Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?

1982, Ankara doğumluyum. Türkiye’nin  eski  ve köklü Turizm Fakültelerinden biri olan Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünden mezunum. Üniversite sürecim başlar başlamaz sahadaki deneyimin çok önemli olduğuna inandığım için okul yıllarım ile eş  zamanlı olarak  iş hayatına başladım.18 yıllık  sektör deneyimimin 9 yılı resort oteller ve  marka zinciri olan şehir otellerinde  Satış & Pazarlama yöneticisi olarak, son 9 yılı da B2B iş modeli ile Seyahat Acentaları ile iş birliği sağlayan Tur operatörlerinde Kurumsal İletişim, Dijital Pazarlama ve Aktif Saha Satış süreçlerinin geliştirilmesinden sorumlu olarak görev aldım. 2016 Yılından beri Fly Express’te Türkiye Acentalar  Satış ve Pazarlama  Müdürü olarak çalışıyorum.

Bize biraz Flyexpress hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fly Express;  Seyahat acentalarına, portföyünde yer alan  yurtdışı paket tur ürünlerinin  tedariğini sağlayan ve aynı zamanda yurtdışı destinasyon ofisleri ile de hizmet veren Türkiye’nin en büyük Uluslararası Tur Operatörlerinden biridir.

Şirketimizin merkezi İstanbul’dadır. Amsterdam, Bangkok, Dubai, Kiev, Paris ve St. Petersburg’da destinasyon ofislerimiz bulunmaktadır.

İş ortaklığı yaptığımız Türkiye’deki seyahat acentalarının müşterilerine sunabileceği uygun bütçeli tur programları ve seyahat ürünlerini  tedarik etmenin yanı sıra Yurtdışı Destinasyon ofislerimiz ile de  MICE alanında hizmet veren acentaların  tüm hizmet taleplerini, onların adına gerçekleştiriyoruz.

İş modelimiz gereği sadece Seyahat Acentalarına hizmet vermekteyiz. Stok alımlarımızın yıl bazında  sayıca fazla olması nedeni ile uygun bütçeli ve her sene yenilenen tur programları ile yurtdışı kültür turlarında ilkleri gerçekleştiren bir geçmişe ve deneyime sahibiz.

Fly Express; aynı zamanda  global bir marka olan Carson Rezidor  Oteller grubunun Türkiye Global Satış Temsilcisi ve yine global bir marka olan Fly Dubai Havayollarının Türkiye Distribütörüdür.

Flyexpress olarak sektördeki hedefiniz  ve  konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Uzun yıllar boyunca  seyahat acentaları ile gerçekleştirmiş olduğumuz iş birliğimiz; sektörde ilkleri gerçekleştiren farklı  tur programları ile bilinen ve alım gücü yüksek bir tur operatörü konumunda olmamızı sağladı.

Oluşturduğumuz  tedarikçi tur operatörü iş modeli ile bir çok destinasyonda benzer iş modeli  yapılanmalarını  görmek, doğru iş yaptığımızın ve   bu iş fikrinin öncüsü olduğumuzun da ispatıdır.

Son yıllarda; ülkemizin  coğrafi konumu nezdinde olumsuz olarak değerlendirilebilecek pek çok süreci;  etkin operasyonel kararların yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı iş ortaklarımız ile  olan güçlü iş birliğimiz sayesinde  olumlu bir şekilde yönettik ve  bu durumun sektördeki  gücümüzü ve konumumuzu tekrar pekiştirdiğini gözlemledik.

Önümüzdeki en yakın süreç için hedeflerimiz;  ürün  portföyümüzde yoğun olarak yer alan farklı birkaç ülkede de yeni destinasyon ofislerimiz ile hizmet verebilmek, her sene olduğu gibi yine farklılaştırdığımız tur programlarımız ile pazardaki varlığımızı devam ettirebilmek, yeni geliştirdiğimiz ve geliştirmeye devam ettiğimiz rezervasyon ve satış sistemimiz ile de faaliyet alanı dışında olsa bile her seyahat acentasının  ürünlerimize kolayca  ulaşmasını sağlayıp büyüyen partner acenta iş birliği ağımızı geliştirmektir.

Genellikle hangi bölgelerde hizmet sağlıyorsunuz? 

Yurtdışı  Destinasyon ofislerimizin  yer aldığı , Hollanda, Lüksemburg, Fransa, Rusya, Ukrayna, Tayland ve  Birleşik Arap emirliklerinin yanı sıra İspanya ve İtalya kültür turu programları ile incentive organizasyonlarını yoğun olarak gerçekleştirdiğimiz başlıca destinasyonlardır ancak bu destinasyonlar ile sınırlı değiliz.

Son 10 yılda özellikle İber Yarımadası başta olmak üzere Avrupa’nın büyük bir kısmı,  Belarus, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova,Özbekistan, Romanya, Sırbistan, Maldivler,Vietnam, Kamboçya, Singapur, Hindistan veAmerika hizmet verdiğimiz diğer destinasyonlardır.

Paket oluşturmayı planladığınız bir bölgenin tanıtımı için ne gibi faaliyetler gösteriyorsunuz?

Geçmişten devam eden bir süreç ile günlük ve aylık bilgilendirmeler ile acentalarımıza ulaşıp, talepler doğrultusunda ofisimizde yada acentalarımızı ziyaret ederek destinasyon eğitimleri vermekteyiz. Ayrıca bölgelerden sorumlu sahada aktif çalışan acenta yetkililerimiz bulunmaktadır.Onların düzenli ziyaretleri ile hem acentalarımızı bilgilendiriyor hemde ihtiyaçlarına yönelik iş geliştirme süreçleri planlıyoruz.

Türk turistin seyahat şekli son yıllarda değişmeye başladı bu tur paketlerinize de yansımaya başladı mı?

Özellikle genç neslin  ve daha  önce bir çok kez seyahat etmiş turist kitlesinin kendine özgü seyahat planları yaptığını ve bağımsız hareket etmeyi tercih ettiğini gözlemliyoruz. Ancak  büyük şehirlerimiz dışındaki pekçok ilimizde yurtdışı seyahat deneyimi hala az ancak  hersene artış gözlemliyoruz. Ailesi ile birlikte seyahat eden tursit kitlesi ise  hala yurtdışı kültür turu programlarına  bir tur operatörü eşliğinde katılmayı tercih ediyor.

Fly Express olarak  her sene  programlarımızın içeriğini büyük oranda değiştirerek hem ürünlerimizi farklılaştırıyor hem de destinasyondaki farklı bölgelerin farklı kültürel alışkanlıklar ile birlikte deneyimlenmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Bireysel seyahat programı hazırlayan turistin  destinasyonlarda  yaşayabildiği olası güvenlik sıkıntıları nedeni ile tekrar bir tur operatörü  ile birlikte  seyahat ettiği ölçümleyebildiğimiz  istatistiklerimiz arasında yer almaktadır.

Yurtdışında “Duygusal turizm” deyimi ortaya çıkmaya başladı, paketlerinizde bunu ön plana çıkarmaya başladınız mı?

Tarafımıza bildirilen müşteri deneyimleri ışığında son 3 yıldır programlarımızda oldukça fazla düzenleme yaptık.İlk hedefimiz zamanın etkin ve fazla yorucu olmadan  yönetilebildiği yol haritaları oluşturmak oldu. Rehber kadromuzun profesyonelliği ve destinasyona ilişkin deneyimlerini etkin aktarabilmesi takip ettiğimiz  bir başka süreçti.Programlarımızı ekstra düzenlediğimiz turlarımız ile zenginleştiriğimizde mutlaka damak tadına yönelik bir aktivite ile birleştiriyoruz yada öneriyoruz. Ayrıca turistlerin kendi deneyimleri ve anıları için programlarımızda panaromik turlar sonrası mutlaka şehir turları ile serbest zaman geçirmelerini sağlıyor , keyif alabilecekleri her detayı rehberlerimiz eşliğinde aktarıyoruz.

Duygusal Turizm’in macera sürecini ise Destinasyona özgü olarak mutlaka her programımızda deneyimleme şansı mevcuttur.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Vitenam, Kamboçya’nın  yanı sıra Tayland, Malezya, Japonya ve Singapur’un yer aldığı Uzakdoğu tur programları, İber Yarımadası ve birçok yeni açılan otel zinciri ile Dubai ön planda olmaya devam edecektir. Bu sene ile birlikte tekrar Türkiye Pazarı için Rusya’nın ve Beyaz gecelerin ön plana çıkacağını gelen talepler nedeni ile görmekte ve planlamaktayız.

Ayrıca son dönemlerde Azerbaycan ve Özbekistan için de programlar oluşturmaya devam ediyoruz.

Son olarak; Dünya’nın pek çok noktasına ulaşımda uçuş süreleri  ve imkanları nedeni ile  çok şanslı bir Coğrafya’dayız ve pekçok destinasyon keşfedilmek için bekliyor.Bu konuda üretmeye ve  Türkiye turizmine katkı sağlamaya devam ediyor olacağız.

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Mehmet
    Posted 17 Temmuz 2019 22:07 0Likes

    Kötü bir tur firmasıdır. Ekstra tur satarak karlarını katlamak tek hedefleridir. Ekstra turlar yüzünden asıl tur programını gerçekleştirmezler. Programda belirtilen şehirlere ekstra turlar yüzünden ya geç saatte girilir yorgun argın vaziyette yarım yamalak şehir turu yaptırılır ya da hiç yaptırılmaz. Kötüdürler!

Yorum Yaz