Ctrip, 2017 Mali Verilerine Göre Yüksek Kar Elde Etti 0

Çin’in en büyük online seyahat şirketi ve Skyscanner’ın sahibi Ctrip, 2017’de net gelirde %39 artış göstererek 4.1 milyar dolara ulaştı.

Şirket 2017 yıllık mali veri raporunda, 2018’in ilk çeyreği için net gelir artışının %9 ile %11 arasında bir oranda devam etmesini beklediğini açıkladı.

Ctrip CEO’su Jane Sun, şirketin ulusal olarak en geniş online seyahat hizmet sağlayıcısı olmasına karşın daha yolun çok başında olduğunu belirtiyor.

Ctrip teknoloji konusunda belirgin yatırımlar yapmayı hedeflediği gibi uluslararası alanda da önemli amaçları bulunuyor.

Günümüzde şirketin gelirinin uluslararası kısmı toplam gelirin %20’sine denk geliyor.

Şangay merkezli şirket, aynı zamanda Asya Pasifik‘teki kullanıcıları da hedefleyerek Kasım 2017’de satın aldığı ingilizce online seyahat platformu Trip.com ile de hizmet veriyor.

Ctrip ayrıca Kasım 2016 itibariyle Skyscanner arama motorunu da bünyesine dahil etmiş bulunuyor.

Ctrip’in elde ettiği gelir artışının büyük bir kısmının biletleme gelirinden kaynaklandığı düşünülebilir. Şirkete göre biletleme geliri %38 artış ile 1.9 milyar doları bulup 2017’de toplam gelirin %45’ini oluşturdu.

Konaklamadan elde edilen gelir de tıpkı biletleme gibi 2017 mali verilerine güçlü bir katkıda bulundu. 2017’de 1.5 milyar dolarlık konaklama geliri, 2016’ya göre %30 artış göstermiş oldu. Konaklamadan elde edilen gelirin 2017’nin toplam gelirindeki yeri ise %35 oldu.

Ctrip‘in sunduğu paket tur hizmeti ise 2017’de yine benzer bir artış gösterdi. %29 artış ile 457 milyon dolara ulaşan paket tur gelirleri şirketin toplam gelirlerinin %11’ini buldu.

Ctrip‘in iştiraklerine ilişkin mali verilerde de önemli artışlar yaşandı. Skyscanner’ın doğrudan rezervasyon gelirleri 2017’nin son çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine oranla neredeyse iki katına çıktı. Trip.com ise Skyscanner’ın doğrudan rezervasyon girişimleri sonucu son beş çeyreklik dönem boyunca havayolu biletlerinden elde ettiği gelirde üç haneli artış gösterdi.

Sun, mali verileri yorumlarken şöyle konuştu: “Kimi alanlarda kısa dönemli zorluklar yaşamamıza rağmen 4. çeyrekte çok önemli sonuçlar elde ettik.”

Jane Sun, daha sonra gerçekleştirdiği bir telefon mülakatında ise şu şekilde konuştu: “2017 bizim için aynı zamanda öğrenme senesiydi. Bize gelişmeye devam etmek isteyen bir endüstri liderinin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini hatırlatan tüm kullanıcılarımıza minnettarız.”

“Şimdiye kadar karşılaştığımız ve karşımıza çıkmaya devam edecek zorluklar olacaktır. Ancak biz Ctrip’in ticari değerini artırırken, sosyal etkilerimizi de maksimize etmek için yoğun çaba harcayacağız. Tutarlılık, şeffaflık ve eşitlik gibi temel prensiplerin ışığında ideallerimize ulaşmak için ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.