Low cost (Düşük maliyetli)  veya diğer seyahat hizmeti veren şirketlerin (Uber / Lyft, otoparklar , transfer sirketleri  …) de API’leri sunacak mısınız ?

Seyahat deyince sadece bir uçak ya da tren bileti anlaşılmamalıdır. Çalışanlarımız ve ortaklarımız her zaman seyahat verimliliğini artırabilecek şirketlerle ortaklıklar yapmak üzere arayıştadır. Düzenli olarak pek çok hizmet söz konusu olmaktadır. Biz bu hizmetlerin sunduğu fırsatları değerlendiririz ve eğer sağladıkları katma değer bunu hak ediyorsa, bu hizmetleri teklifimize dahil ederiz.

Önemli/ büyük müşterilere ne tür destek sağlayabilirsiniz?

Seyahat yöneticilerine çok talep gelmekte. Pazarda neler olup bittiğinin nadiren farkında olan alıcılar için de aynı şey geçerli. Seyahat edeceklerle iletişim, pazarlık ve süreç optimizasyonu gibi günlük işlemlerde onlara destek hizmet sunuyoruz.

Golden Bay Tour seyahat pazarı ile ilgili hizmetlerde büyük bir uzmanlığa sahip. Turkiye pazarı bizim uzmanlık alanimiz ve bu pazari gerçekten ilginç buluyor ve şirketlerin seyahat bütçelerini ve müşteri deneyimlerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bugün, dünyanın her bölgesinde 115 ‘ den fazla ülkede faaliyet gösteren Expedia sirketinin Business Travel markasi olan Egencia yi Turkiye de ve Gurcistan’da temsil ediyoruz . 2020 yilinda portföyümüze Azerbaycan i da eklemeyi planlıyoruz . Çok çeşitli bir müşteri portföyüyle çalışıyoruz ve KOBİ’ler, büyük ulusal ve çok uluslu kuruluşlar için özel çözümler geliştiriyoruz. Amacımız çözümlerimizi kişiselleştirmeye devam etmek ve müşterilerimizi tüm faaliyetlerimizin odak noktası olarak muhafaza etmek.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!