Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Soğuk havalar geride kalıyor, güneşli günler yüzünü gösteriyor. Haliyle, yaz tatili programları da yapılmaya başlandı. Her ne olursa olsun ister 3 gün ister bir hafta, hepimiz yaz sıcağının tadını çıkarmak için gerekirse mucizeler yaratıp, yaz tatilimize çıkıyoruz. Bu yaz farklı, yaratıcı bir tatil bir de yanında alternatif bir festival macerası arıyorsanız bu festivaller sizin aklınıza çelecek. Bu yaz sezonu, Avrupa’da kaçırmamanız gereken yeni festivalleri araştırdık ve yazdık.

Exit, Novi Sad – Sırbistan

exit

Sırbistan’ın çok küçük ama tarihi ve düzeniyle çok etkileyici şehri olan Novi Sad zaten görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Seyahat severlerin bayılarak gezeceği şehre gitmek için bir sebep daha var o da Exit Müzik Festivali. Tarihi Petrovaradin Kalesi’nde düzenlenen festival bu tarihi ortamda, Danube şehri manzarasına karşı birbirinden çarpıcı performansları bir araya getiriyor. Hem müzik tutkunuysanız hem de ruhunuz gençse bu festival kaçmaz. Sırbistan bize göre zaten uygun bir şehir, şehre ulaşım Belgrad’dan kolayca sağlanabiliyor. Exit Festivali bu yıl 9-12Temmuz arasında düzenleniyor. Etkinlik biletleri Interfly‘da satılmaktadır.

Cappadox, Kapadokya – Türkiye

cappadox

Cappadox, ilk deneyim, ilk heyecan. İstanbul’da düzenlediği festivallerle sektörün kralı sayılan Pozitif’in el attığı bu festival farklı etkinlikleri birleştirerek kendi festival anlayışını yansıtacak. Avrupa demişken kendi ülkemizi atlayacağımızı düşünmediniz herhalde! Bu festival; Tüek ve uluslararası müzisyenleri bir araya getirerek bir müzik seçkisi sunuyor. Yetmiyor, şef Maksut Aşkar’ın oluşturduğu gastronomi programıyla hem yerli üreticileri tanıyıp hem özgün mekanlarda yemekler yeniyor. 13.İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yapan Fulya Demirci, çağdaş sanat koleksiyonuyla sanat severleri de işin içinde dahil ediyor. Kapadonya’nın doğasından da faydalanmak lazım tabi, doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, yoga seanslarıyla doğaya ve kendinize dönün. Nefes aldığınızı, yaşadığınızı hissedin. Özetle; müzik, tarih, doğa, sanat ve mutfak! Biletleri www.biletix.com’da bulabilirsiniz.

Sonar, Barcelona – İspanya

sonar

Tamam, tamam Barcelona’ya gitmek için ayrıca bir sebebe gerek yok. Yılın her dönemi gidebilirsiniz, evet bunu da biliyoruz. Ama, elektronik müzikle az ya da çok ilgiliyseniz 1994 yılından beri düzenlenen bu festivali, Gaudi’nin sürreal yapıları, şehrin sahil şeridi, tapas barlarıyla bir düşünmek lazım. Koca bir şehri festival ateşiyle yakan Sonar’da bu müzik türünün birbirinden ünlü isimleri sahne alıyor. Sıcacık Akdeniz havası ve insanlarıyla bir arada olup, müziğin akışına kendini bırakmak bir harika. Festival, 18-20 Haziran arasında gerçekleşecek.

Secret Solstice, Reykjavik – İzlanda

secret_solstice

İzlanda’nın doğası ve ruhu insanı garip bir şekilde kendine bağlıyor. Hele bir de festival, yaz gündönümüyle çakıştığında gece yarısı güneşinin muhteşem ışığıyla 24 saat eğlenceye devam ediyorsunuz. 19-21 Haziran arasında düzenlenecek festival boyunca güneş asla tamamen batmayacak. Zifiri karanlık nedir, unutacaksınız. İzlanda’ya festivale mi gidilir, diyenleriniz varsa yaz gündönümünü tekrar bir düşünün deriz. Elektronika ağırlıklı program daha yumuşak tınıları arayanlar için fazla kaçabilir.

Dimensions, Pula – Hırvatistan

dimensions-sound

Bu yıl 5.si düzenlenecek olan Dimensions Festivali, 18.yüzyılda inşa edilen Punta Christo Kalesi’ne bambaşka bir hava katıyor. Tarihi bir mekanda, yeni dönem elektronik müziklerini dinlemek, her zaman herkese nasip olmaz. Dimensions, elektronik festivallere göre daha butik ve underground konseptli. 2000 yıllık bir amfi tiyatroda düzenlenecek olan açılış partisiyle başlayacak olan festival 26-30 Ağustos arası sürecek. Bu arada, tarihi 3000 yıl önceye dayanan, Romalıların yerleşim merkezi olan Pula’nın tarihi dokusu oldukça etkileyici.

Kaynak: Jabiroo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz