Booking.com’a göre Hong Kong’lu Gezginlerin % 82’si Bu Yıl Özel Gastronomi Turları Gerçekleştirmeyi planlıyor 0

Batılı ve diğer tanınmış Asya ülkelerine göre, bazı Asya ülkeleri, bugünlerde Fransa ve İtalya gibi mutfaklarıyla tanınmış mutfak destinasyonlarında daha baskın.

Eğer, tüm gezginlerin ortak bir noktası varsa, o da yemek arzusudur! Bir turist destinasyonunun yerel mutfağını tanıtarak bundan yaralanmaktan daha iyi bir yöntem de yok; ancak ‘Nerede ne yenir’ her gezide önemli bir husus ve unutamayacağınız bir maceranın da temel bileşenidir.

Gastronomi turizmi veya yemek turizmi, özellikle, “yerel yiyecek ve içeceklerin seyahat için ana motivasyon faktörleri olduğu yerlere yapılan gezilere” atıfta bulunuyor.

Çevrimiçi seyahat acentesi Booking.com tarafından 50.000’in üzerinde küresel gezginle yapılan bir araştırmaya göre, Hong Kong gezginlerinin% 82’si bu yıl içinde küresel ortalamadan% 34 ile daha yüksek oranda bir özel yemek turizmi gezisi yapmayı planlıyor. Bunların% 70’i harika yiyecek veya içecekler için bir destinasyon seçtiklerini de söylüyor.

Yemek macerası, Çin (% 65), Hindistan (% 57), Tayland (% 53), Endonezya (% 50) ve Hong Kong (% 48) Asya gezginleri arasında çok popüler. Asyalılar özellikle Instagram layık olan yemekler tarafından cezbediliyor. Güzel, parlak ve sıra dışı yiyecekler, akışı doldurmanın ve yerel keşifleri sergilemenin mükemmel bir yolu.

Asya’daki ilk dört yemek mekanı ise: Ipoh, Malezya; Kaohsiung, Tayvan; Nagoya, Japonya; ve Johor Bahru, Malezya.

Yiyecekler, son yıllarda bir turizm beldesinin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Gastronomi turizmi ile ilgili pazarlama fırsatları, yerel yemeklerin tadına bakmak isteyen “gurmeler” için çok büyüktür.

Gezginlerin yemeğe yönelik tutumları önemli ölçüde değişti ve bu da Dünya Turizm Örgütü‘nün (UNWTO) Gıda Turizmine İlişkin Küresel Raporunda, ankete katılanların% 88,2’sinin gastronomi seyahat hedeflerinin marka imajının belirleyici bir unsuru olduğunu kabul ettiklerini belirttiler. Dahası seyahat eden kişi bütçesinin üçte birini yalnızca yemek için harcıyor.

Dil Problemi

Çok sayıda gezgin, dili konuşamadıkları yerlerde ve menünün İngilizce çevirisi bulunmadığı yerlerde yerel yemekleri denemekten çekiniyor. Bu, Scarlett Johansson ve Bill Murray’in, yabancı turistlere hitap etmek için İngilizce çevirisi olmayan ve fotoğraflara dayanan menüdeki iki yemek arasındaki farkı anlayamadıkları “Bir konuşabilse” filmindeki bir sahnede en iyi şekilde anlatılıyor.

Bu tereddüt, diyet kısıtlamalarına veya inançlarına aykırı bir şey sipariş etme korkusundan da kaynaklanıyor. Gıda alerjisi olanlar için gıdada ne olduğunu bilmek önemlidir; Bazı dinler Müslümanlar için domuz eti ve Hindular için sığır eti gibi belirli yiyecekleri yemeyi yasaklar.

Yerel yemeklerle kendinizi şımartmanın en iyi yolu, yerel bir rehberliktir. Rehberli bir yemek gezintisi, bir ülkenin doğal kültürünü sergileyen her tabağın arkasındaki zengin hikayeyi öğrenirken, gezginlerin ülkenin mutfak lezzetlerine dalmasını da sağlayabilir. Her milletin kendine özgü mutfak lezzetleri ve gelenekleri vardır ve yerel yemekler insanların günlük yaşam tarzlarını, dini inançlarını, alışkanlıklarını ve geleneklerini yansıtmaktadır.

“Turistler yerel ürünlere ilgi duyuyor”

“Yemek turizmi geçtiğimiz yıllarda giderek artan bir ilgi topladı. Turistler yerel ürünlere yöneliyor ve birçok destinasyon ürün geliştirme ve pazarlamasını buna göre yapıyor. UNWTO’nun eski genel sekreteri Dr. Taleb Rifai’ye göre, kökenleri derinlere bağlı olan yemekler sayesinde destinasyonlar kendilerini pazarlamak için eşsiz bir olanağa sahip oluyor; tatlar, destinasyonların bir parçası olarak hissetmek isteyen gezginlere hitap ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe