Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yeni bir araştırmaya göre, 10.6 milyondan fazla İngiliz’in geleneksel rehber ve tatil broşürlerinden kaçınıyor ve rezervasyon yaparken sosyal medyaya yöneliyor.

Villa tatili tur operatörü Villa Plus tarafından yapılan araştırma, hangi faktörlerin tatil seçimlerini etkilediğini ve rezervasyon zamanı geldiğinde hangi hizmetleri kullandıklarını belirlemek için 1.000 İngiliz turist ile bir anket gerçekleştirdi. Sonuçlar, arkadaş ve aileden etkilendiğini kabul eden İngilizlerin sayısının, ankete katılanların üçte birden fazla olmasına rağmen, tatil araştırma sürecinde Instagram, Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya platformları şimdilerde İngilizlerin, hem tatil için ilham kaynağı arayışında hem de tüm bu önemli rezervasyonları yapmak için başvurdukları yöntemde önemli bir rol oynuyor.

Mütevazi başlangıçlarından bu yana uzun bir yol kat eden Instagram gibi platformlar, artık tatil fotoğraflarını sergilemekten çok daha fazlası. Aslında, yazılımdaki gelişmeler, kullanıcıların artık ilham almak için bu türden platformlara göz atmakla sınırlı kalmayacakları, tatil gibi lüks hizmetler de satın alabilecekleri ya da ayırabilecekleri anlamına geliyor.

Veriler, söz konusu ilerlemeleri ve hem seyahat öncelikleri hem de sosyal medyanın kullanım şeklindeki açık nesillerdeki değişimi yansıtıyordu. 25-34 yaşları arasındakilerin beşte birinden (% 22,2) fazlası için tatil beldesinin ‘Instagram değer’ olmasını sağlamak temel öneme sahipken, aksine 55-64 yaşları arasındakilerin çeyreğinden fazlası deneyime öncelik vermeyi tercih ediyor ve aktif olarak önceki tatillerindeki deneyimleri tekrar tekrar yaşamaya çalıştıklarını itiraf ediyorlar.

“Bu ağlar tatil beldeleri için rezervasyon yapmak üzere kullanılıyor.”

Araştırma aynı zamanda hangi şehirlerin Instagramlanabilir olarak en fazla etkiyi sağladığını da ortaya çıkardı. Newcastle birinclikte hak iddia ederken, 52.000’den fazla kişi bir yerin “instagram değer” olmasının her şeyden daha önemli olduğuna inandığını söyledi.

Manchester’dan ankete katılanların beşte biri, konumla ilgili seçimler yaparken sosyal medyadan ağır şekilde etkilendiğini itiraf etmesine rağmen, sadece % 2’si, platformları rezervasyon yapmak için kullandıklarını belirtti.

Villa Plus Satış Ve Pazarlama Müdürü Simon Lifford; “Sosyal medya, kullanıcıların bir düğmeye dokunarak farklı destinasyonları keşfedebilecekleri bir platform sunuyor; bu nedenle de tatil rezervasyonlarını bu ağları kullanarak yapan İngilizlerin sayısındaki artışı görmek çok şaşırtıcı değil” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz