Dünyanın En Güzel Şatoları
Ortaçağ mimarlarının pek çoğu gerçekten de dâhiydi. Ortaçağda mimarlar inşa ettikleri güzel şatolar, haşmetli binaları aynı zamanda çok da kullanışlı yapıyorlardı.

Bugünkü binalardan farklı olarak şatolar yalnızca sahiplerinin zenginliğini göstermekle kalmıyorlardı aynı zamanda kale olarak da hizmet ediyorlardı ve birkaç günlük kuşatmaya bile dayanıp, içeride yaşayanların hayatlarını kurtarıyordu.

AdMe.ru internet portalı hala korunan dünyanın en ünlü 20 şatosunun hikayelerini derledi. Bu görülmeye değer şatolar aynı zamanda burada yaşama hayalini de uyandırıyor.

Reichsburg Şatosu-Almanya

Bin yıllık şato Almanya Kralı III. Konrad’ın ikametgâhıydı. Şato daha sonra Fransa Kralı XIV. Louis’in ikametgahı olarak hizmet vermişti. Şato 1689 yılında Fransızlar tarafından yakılmış ve unutulmuştu. Ancak 1868 yılında şatoyu bir Alman işadamı aldı ve zenginliğinin büyük bir kısmını buraya harcayarak şatoyu restore etti.

Photo © :  artfile.ru

Mont Saint-Michel Şatosu-Fransa

Mont Saint-Michel Şatosu Fransa’nın, Paris’ten sonra en turistik yerlerinden biri haline geldi. 709 yılında inşa edilen şato hala görenleri etkiliyor

©Rudy Denoyette

Hochosterwitz Şatosu-Avusturya

Avusturya’nın Hochosterwitz Şatosu 9. yüzyılda inşa edilmişti. Denizden 160 metre yükseklikteki şatonun kuleleri hala çevreyi gözlemlemeye devam ediyor. Güneşli havada şatonun kuleleri 30 kilometre uzaklıktan dahi görülebiliyor.

Photo © :  blogspot.com

Bled Şatosu-Slovenya

Ünlü şato Bled gölünün üzerinde bulunan yüz metre yüksekliğindeki bir kaya üzerinde inşa edildi. Şatonun pencerelerinden bakıldığında dışarıdaki eşsiz güzellik görülebiliyor. Bled şatosu aynı zamanda tarihiyle de ünlü. Şato önceleri Sırp Kraliyet Ailesi’nin rezidansıydı ve ardından Mareşal Josip Broz Tito’nun ikametgahı olmuştu.

Photo © : nordfold

Hohenzollern Şatosu-Almanya

Bu şato denizden 2800 metre yükseklikteki Hohenzollern dağında yer alıyor. Şato bir zamanlar Prusya İmparatorlarının sarayıydı.

Photo © :static.blogs.tn

Barcience Şatosu-İspanya

İspanya’nın Toledo eyaletindeki şato 15. yüzyılda yerli bir Dük tarafından inşa edilmişti. Şato bir asır boyunca topçu kalesi olarak hizmet verdi. Şimdi ise insansız kalan şato turistler ve fotoğrafçıların hizmetinde.

 Photo © : Jesús M. García

Neuschwanstein Şatosu-Almanya

Photo © : Hermes S

Bodiam Şatosu-İngiltere

Photo © :Mirek Galagus

Guaita Şatosu-San Marino

Photo © : olivedays.net

Lastoçkino Gnezdo (Bülbül Yuvası)-Kırım, Rusya

Photo © :Tim Zizifus

Stalker Şatosu-İskoçya

 Photo © : Tomasz Zaczeniuk

Bran Şatosu-Romanya

Photo © :thehigherlearning.com

Viborg Şatosu-Rusya

Cashel Şatosu-İrlanda

Photo © : listofimages.com

Kilchurn Şatosu-İskoçya

Photo © : medievalarchives.com

Lichtenstein Şatosu-Almanya

Photo © :wikipedia.org

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!