Dubai Havaalanı Güneş Enerjisi Kullanımı ile Geleceğe Doğru İlerliyor

Dubai Havaalanları ve Etihad Enerji Hizmetleri Şirketi, Dubai Uluslararası Havaalanı Terminal 2’de, bölgedeki herhangi bir havaalanının en büyüğü olan 15.000 fotovoltaik panelden oluşan güneş enerjisi sisteminin başarılı bir şekilde kurulduğunu duyurdu.

Güneş enerjisi projesi Dubai Havalimanları için yıllık 7.483.500 Kilowatt saat (Kwh) enerji üreterek 3.3 milyon AED (0.90 Milyon ABD Doları) tasarruf sağlayacak. Proje, mevcut Terminal 2’nin yükünü yaklaşık % 29 azaltacak ve aynı zamanda yıllık karbon salınımını on yılda büyüyen 53.617 ağaç fidesinin yaptığı şekilde veya bir yıl boyunca yolcuların kullandığı 688 aracın neden olduğu karbon salınımına eşdeğer şekilde 3,243 mt azaltacak.

Etihad Enerji Hizmetleri Şirketi, lider bir enerji hizmeti şirketi ve Dubai Elektrik ve Su Kurumu’nun (DEWA) yüzde yüz iştiraki. Proje, DEWA’nın temiz yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan ilk akıllı girişimi olan Shams Dubai’nin bir parçası.

Program, güneş enerjisinden elektrik üretmek için çatılara güneş panellerinin kurulmasını ve fazla üretimin aktarılması için DEWA’ın şebekesine bağlanmasını teşvik ediyor.

Dubai Havaalanları Altyapı Ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Michael Ibbitson; “Dubai Havaalanları, karbon ayak izimizi sınırlamak ve 2030 yılına kadar Dubai’nin, kentin enerji tüketimini % 30 azaltma hedefini desteklemek amacıyla son birkaç yıl içinde çeşitli yeşil girişimlerde bulundu.

“Bunlar arasında enerji tasarruflu armatürlerin kullanımı, soğutma sistemlerinin optimizasyonu, enerji tasarruflu ampullerin montajı ve diğerleri yer alıyor. Maliyetleri düşürürken karbon ayak izimizi sınırlamamızı sağlamanın yanı sıra, bu girişimler havacılık endüstrisinin hedefi doğrultusunda karbon nötr bir gelecek için uzun vadeli vizyonumuzu da destekliyor ”dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!