Booking.com Çalışanlar için İş Gezilerinin Neden Bu Kadar Cazip Olduğunu Araştırdı

Çalışanlar için iş seyahatleri neden bu kadar cezbedici? Booking.com’un yaptığı araştırma çalışanlar için iş gezilerinin ‘cazibesini’ ortaya koydu.

Neredeyse üçte bir oranında kişi (% 30) sunulan iş seyahati fırsatları nedeniyle işi kabul ediyor!

İş seyahatleri ise en fazla mimarlar, tasarımcılar (% 45) ve yönetim danışmanlarına (% 38) cazip geliyor.

17.000’den fazla kişinin üçte birinden fazlası (% 38), iş alanlarında daha fazla seyahat edebilmek için aktif olarak yeni bir iş arayabileceklerini belirtiyorlar.

Bu rakam 18-34 yaş grubunda % 46’ya yükseliyor. Bu yaş grubunda iş seyahati fırsatı arayanlar ie yine en çok mimarlar, tasarımcılar (% 48) ve yönetim danışmanları(% 43).

Booking.com’un 24 ülkede çalışan 20’den fazla endüstriyi kapsayan çalışması sonucu ortaya çıkan istatistiklere göre, en iyi yetenekleri çekmeyi ve korumayı isteyen işverenlerin, seyahati, sundukları iş paketinin ayrılmaz bir parçası olarak görmesi gerekiyor.

Üçte bir oranında çalışan (% 32), özellikle tarım (% 43), mimarlık ve tasarım (% 43) ve yönetim danışmanlığındakiler (% 42), iş ve boş zamanlarının iç içe geçmiş olduğunu düşünüyor.

Endüstriden bağımsız olarak, çalışanlar yolculuğun ve iş gezisi nimetlerinin tadını en iyi şekilde çıkarmaya çalışıyor.

Üçte iki oranında çalışan (% 69) birkaç saat veya gün iş gezilerini uzatırken, % 73 oranında çalışan gezi boyunca çevredeki etkinlikler için zaman ayırıyor.

Genel olarak, profesyonellerin % 45’i iş seyahati ile boş zamanı harmanlama becerisinin geleneksel işyeri üzerindeki faydalarına önem veriyor.

İş gezisi dışında çalışanların % 41’i  24 saat, % 29’u  2-3 gün ve %24’ü birkaç saat olmak üzere gezilerini uzatıp kendilerine boş zaman ayırıyor.

Bu boş zaman ise ünlü turistik yerleri keşfetmek (% 57), en iyi restoranları denemek ve yerel mutfağı keşfetmek (% 42)  ile birlikte alışveriş yapmak (% 40) için ayrılıyor.  İlginç olan ise, araştırma ‘boş zamanı değerlendirme şeklinin’ mesleklere göre değişiklik gösterdiğini ortaya koydu:

  • Mimarlık ve tasarım (% 45), yönetim danışmanlığı (% 43) ve eğitim (% 42) alanlarında çalışanlar için yerel sanat ve kültürü keşfetmek yapacakları ilk üç etkinlik arasında yer alıyor.
  • İnşaat ve mühendislik (% 26), iletişim ve medya (% 26), Yardım Dernekleri ve STK (% 25) ve hukuk (% 25) alanlarında çalışan profesyoneller diğer meslek gruplarına göre meslektaşları veya müşterileri ile çalışma saatleri dışında vakit geçirmeye daha yatkınlar.
  • Sosyal ve refah (% 22), silahlı kuvvetler (% 22) ve tarım ve köy işleri (% 21) uzmanları ise boş zamanlarını uyuyarak veya dinlenerek geçirmekten hoşlanıyor.

Tüm mesleklere bakıldığında, çalışanların % 70’i iş gezilerinde kendilerine zaman ayırmanın onlara daha fazla iş doyumu sağladığını söylüyor. Çoğunluk (% 75) için boş zaman gezileri, stres ve baskıyı daha iyi yönetmelerine yardımcı oluyor.

Konaklama seçimlerinde ise konum, yerel turistik mekanlara yakın olması (%43)  önem bir rol oynuyor. Bunu konfor (% 34) ve hızlı ve ücretsiz Wi-Fi (% 31) izliyor.

Güne güçlü bir başlangıç yapmak ise ayrı bir önem taşıyor. Bunun içinse iş gezileri için en üst düzey konaklama olanaklarının sağlanması, rahat bir yatak (% 62) ve doyurucu bir kahvaltı (% 42) olması oldukça önem arzediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!