Sami Altınay’ın Barcelona İzlenimleri

Barselona gezisi yaptığım geziler arasında Amsterdam gezisi ile birlikte en memnun kaldığım gezilerin başında geliyor. İlk olarak 2007 yılında Doruk’la yaptığımız Barselona gezisi nden çok memnun kalmıştık bu yüzden Barselona’ya 2.kez Pınar’la birlikte 2011′de tekrar gitme kararı aldık ve Barselona gezisi nin sonunda bir kez daha geziden büyük mutlulukla ayrıldık.

Barselona Foto Galeri

Barselona gezisi sayfalarında farklı zamanlarda yaptığım bu 2 gezi ışığında sizlere Barselona hakkında bilgiler verip Barselona gezisi nin nasıl olması gerektiğine yönelik tüyolar vermeye çalışacağım.

Barselona gezisi sayfalarında başta Barselona şehir içi ulaşımı , Barselona gezisi nde gezilmesi gereken en önemli yerler, Barselona gezisi boyunca mutlaka yapmanız gerekenler , Barselona’da alışveriş ve Barselona’da konaklama önerileri gibi konularda bilgiler vermeye çalışacağım.

Hospital de Sant Pau

Barselona’dan kısaca bahsetmek gerekirse Akdeniz’in en güzel şehirlerinden birisi olan Barselona İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin başkentidir. Sahip olduğu doğal güzellikleri,sıcak akdeniz iklimi,güler yüzlü insanları ve Barselona’yı Barselona yapan Mimar Antoni Gaudi’nin muhteşem eserleriyle büyüleyici bir şehirdir. İlk kez 2007 yılının yazında yaptığım Barselona gezisi nde Barselona’nın sahip olduğu güzelliklerle beni adeta kendisine aşık etti ve Barselona 2011 yılında balayı gezi noktalarımın en önemli duraklarından birisi olmayı becerdi. Asıl olarak 2011 yılında yaptığım Barselona gezisi nde şehri doyasıya gezme fırsatım oldu ve Barselona’ya gelmekle ne kadar isabetli bir karar verdiğimi eşimin de yoğun memnuniyetiyle tekrar anlamış oldum.

Barselona’ya kültürel geziler yapabileceğiniz gibi yaz aylarında deniz tatili için de gelebilirsiniz. Ben her iki Barselona gezimde de denize girmek yerine şehri dolaşmayı tercih ettim. Eğer şehri sadece kültürel gezi noktası olarak düşünürseniz ortalama 3-4 tam günde şehri tam anlamıyla gezebilirsiniz. Eğer deniz tatili düşünürseniz bu süreyi biraz daha uzatmanız gerekecek.

Barselona , Madrid ve diğer İspanyol şehirlerine oranla biraz daha farklı.Şehir Katalonya özerk bölgesi başkenti olduğu için şehirde Katalan nüfus yoğunluğu oldukça fazla. İspanyollardan farklı olarak Katalanlar oldukça milliyetçi insanlardır. Katalonya tarihi İspanya tarihinden de eski olduğu için Barselona tarihi İspanya’dan daha eskidir. Şehirde yaklaşık 1.5 milyon insan yaşıyor ve ve ağırlıklı dil Katalanca ve İspanyolca. Temel İngilizce konuşuluyor ve Barselona gezisi nde  çok fazla dil  sıkıntısı çekmiyorsunuz. Akdeniz kıyısında olduğu için şehir genel olarak ılıman ve sıcak bir iklime sahiptir. İlk olarak Barselona’ya Ağustos ayında gittiğimde biraz bunalmıştım İkinci olarak ise mayıs başlarında gittiğimde mevsimden daha memnun kaldım.Bu yüzden şehri rahat rahat gezmek isterseniz bence Barselona gezisi için doğru zaman Mayıs ve Haziran ayları. Buna rağmen Barselona gezisi boyunca gündüzleri t-shirtle rahat gezebilirken akşamları yanınıza hırka vb bir şey almanız faydalı olacaktır.

Tibidabo

Barselona gezisi boyunca en az zorluk yaşayacağınız konuların başında bence ulaşım geliyor. Öncelikle  hava alanı – şehir merkezi transferi oldukça kolay. Ayrıca şehirdeki metro sistemi çok gelişmiş. Bunlar dışında şehirde bulunan üstü açık otobüs turlarının ne kadar organize olduğunu (Hop On & Hop Off) görünce insan ister istemez çok şaşırıyor. Alacağınız bir 2 günlük Hop On Hop Off otobüs bileti ile Barselona gezisi boyunca hiç bir alternatif aramadan şehir içinde rahatça gezebilirsiniz. Barselona gezisi nde ulaşımla ilgili tüm konular hakkında detaylı bilgi almak için Barselona Ulaşım Rehberi sayfasını kullanabilirsiniz.

Barselona gezisi boyunca gezip görebileceğiniz bir çok önemli yer bulunmaktadır. Bunların en başında Antonio Gaudi’nin en önemli eserlerinden olan Sagrada Familia ve Park Guell geliyor. Bunlar dışında Barselona gezisi boyunca uğramanız gereken başlıca noktalar arasında  Poble Espanyol , La Rambla Caddesi  ve Casa Mila var. Tüm bu önemli yerler hakkında çok daha fazla bilgiyi Barselona gezisi nde gezilecek yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Barselona‘nın en önemli caddelerinden olan La Rambla’da keyifle gezebilir İstanbul İstiklal Caddesi’nin benzeri olan sokaklarda artistlerinin gösterilerini inceleyebilir onlarla fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Barselona gezisi boyunca mutlaka yapmanız gerekenler arasında ise La Rambla Caddesi’nde yürüyüş , İspanyol atesi Flamenko dansını izleme ve turistik otobüs turu geliyor. Bunlar dışında artık dünyada Barselona denilince ilk akla gelen futbol kulübü F.C Barcelona’nın dünyaca ünlü stadı Nou Camp ‘ ı gezmeden Barselona gezisi ni sonlandırmayın. Barselona gezisi boyunca yapmanız gereken tüm bu konuları Barselona’da Yapılacak Şeyler sayfasında detaylıca bulabilirsiniz.

Yeme-içme Barselona gezisi nde en az zorlanacağınız bir diğer konu. Barselona’nın tipik bir Akdeniz şehri olmasından dolayı şehirde çok fazla deniz ürünü bulabilirsiniz. Bunun dışında  La Rambla Caddesi üzerinde bulunan Mercatt La Boqueria açık pazarında birbirinden güzel sebze-meyveler alabilirsiniz.  Barselona yeme içme sayfasında çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kısacası Barselona gezisi özellikle Avrupa’da katılıp da memnun kalacağınız en güzel gezilerin başında geliyor. Barselona’nın sahip olduğu Akdeniz ikliminin yanında şehir içinde bulunan onlarca güzel gezi noktası Barselona’ya şans vermeniz için yeter de artar. Şu ana kadar 2 kez gezme şansım olan Barselona’yı mümkün olan her zaman tekrar tekrar gezmek isterim.

Sagrada Familia

Sagrada Familia ; Barselona’nın en önemli yapılarından biri olup şehre adeta imzasını atan ünlü Mimar Antonio tarafından tasarlanmış bir kilisedir. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinen kilise Sagrada Familia, ünlü Mimar Antoni Gaudi tarafından 1882 yılında yapımına başlanmış fakat Gaudi’nin ölümü sonrası yarım kalmıştır. Gaudi’nin karmaşık mimari anlayışının çözüm zorluğuna rağmen kilise yapımına halen devam edilmektedir. Sagrada Familia‘nın bitmemesinin bir diğer nedeni ise halen halkın sembolik yardımları ile yapımına devam ediliyor olmasıdır.

Barselona ‘da gezilecek yerler listesinde kesinlikle ilk sırada bulunması gereken Sagrada Familia ‘nın dilerseniz içini de gezebilir. Fakat bunun için özellikle yaz aylarında yüzlerce metreleri bulunan giriş kuyruklarını girmeyi göze almanız gerekiyor. Barselona’da eğer kısıtlı vaktiniz var ve diğer önemli yerleri de gezmek istiyorsanız kilise içini gezmek size çok zaman kaybettireceğini unutmayın .

Park Guell

Park Guell ; Barselona’nın en önemli simgelerine imza aran ünlü Mimar Antonio Gaudi tarafından Guell ailesinin soyluluk göstergesi olarak 1900 ile 1914 yılları arasında yaptığı çok güzel bir parkttır.1923 yılında halka açılan park Unesco Dünya Miras Listesi’nde de yer alır ve girişi ücretsizdir. Barselona’da gezilecek yerler listesinde bana göre en eğlenceli ve güzel gezi noktalarından birisi olan Park Guell‘i ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın, Bu arada Park Guell‘e giderken yanınıza atıştırmalık bir şeyler alırsanız parkta piknik havası yaşayabilirsiniz.

Poble Espanyol

Poble Espanyol ;  Barselona’da gezilecek yerler listesinde yer alan yapay bir İspanyol Köyü olup , Barselona gezisi boyunca benim de çok hoşuma giden yerler arasında yer alıyor. Montjuic Tepesi‘nde bulunan Poble Espanyol 1929 yılında Barselona Uluslararası Fuarı’na ev sahipliği yapması için yapılmış yapay bir İspanyol köyüdür. 42.000 m2 lik bir alanda kurulmuş ve 117 tane ev bulunan Poble Espanyol ‘de bulunan evler uzun araştırmalar sonucu bölgedeki en güzel model evler belirlenip yapılmıştır.Yapımı 13 ay sürmüştür. Mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından yapılan Poble Espanyol aslında fuar için 6 ay süreli lazım olsa da yıkılmamış ve günümüzde açık müze olarak hizmet vermektedir.

La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi ya da İspanyolca olarak Las Ramblas Caddesi ; Barselona’nın en hareketli caddelerinden birisidir. Cadde, yapı olarak İstikal Caddesi’nin benzeridir fakat La Rambla araç trafiğine açıktır ve uzunluğu yalnızca 1.2 kilometredir. La Ramba Barselona’ya gelip de görülmesi gereken en önemli yerlerden birisi olmasına rağmen şahsen ben İstiklal Caddesi’nin otantik havasını tercih ederim.

La Rambla Caddesi Barselona’nın en önemli noktalarının kesişiminde bulunuyor. Caddenin bir ucu Plaça De Catalunya Meydanı diğer bir ucu ise bir diğer önemli nokta olan Kolomb Heykeli ve Port Vell Limanı‘dır.La Rambla üzerinde birbirinden ilginç gösteriler sunan sokak sanatçıları bulunuyor. Çok değişik makyaj ve kıyafette çok güzel sunum yapan sanatçılarla fotoğraf çektirmek isterseniz sizden biraz bahşiş istenileceğini unutmayın.

Casa Mila

Casa Mila ya da bilinen diğer adıyla La Pedrera ; Barselona’nın en güzel binalarından birisi olup Passeig de Gràcia Bulvarıüzerinde bulunur. Yapı ; Barselona’nın ünlü Mimarı Antonio Gaudi tarafından 1905-1910 yılları arasında inşaatı yapılmış fakat resmi olarak 1912 yılında tamamlanmıştır. Sagrada Familia ve Park Guell‘le birlikte Barselona da yer alan en önemli Gaudi eserleri arasında bulunanan Casa Mila kelime anlamı olarak “Taş Ocağı” anlamına gelmektedir ve Unesco Dünya Miras Listesi ‘nde yer almaktadır.

Casa Battlo

Casa Batllo ; Barselona’daki tüm önemli yapılarda imzası bulunan ünlü Mimar Antonio Gaudi tarafından yapılmış olup Barselona’nın en turistik yapıları arasında yer alır. Passeig de Gràcia Caddesi üzerinde bulunan Casa Batllo‘yu dilerseniz içeriden de gezebilirsiniz , tabi bunun için özellikle az aylarında oluşan uzun kuyrukları dikkate almak gerekiyor.

Casa Batllo her gün saat 09:00-20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. 28,31 Mayıs , 15,21,27 Haziran günleri ise saat 14:00 ‘e kadar açıktır.

Kristof Kolomb Heykeli ya da orjinal adıyla Estatua de Colón ; Barselona Port Vell Limanı üzerinde , Barselona’nın en turistik caddesi olan La Rambla ‘nın ise sonunda yer almaktadır. İngilizce Cololmbus Monument olarak bilinen 60 metre uzunluğa sahip Kristof Kolomb Heykeli 1888 yılında Barselona’da gerçekleşen Uluslararası Barselona Fuarına özel olarak yapılmıştır. Heykelin konumu özel olarak seçilmiş ve Krsitoft Kolomb’un Amerika yolculuğundan döndüğünde ilk varış noktası olan şu an ki konuma yapılmıştır. Özellikle akşam saatlerinde Kristof Kolomb Heykeli etrafında tur atabilir , Barselona Port Vell Limanı boyunca gezebilirsiniz. Liman üzerinde bulunan ücretli , 2 kişilik bisiklet taksileri kiralayarak da etrafı gezebilirsiniz.

Tibidabo ; Barselon’da bulunan 512 metre uzunluğa sahip bir dağdır.  Tibidabo Dağı üzerinde resimde gözüken Temple Expiatori del Sagrat Cor  Bazilikası , Barselona’nın hemen hemen her noktasından gözüken tv vericisi olan  Torre de Collserola Kulesi ve bir de lunapark bulunmaktadır.

Nou Camp (orjinal dilinde Camp Nou) ; günümüz futbolunun en önemli ismi FC Barcelona ‘nın 100.000 taraftarı önünde maçlarını oynadığı dünyaca ünlü stadıdır. Eğer siz de bir futbol severseniz Barcelona’ya kadar gelip de FC Barcelona ‘nın muhteşem stadı Nou Camp ‘ı görmeden dönmeyin.

Nou Camp stadyum + müze tur ücreti 19 Euro . Giriş biletlerini stadyum girişinde alabilirsiniz. Stadyum içerisinde bireysel dolaşıyorsunuz. Dilerseniz 5 euro karşılığında audio guide (sesli rehber) kiralayıp Nou Camp ‘ı detaylı anlatım eşliğinde gezebilirsiniz . Yalnız sesli anlatımda maalesef Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya ; Barselona’nın en büyük ve işlek meydanlarından birisidir. Meydan etrafında Barselona’nın en hareketli ve ünlü caddelerinden olan La Rambla Caddesibulunur. La Rambla dışında meydanın diğer ucunda Passeig de Gracia Caddesi de burada bulunur. Plaça de Catalunya Meydanı üzerinde ayrıca Hard Rock Cafe, Mc Donald’s, Subway gibi birçok ünlü cafe & restaurantları bulabilirsiniz.

Plaça de Catalunya Meydanı ‘na ulaşım son derece rahattır. Bölgeye Catalunya (L1, L3, L6, L7) ve Passeig de Gràcia (L2, L3, L4) metro hatları ile meydana ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Gezip Gördüm 

 

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

4 Comments

  • Sami’yi ben de takip ediyorum. Bakalım şu barcelona’yı görmek bana ne zaman nasip olacak. Avrupa’da görmek istediğim yerlerin şu an başında geliyor.

  • Uzakrota.com’a benim yazılarıma değer verip yayınladığı için çok teşekkür ederim.

    Kemal Bey ben de sizin Asya rotanıza hayranım. İnş bir gün rolleri değişir ben sizin görüp hayran olduğunuz yerleri görme şansına erişirim siz de Avrupa’da benim gördüğüm yerleri görürsünüz . Ama en güzeli ortak bir rotada buluşabilmek 🙂

  • Ellerinize sağlık çok yararlı bir yazı olmuş! Bizde balayı olarak düşünüyoruz Barcelonayı ama henüz emin değiliz. Aklımızda bir yer daha var. Barcelonayı gezmiş görmüş biri olduğunuz için sizim yardımınıza ihtiyacım var. 🙂 Sizce balayı için Barcelona güzel olur mu yoksa birçok balayı çiftinin yaptığı gibi ada mı tercih etmeliyiz?

    • Balayı için sanki biraz daha egzotik yerler seçseniz daha iyi olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!