Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çevrimiçi Seyahat Acentesi grubu eDreams ODIGEO, turizm organizasyonları için sektördeki toparlanmayı planlamalarına yardımcı olmak üzere pazar eğilimlerini sunuyor.

Hizmet, gruptaki markalarla 21 milyardan fazla anonim müşteri etkileşimlerinin analizini sağlayacak.

Firma, bunun öncelikle turizm kurullarını, politika belirleyicileri ve yerel yönetimleri “yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde ziyaretçi deneyimi stratejileri geliştirmek için” desteklemek olduğunu söyledi.

EDreams verileri, seyahat arz ve talep eğilimleri, tüketici tercihleri ve seyahat alışkanlıkları hakkında bilgi sağlıyor.

EDreams ODIGEO’nun medya hizmetleri ve ortaklık direktörü Zaida Salie; “Seyahat eğilimleri ve müşteri davranışları hakkındaki benzersiz tahminlerimiz, ülkelerin özellikle COVID 19 dönemi sonrası olmak üzere rekabetçi bir alanda kitleleri nasıl etkili bir şekilde hedefleyeceklerini ve pazar payını nasıl geri kazanacaklarını anlamalarına yardımcı olacak hayati bir araçtır.

“Turizm kurularına ve politika belirleyicilerine sağlayabileceğimiz benzersiz veriler, marka ve pazarlamanın bir gezginin zihniyetiyle tam olarak uyumlu olmasını sağlayarak rezervasyon dönüşümlerini güvence altına almaya ve yerel harcamaları artırmaya yardımcı oluyor.

“Yolculara ve destinasyonlara iyileştirilmiş bir seyahat deneyimi sağlayan ürünler oluşturmak için teknoloji yeteneklerimizden ve kapsamlı veri analizlerimizden sürekli olarak yararlanıyoruz” dedi.

Opodo ana şirketi verilerinin kullanıcıların “markalaşmadan dönüşüme kadar turizm stratejilerini desteklemek için bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabileceğini, pazarlama çabalarına odaklanmalarına ve daha fazla gezgini çekmelerine yardımcı olarak sonuçta yerel ve ulusal ekonomiyi canlandırmaya” yardımcı olabileceğini söylüyor.

Firma; “Bu yaz birkaç ortak, eDreams ODIGEO’nun seyahat tahminlerini, Covid-19 nedeniyle küresel seyahat kısıtlamalarının ardından rekabet avantajı elde etmeye ve turizmi yeniden inşa etmeye yardımcı olmak için kullandı.

Örneğin, Avrupalı bir turizm acentesi, üç temel hedef kitle grubuna odaklanan bir kampanya oluşturmak için veri eğilimlerini kullandı.
“Verilerden elde edilen bilgiler, şehirdeki rezervasyonları ve konaklama süresini artırmak amacıyla bu hedef kitle gruplarında yankı uyandıracak kültürel, perakende ve eğlence mekânları gibi destinasyonun farklı ‘Benzersiz Satış Teklifleri’ne odaklanan bir yardımcı kampanyanın oluşturulmasına yol açtı.

“Başarılı kampanya, şehirdeki ortalama kalış süresinde geçen yılın aynı dönemine göre % 18 artışla sonuçlandı” dedi.

Yeni veri tahminleri hizmeti, gerekli veri tahminlerine bağlı olarak ortak kuruluşlar tarafından abonelik temelinde kullanılabilir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz