Seyahatte Blockchain – İlerleme var mı yok mu?

Otel işletmesi için basit bir seyahat ekosistemi protokolü olan STEP’i hayata geçiren Brillembourg Grubu’nun CEO’su David Brillembourg, veri analisti GlobalData’nın yankı uyandıran yeni bulgularına bakıldığında, günümüzün blokchain işletmelerinin% 95’inin hayatta kalamayacağını ileri sürdü.

Ancak, geçen hafta EyeforTravel Europe‘da bir blokchain atölyesi gerçekleştiren Roland Berger danışmanı ve eski Thomas Cook yöneticisi olan teorik fizikçi Joerg Esser; “Çok büyük bir blockchain temasının olduğunu söylemek doğru değil; ama aynı zamanda çok fazla aldatıcı şey var” dedi.

Esser, günümüzde blockchainlerin yaklaşık % 95’inin başarısız olabileceğini kabul ederken, birçok proje tedarik zinciri yönetimi ve diğer iş süreçlerinde değer yarattığını da ekledi. Rezervasyon yapılabilir oda envanterini paylaşmayı kabul eden Thomas Cook ve WebJet gibi özel şirketler, tamamen olgunlaşmış ve çok sayıda kuruluş tarafından da yaygın olarak kullanılıyor.

Bu gibi durumlarda Esser, “veritabanını belli bir yönetişim ile paylaşan iki şirket dışında hiçbir şey değişmedi” diye açıklıyor.

Öte yandan, bitcoin gibi para birimlerini ve Winding Tree açık kaynağıbı destekleyen ve merkezi olmayan bir seyahat platformları çalışmalarına halen devam ediyor. Bu gibi gelişmelerin, gelecekteki iş modellerini kökten dönüştürme olasılığı ve bunlara meydan okuması muhtemeldir. Bu nedenle Esser; “proaktif olmak ve bilinçli bir bakış açısı geliştirmek çok önemlidir” diyor.

Ancak, bu, gelişmekte olan bir süreç gibi görünüyor. Konferans sırasında çok sayıda C-Seviye yöneticisinin kafalarını kuma gömdüklerini itiraf etti ve odaklanmış bir blockchain atölyesinde temsilci olan ve ankete katılan delegelerin% 89’u ileride yatan değişimler için hazırlıksız olduklarını söyledi.

Bu arada, bir diğer anket ise yöneticilerin blokchain’in anahtar bir teknoloji mi, yoksa seyahat için bir ek olması mı gerektiği konusunda eşit olarak bölündüğü (her kampta% 43) ortaya çıkardı.

Brillembourg, blockchain’in anahtar bir teknoloji olacağından şüphe duymayan birisi. Kendisinin iddiasına göre, bu durum Y kuşağının ve Gen-Z’lerin “durdurulamaz” davranışsal değişimiyle yönlendiriliyor.

Kendisi; “İki milyar insan video oyunları oynuyor ve sanal bir hayat yaşıyorlar. Onlar için kendi işaretlerine sahip olmak tamamen doğal” dedi.

Ağırlama yatırım gurusu Brillembourg, dikkatini blockchain ve kripto-ekonomi fenomeninin seyahat endüstrisini nasıl etkilediğine odaklıyor. Bunu yaparken, otel endüstrisinin karşılaştığı üç farklı sorunu çözeceğine inandığı çok planlı bir ekosistem ileri sürdü.

# 1 Fayda

İlk adım, rezervasyonlar için bir mekanizmadır ve fikir, Çevrimiçi Seyahat Acentaları(OTA’lar) dahil, herkesin kullanabilmedir. Ancak Brillembourg, bir paranın işlemsel olması için tüketicilerin ve otel endüstrisinin kullanabileceği, otel rezervasyonları için istikrarlı, küresel bir para birimi olması gerektiğini savunuyor. Bugün kullanılan para veya jeton gibi spekülatif olmak yerine, oda envanteri ile desteklenecek. Envanter yoksa para da olmaz.

# 2 Eşitlik

STEP ekosistemindeki ikinci adım, platformu finanse etmek olacaktır. Brillembourg, “Platformun kendisi için bir eşitlik adımı oluşturuyoruz” diye açıklıyor ve OTA’lar dahil ilgili tüm taraflar, platformun bir parçası haline gelebilirler.

# 3 Güvenlik

Üçüncü adım, gerçek gayrimenkulün, fiziksel otel varlığının menkul kıymetleştirilmesi için olacaktır.
Brillembourg’a göre, üç para birlikte çalışacak ve otel işletmesine dahil olmak isteyen herkes, otel sahibi olmak, konaklamaya sahip olmak veya platform sahibi olmak suretiyle bunu yapabilir.

Endüstrileşmeyi yönlendirmek için büyük hedeflere sahip olan Winding Tree ve diğer birçok otel platformundan farklı olarak Brillembourg’un görüşü, “blok zincirinin OTA’lar için bir alternatif değil, yalnızca alternatif bir dağıtım kanalı”.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!