Gezginler İş Seyahatinde Teknolojik Cihaz Eğilimleri

İş seyahati yapanlar teknoloji sayesinde yoldayken daha üretken hissediyor ve CWT’nin yaptığı bir araştırmaya göre yanlarına daha çok teknolojik cihaz alıyorlar.

Carlson Wagonlit Travel’ın Bağlantılı Gezgin araştırması (Connected Traveller) iş seyahati yapanların akıllı telefonlarıyla beraber onsuz yapamayacakları 4 teknolojik cihaz taşıdıklarını söylüyor.

İş seyahati yapan 1900 kişiden fazla kişiyle yapılan ankete göre, dünyada gezginlerin %80’inden fazlası işlerini halletmek için telefonlarına güveniyor.

Araştırma, gezginlerin %88’inin bugün bir yerlere gitmeyi daha kolay bulduğunu, %78’inin iş seyahati yapmak için fırsat aradığını ve %72’sinin iş seyahatini ilham verici bulduğunu gösteriyor.

Dünya genelinde gezginlerin yarısından fazlası seyahatlerini planlarken otel web sitelerine (%54) ve havayolu web sitelerine (%50) ek olarak önceki deneyimlerine (%55) bel bağlıyor. %41 ile harita uygulamaları da yoğun kullanılırken, havayolu ve otel uygulamaları (%45) gezginlerin kullandıkları uygulamaların çoğunu oluşturuyor.

Carlson Wagonlit Travel’ın pazarlama müdürü Simon Nowroz “Teknoloji sayesinde iş seyahati yapanlar beş yıl öncesinden bile daha üretken olabilir” diyor. “İş seyahati yapan birinin uçuş, taksi ve otel arasında boşa harcadığı zaman açısından yaşanan gelişmeleri düşünün. Şimdi, uçakta ya da nerede olursa olsun bağlanıp, çalışabilirler. Tabletin yanı sıra birçok uygulamanın da ortaya çıkışıyla gezginler işlerini yaparken irtibatı kaybettiklerini hissetmezler” diye sözlerine ekliyor.

Araştırmaya göre iş tabanlı ilişkiler ve üretkenlik iş seyahatiyle kuvvetleniyor. 10 gezginden 9’u (%86) iş seyahatinin yeni bilgiler ve bakış açıları edinmede kendisine yardım ettiğini söylerken, %80’i iş seyahatinin üretkenliğini arttırdığını söylüyor. Söz konusu işte ilişkiler kurmak ve devam ettirmek olduğunda %93’ten fazlası seyahatin artılarının eksilerine ağır bastığını söylüyor. %77’isine göre ise aynı şey ev yaşamlarında da geçerli.

Bununla birlikte iş seyahati yapanların endişe duyduğu iki önemli konu bulunuyor.

3’te 2’si (%67) günümüzde seyahat etmenin daha güvenli olduğunu düşünmesine rağmen, neredeyse yarısı (%46) güvenlik konusunda endişe duyuyor. Bu, bazen ya da daima seyahat sigortası satın alanların sayısında (%68) artışa neden oldu.

İş seyahati yapanlar aynı zamanda rutinlerini ve sağlıklı yaşamlarını devam ettirme noktasında da endişelerini dile getirdiler. Gezginlerin yarısından fazlası (%54) egzersiz ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının seyahat ederken aksadığını belirtti.

Gezginler iş seyahatindeyken arkadaşları ve aileleriyle iletişimde kalmak için çeşitli yöntemler kullanıyor. %24’ü Skype’ı ve %17’si mesajlaşmayı tercih ederken, %44’ü telefonla arama yapmayı tercih ediyor. İş arkadaşlarıyla iletişim kurarken, iş seyahatinde olanların %44’ü e-postayı,% 24’ü aramayı ve% 14’ü mesaj göndermeyi tercih ediyor.

CWT’nin araştırması bölgesel farklılıklar da buldu. Asya Pasifik bölgesinden olan gezginler, Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki mevkidaşlarına daha fazla kontrolde hissediyorlar.

Asya Pasifik’ten gezginler seyahatin diğer işlere göre daha fazla zaman aldığını söylemeye daha eğilimliler.

Amerika’dan olan gezginlerin çeyreği seyahatin nişanlıları ya da partnerleriyle ilişkilerini gerdiğini Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik’tekilere göre (%22) daha çok hissediyorlar. CWT ise bunun muhtemel nedeninin Amerikalı gezginlerin aileleriyle diğerlerine oranla daha çok bağlantıda kalmaya çalışmasından kaynaklandığını belirtiyor. (Amerika %50, Asya Pasifik %31, Avrupa, Orta Doğu, Afrika %27).

Nowroz “Bir gezginin gözünde iş gezisini başarılı ya da başarısız kılan birçok değişken vardır” diye ekliyor. “Gezginlerin organize olabilmelerini kolaylaştırdıkça, genel anlamda daha iyi bir deneyim elde etmelerine de yardımcı olmuş oluruz.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!