Egencia’nın Yeni Araştırmasına Göre Çalışanlar İş Seyahatlerinde Oldukça Tedirgin 0

Expedia’nın kurumsal seyahat firması Egencia iş seyahatlerine ilişkin yeni bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmaya göre ABD’de iş seyahatine çıkanların %20’si iş seyahatlerine serbest zaman aktiviteleri eklemiyor. Bu oran Asya’da neredeyse her üç kişiden birine denk gelirken, Avrupa için oran %15. Gezginlerin bu seçiminde ise patronları tarafından olumlu karşılanmayacağı düşüncesi etkili oluyor.

9000’den fazla kullanıcı ile yapılan araştırmaya göre iş seyahatine çıkan gezginlerin %68’i yılda en az bir defa iş gezisi ve kişisel seyahat yapıyor. ABD’de iş seyahatine çıkan gezginlerin %74’ü bu gezileri 6 ay öncesinden dikkatle planladığını belirtiyor. Asya’da oran %87’ye çıkarken, Avrupa’da ise %68 düzeyinde.

Araştırma iş seyahatine biraz kişisel zaman eklemek isteyen gezginlerin bu tercihinde en önemli etkenin gidilecek yer olduğunu ortaya çıkardı. ABD’de yaşayan gezginler için bu öncelik oranı %30 iken Asya ve Avrupa’lı gezginlerin dörtte biri bu konuyu önemsiyor.

Gidilecek yer dışında, haftasonunun seyahat vaktine ne kadar yakın olduğu ve arkadaşlar ile ailelerin yakınlığı, iş seyahatine kişisel zaman eklemek için diğer önemli etkenler.

Expedia ayrıca gezginlerin geçmiş seyahatlerini de inceleyip verilen kararlara aktivitelerin de yön verip vermediği araştırdı. 2016’nın son dönemleri için yapılan çalışma, farklı aktiviteler, etkinlikler ve eğlence programlarının, iş seyahatini uzatmak isteyen gezginler için önemli etkenlerden olduğunu gösterdi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.