El Bagajınızda Neleri Bulundurabilirsiniz?

Yasalar, havayolu seyahatleri için sıklıkla güvenlik gerekçesiyle değişiyor, güvenlik sıkılaştırılıyor ve yeni kısıtlamalar getiriliyor. Yurtdışına yapacağınız bir sonraki uçuşunuzda el bagajınızda neleri bulundurabileceğiniz ile ilgili bilmeniz gereken birkaç şeyi sizin için derledik.

Yazıyı okumaya devam edin, böylelikle üzücü bir şekilde yüzlerce lira değerindeki kozmetik ürünler ya da çakı ile havaalanı güvenliğinde sıkıntıya girmeyeceğinize dair size söz veriyoruz. Tatiller eğlencelidir, bu durum toplanma ve seyahat kısmı için de geçerli olmalı.

Son dakikada allak bullak olmuş bir halde kendinize “el bagajıma ne alabilirim” sorusunu sormayın ,bilinçli ve soğuk kanlı olun, mükemmel bir şekilde toplanmış el bagajınızla havaalanı güvenliğinden sorunsuz geçin.

Sıvılar Hakkında:

Bu Şimdiye kadar en iyi bilinen kurallardan biridir sadece teyit etmek amaçlı olarak; el bagajınızda 100 ml’yi geçen sıvıları bulunduramazsınız.

Makyaj malzemelerinizi, nemlendiricinizi, duş jelinizi ve şampuanlarınızı kontrol edin! Bunların hepsi 100 ml’lik şişelerde ya da daha az miktar alan şişelerde bulunmalıdır. Böylelikle sizinle yurtdışına çıkabilirler.

Ayrıca jel ya da yapışkan tarzı malzemeler de likit olarak değerlendiriliyor, bu yüzden bilinçli olarak hareket ederek miktarını ölçmeden yanınıza jel mum, vazelin ya da dudak kremi gibi malzemeleri almayın.

Susuzluğunuzu Nasıl Gidereceğinizi Bilin

Eğer 100 ml’nin üzerindeyse; su, soda, meyve suyu, bira, alkollü içecekleri el bagajınızda bulunduramazsınız. En önemli ipucu: eğer uçaktayken susayacağınızı düşünüyorsanız ve para ödemek istemiyorsanız, o halde yanınıza boş bir pet şişe alın ve güvenliği geçtikten sonra terminal içerisinde doldurun.

Sıvı Eşyalarınızı Doğru Paketleyin

Bütün sıvı eşyalarınızı güzelce 100 ml’nin altına indirdikten sonra güvenlikten geçmelerini sağlamak için geriye son bir adım daha kalıyor. Bütün sıvılar 1 litreyi geçmeyecek şekilde şeffaf poşetlerde el bagajınızda bulunmalı, bu plastik poşetler ise 20X20 cm olmalı.

Keskin Nesne Problemi

Keskin nesneleri el bagajınıza paketleyerek koymanızın bir anlamı yok, 6 cm’nin altında bulunan tek bıçaklı bir bıçağı el bagajınızda bulundurabilirsiniz; fakat güvenliğe geldiğinizde örgü şişleri, çadır kazıkları ya da tirbuşon gibi daha masum görünen nesnelerin geçişinde bile sorunlar yaşandığını göreceksiniz. Eğer metal ya da hatta ahşap ve keskin görünen bir nesneniz varsa o halde resmi yasakları iki kere kontrol edin, uçağın bagaj kısmına vereceğiniz valizinize koyun yada evde bırakın.

Elektronik Cihazlar

Yaşasın! Bu insanlar genellikle elektronik cihazların el bagajında bulunmasıyla ilgili sorun yaratmıyorlar. Laptoplar, Kindlelar, tabletler ve cep telefonları sizinle birlikte yurtdışına çıkabilir. Ancak x ray cihazından geçirmeden önce çantanızdan çıkardığınızdan emin olun. Cep telefonunuzu farkında olmadan çantanızda unutarak kontrolden geçmek kadar sinir bozucu bir şey yoktur, bize güvenin.

İmkansızlar: Yanıcı ve Patlayıcılar

El çantanızda kesinlikle yanıcı ya da patlayıcı bulundurmanıza dair kısıtlama olduğunun bilincinde olun. Bunların hiçbiri kabinde bulunamaz.

Yani, el bombasından baruta her şeyi evde bırakın! Sigara için çakmak ile ilgili sorun yok; fakat birden fazla bulunduramazsınız, ayrıca yanıcı maddelere aerasol içeren roll on deodorant ve spreyler de dahil.

Hediyeler ise Bozulmuş Olacak!

Çoğumuz, çocuklarının Noel hediyelerini güvenlikten geçerken açmak zorunda kalan veliler olana kadar hediyelerle ilgili sorun olduğunun farkında değildik. Paketlenmiş hediyeleri el bagajınızda taşıyamazsınız, el bagajınız x ray cihazından geçerken çoğunlukla güvenlik, hediye paketinin içinde ne olduğunu görmek ister. Utanç ve paketi bozulmuş hediye probleminden kurtulmak için hediyeleri plastik bir poşete koyarsanız paketi açma zahmetinden de kurtulmuş olursunuz ya da onları bagaja vereceğiniz valizinizde tutun.

Yiyecekler

Eğer düzgün bir şekilde muhafaza ediyorsanız, genellikle yiyeceklerle ilgili sorunlar yaşanmıyor; fakat bazı ülkelerin organik yiyeceklerle ülkeden ayrılınmasına yönelik olarak bazı kısıtlamaları mevcut, bu yüzden destinasyonlarla ilgili kısıtlamaları kontrol edin.

Ancak yiyecekleriniz sıvı ise ve 100 ml’nin üzerindeyse o halde bunlarla birlikte güvenliği geçmenize izin verilmeyecektir. Sıvı yiyeceklerle kastedilen; yoğurt,çorba, meye suları gibi ürünler ve bunların hiçbirine 100 ml’nin üzerindeyse izin yok.

Eğer bebeğinizle seyahat ediyorsanız o halde istisna var, el bagajınızda, bebeğinizi mutlu ve beslenmiş bir şekilde tutmak için; biberon, bebek maması, anne sütü, streril su bulundurabilirsiniz.

Spor Ekipmanları: Masum Silahlar

Evet, badminton raketiniz bir silah olarak düşünülebilir, bu tür ekipmanları yurtdışına çıkartmayın, golf sopaları,buz patenleri ya da balık oltalarını da.

Bu zararsız görünen araçların hiçbiri el çantanızda bulunamaz ve tekrar etmek gerekirse el çantanızı hazırlamadan önce, spor ekipmanları ya da müzik aletleri gibi diğer araçlar için kısıtlama ve yasakları kontrol etmeniz gerekiyor.

İlaçlarınızı Unutmayın!

El bagajınızda ilaçlarınızın güvenlikten geçmesi için açıkça etiketlenmiş olması gerekiyor. Ayrıca doktorunuzdan ilaçları açıklayan el yazısıyla hazırlanmış bir mektuba da ihtiyacınız var.

100 ml’den fazla sıvı bir ilacınız varsa bir istisna için sorabilirsiniz, tabiî ki sizi hayatta ve iyi tutmak isteyeceklerdir!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!