Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ağırlama alanında faaliyet gösteren, butik otellerin ve kısa süreli dairelerin alternatifi olan Berlin merkezli bir girişim olan Cosi, 5 milyon € fon topladı.

Turun yönetimine risk sermayesi şirketleri Cherry Ventures ve e.ventures, bir dizi seyahat, gayrimenkul ve konaklama girişimcisi ve uzmanı katıldı. Bunlar arasında Nils Regge (HomeToGo ve Dreamlines kurucusu), Gleb Tritus (Lufthansa Innovation Hub İdari Yöneticisi), Manuel Stotz (Kingsway Capital’in kurucusu), Mato Peric (Immo’nun kurucusu), Andreas Brehmke, Loric Ventures ve Lions Venture bulunuyor.

Birkaç ay daha piyasaya girmeyecek olan bir şirket için sağlam bir kadro mevcut; ancak şüphe yok ki Cosi’nin kurucularının kayıtlarına dayanıyor. Kurucular, 2011’de Axel Springer’e satılan yerel alışveriş platformu Bonial.com’u değerli bir şekilde kuran başlangıç şirketinin CEO’su olan Christian Gaiser; Rusya’nın önde gelen dijital sağlık stedarikçilerinden Doc + ‘ı kurmuş olan Dimitri Chandogin; ve fintech’te geçmişi olan ve daha önce bir FX risk dengeleme platformu olan ForexFix’i kurmuş olan CTO Gerhard Maringer.

“Gittikçe daha fazla sayıda konuk sıkıcı bir otele karşı benzersiz bir dairede kalmayı tercih ediyor, yani gezginler Airbnb aracılığıyla özel bir evde kalmayı tercih ediyor. [Ancak], kalite ve hizmet yetersizliğinden dolayı deneyim sinir bozucu olabilir: uzun check-in / check-out saatleri, zayıf iç tasarım, temizlik eksikliği, yetersiz çarşaf, soru durumunda servis yardım hattı eksikliği birkaç örnek,”diyor Gaiser.

“Bu nedenle birçok misafir, kalite nedenleriyle eşsiz bir evde kalmamaya karar veriyor. Cosi, bu sorunu tam kapsamlı bir ağırlama markası olarak çözüyor: Konukların seyahatini baştan sona kontrol ediyoruz” diyerek ekliyor.

Gaiser, şirketin iyi işletilen butik oteller ya da geleneksel yerel yönetimli daireler ile rekabet etmeyi ümit eden “tam” bir ağırlama hizmeti sunmak için mülk sahipleri ile uzun vadeli kira sözleşmeleri imzaladığını ve daha sonra bu dairelerin mobilyalarını “iç tasarım deneyimine” göre kontrol edildiğini söylüyor. Gaiser; “Bunun da ötesinde, ilk temastan sadakate kadar tüm konuk yolculuğu boyunca dijital bir hizmet sunuyoruz. Sonunda apartmanlarımızı kısa süreli olarak otel yerine kiralıyoruz ”diyor.

Bu, “değer zincirinin tamamını” yürütmek için teknolojiyi gerektirir ve Gaiser, teknoloji bağımlısı misafirlerin doğrudan deneyimlerinin buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu vurguluyor. Cosi’nin kurucusu “Bir konaklama işletmesi işletmek, ev temizliği, bakım, verim yönetimi, birkaç isim yazmamız için arka planda çok sayıda araç gerektiriyor” diyor.

Cosi’nin müşteri hedefi, bir otelin kalitesini güvence altına almak isteyen ancak kişisel bir evin benzersiz tasarımını ve “rahatlığını” takdir eden gezginler. Daha spesifik olarak, şirketin aklında iki ana hedef grup var: kendilerini yerel kültür ve tarihe sokmak için Berlin’de birkaç gün geçiren turistler (“gerçek bir Berliner gibi yaşamak isteyenler”) ve birkaç hafta veya ay konaklaması gereken ve geleneksel otel deneyiminden bıkmış iş için seyahat eden insanlar.

Gaiser; “Cosi yeni bir kategori yaratıyor, ancak en yakın doğrudan rakipler arasında daha küçük butik oteller veya turistler için geleneksel yerel hizmetli apartman operatörleri bulunuyor. Daha geniş anlamda, iş seyahatinde Marriott veya Hilton gibi büyük otel şirketleri ile rekabet ediyoruz” diyor.

Potansiyel ABD’li rakipleri de var, Sonder ve Lyric de benzer bir modeli kullanıyor. “Avrupa’ya da bakabilirler” diyor Gaiser, “[ancak], yerel düzenlemelere uymaları ve emlak ilişkileri kurmaları zor olacak. Bu çok yerel bir oyun” diyerek ekliyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz