Expedia, Meeting Market’i Yeniden Ortaya Çıkarıyor 0

Expedia’nın beklenen ilgiyi görmeyen sitesi Meeting Market halihazırda merkezi olan Almanya’nın sınırlarını aşmak ve MICE sektörü için global çapta olmasa da tüm Avrupa çapında faaliyet gösteren bir portal olma beklentisini taşıyor.

Site, Expedia’yı, şirketin varolan otel işletmeleri ile açık örtüşmeler söz konusu olsa da, yeni ve yüksek bir konuma getirecek. Meeting Market, sıra toplantı salonları ve etkinlik alanı, ekipman, yiyecek içecek rezervasyonlarına geldiğinde hala var olan, pek çok ve çeşitli “verimsiz ve kişisel olarak yapılması gereken” işlemleri otomatik hale getirmeyi amaçlıyor.

meetingmarket

Daha da önemlisi, site aynı anda 50 otel odasına kadar toplu rezervasyon imkanı sunabiliyor ve bunu yapabilen tek platform olduğunu ileri sürüyor.

Site, Expedia Orta Avrupa’nın şefi Andreas Nau’nun buluşu ve Alman pazarına geçtiğimiz Temmuz ayında sessiz sedasız giriş yaptı. Nau’nun sözlerine göre; “Fikir, Dara [Khosrowshahi, Expedia Inc.’nin CEO’su]’ya ve kıdemli ürün geliştirme birimine sunuldu ve testler ile yatırımlar için ilerleme onayını aldık. Yani, temelde yeni bir girişimi hayata geçirmek için Expedia’nın varolan uzmanlığından fazlasıyla yararlanmaktayız”.

Fırsatın boyutları hayli ilgi uyandırıcı – Nau, halihazırda otomatik olarak yapılmayan toplantı salonu rezervasyonlarının yaklaşık %70’inin standartlaştırılabileceği inancında olduğunu belirtiyor. Pazar parçalara ayrılmış durumda ve işlemleri otomatik hale getirmek için teknolojinin kullanımı, Expedia’nın aşina olduğu bir alan.

Yeni bir girişim olarak Meeting Market, başlangıç aşamasında arz ve talebe odaklanmış bulunuyor. Halihazırda, piyasada toplantı salonları için bir talep bulunuyor ve bu talep, kendi toplantılarını düzenleyen Alman KOBİ’lerinden ya da KOBİ’lerle çalışan uzman etkinlik organizatörlerinden geliyor. Bazı seyahat yönetim firmaları, tekliflerinin bir parçası olarak müşterilerine MICE opsiyonunu da sunmaktadırlar.

Arz tarafı ise daha dinamik olmakla birlikte Meeting Market’in envantere erişim sağlayabilmesi ve ardından envanterin site üzerinden dağıtımı ile bağlantılı bir konumda bulunuyor. Site, sunacağı arzı birkaç yol üzerinden yapılandırıyor –  Almanya’da bulunan yerel pazar yöneticileri otel müşterileri ile görüşmeler yapmayı ve mülk yönetimleri toplantı salonlarının rezerve edilmesine ve ödemelerinin yapılmasına olanak sağlamakla kalmayıp, ayrıca otel odaları için toplu rezervasyona da imkan tanıyan işletmeleri bulmak için araştırmalarını sürdürüyorlar.

Nau, otellerin, bünyelerindeki toplantı salonları için rezervasyonları online mecralara taşımalarını sağlayabilmek adına Avrupa’da pek çok angaryayı yerine getiren yeni firmaların olduğunun bilgisini verdi. Geçtiğimiz hafta, Meeting Market, 10’dan fazla ülkede, 32,000’in üzerinde toplantı salonuna ve konferans alanına erişimi olan, çok dilli bir online platform olan Book2Meet ile ortaklıklarını açıkladı.

Book2Meet’in envanteri Meeting Market’e entegre edilecek ve Nau, gelecek ay ITB Berlin’de diğer başka büyük ortaklıkların duyurulacağını söyledi. Nau ayrıca Meeting Market’in, ortaklıklar aracılığıyla gelecek olan toplantı salonları arzını otel odaları ile birlikte paket olarak sunma imkanını kazanacağını sözlerine ekledi.

Temmuz ayındaki açılışından bu yana, Meeting Market büyümeyi sürdürüyor ve şimdilerde 12 Alman şehrinde otel odaları sunabilecek noktaya gelmiş bulunuyor. Nau, genişleme beklentisi içinde ve Birleşik Krallık’ın listede yer alan bir sonraki ülke olduğunu söylüyor. Dahası, Nau, platformun global çapta ölçeklenebilir olacağı inancını taşıyor.

Nau, ayrıca Meeting Market platformunun, tatil grupları için rezervasyon yapılabilecek  bir platforma dönüşebilme seçeneğinin olduğu düşüncesini taşıyor.

“Şu anda, çoğu online seyahat acentesi tek seferde sekiz odaya kadar rezervasyon olanağı sağlayabildiği için tatil pazarında bir boşluk var ve biz, daha büyük tatil gruplarının rezervasyonlarını yapabilmeyi isteyen oteller ile çalışıp çalışamayacağımız düşüncesi üzerinde duruyoruz.”

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.